...
Реєструйся

Запитання від читачів журналу «Довідник кадровика» (гаряча лінія)


  Чи треба повідомляти у фіскальну службу про переведення працівника на іншу посаду на цьому підприємстві?

Не треба

У частині третій статті 24 КЗпП зазначено, що працівника не можна допустити до роботи без укладення трудового договору (тобто прийняття на роботу), оформленого наказом чи розпорядженням роботодавця та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

  Чи можна надати працівникові щорічну основну відпустку з вихідного дня, якщо він працює в режимі п’ятиденного робочого тижня (з понеділка по п’ятницю)?

Так, можна

Законодавством не визначено умов щодо обов’язкового початку щорічної відпустки з робочого дня, а тому щорічні відпустки можна надавати з будь-якого календарного дня, включаючи святкові, неробочі та вихідні дні. Водночас у разі надання щорічної відпустки зі святкового або неробочого дня (визначені ст. 73 КЗпП) вона продовжується на відповідну кількість днів (частина друга ст. 5 Закону України «Про відпустки» від 15 листопада 1996 року № 504/96-ВР, ст. 781 КЗпП).

  Чи входить у 4 % квоту інвалідів працівник, що працює на умовах неповного робочого дня?

Так, входить

На законодавчому рівні імперативно визначено єдиний для всіх роботодавців норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів і порядок його обчислення.

У разі застосування праці інвалідів роботодавець зобов’язаний враховувати рекомендації медико-соціальної експертної комісії, тому що невиконання цих рекомендацій може призвести до погіршення стану здоров’я працівника-інваліда, за що роботодавець нестиме відповідальність.

Для підприємств, установ, організацій, серед них і підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 4 % середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, — у кількості одного робочого місця відповідно до частини першої статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21 березня 1991 року № 875-XII.

У пункті 2.4 Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 28 вересня 2005 року № 286 (далі — Інструкція 286) зазначено, що до облікової кількості зараховуються штатні працівники, які прийняті або переведені за ініціативою адміністрації на роботу на неповний робочий день або неповний робочий тиждень. У підпункті 2.4.3 Інструкції № 286 зазначено, що в обліковій кількості цих працівників ураховують за кожний календарний день як цілі одиниці, включаючи неробочі дні тижня, що обумовлені під час зарахування на роботу (лист Фонду соціального захисту інвалідів від 8 серпня 2007 року №1/8-81).

Виконанням нормативу робочих місць у кількості, зазначеній вище, вважається працевлаштування підприємством інвалідів, для яких це місце роботи є основним.

 

Білоткач Галина Панасівна,
експерт гарячої лінії

Більше вичерпних відповідей на запитання гарячої лінії від експерта Галини Білоткач — у вкладенні до журналу «Довідник кадровика» «Кадри. Гарячі запитання кадровика» № 3, 2017.

Матеріали до теми


Кейс для кадровика. Чи можна здійснювати бронювання за військовим квитком з «Резерв+?»
Теоретично так, проте є деякі нюанси. Спробуймо їх розглянути. Якщо у роботодавця є копія військово-облікового документа працівника у паперовій формі, ...
Відпустка для догляду за дитиною до 3 років: деякі особливості надання
Надання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку (далі — відпустка для догляду за дитиною до 3 років) є ...
Кейс для кадровика. Чи має право на щорічну додаткову відпустку за ненормований робочий день працівник, який працює дистанційно?
Так, має. Відповідно до частини першої статті 602 КЗпП дистанційна робота — це форма організації праці, за якої робота виконується ...