...
Реєструйся

Звільнення у зв’язку з відсутністю працівника на роботі понад 4 місяці


Ситуація

Відповідно до Закону України від 1 липня 2022 року № 2352-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» (далі — Закон № 2352) було внесено зміни до статті 36 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП), яку доповнено пунктом 8-3 — припинення дії трудового договору у зв’язку з відсутністю працівника на роботі та інформації про причини такої відсутності понад 4 місяці поспіль. Який порядок звільнення працівника за цією підставою?

Рішення

Стаття 36. Підстави припинення трудового договору

Підставами припинення трудового договору є:

<…>

8-3) відсутність працівника на роботі та інформації про причини такої відсутності понад чотири місяці поспіль;

<…>

Цю підставу припинення трудового договору не слід ототожнювати із звільненням у зв’язку з прогулом (п. 4 ст. 40 КЗпП).

 

Для припинення дії трудового договору за відповідною підставою мають бути одночасно дотримані 2 обов’язкові умови:

1) фактична відсутність працівника на робочому місці понад 4 місяці поспіль;

2) відсутність інформації у роботодавця про причини такої відсутності понад 4 місяці поспіль (при цьому не має значення, поважні чи неповажні причини такої відсутності).

Вбачається, що у випадку невиконання одночасно 2 вищенаведених умов звільнення відповідно до такої підстави може бути визнано судом незаконним, наприклад, якщо працівник доведе, що протягом 4 місяців поінформував роботодавця про причини своєї відсутності. При цьому, з огляду на необхідність виконання вимоги щодо відсутності працівника або інформації про нього 4 місяці поспіль, не може вважатись виконанням цієї умови наявність кількох подібних періодів, які в сумі дорівнюють або перевищують 4 місяці.

Процедура звільнення у зв’язку з відсутністю працівника на роботі понад 4 місяці поспіль

Згода виборного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника) потрібна при розірванні трудового договору з ініціативи роботодавця. Оскільки за нормами статті 36 КЗпП таке звільнення, як звільнення у зв’язку з відсутністю працівника на роботі та інформації про причини такої відсутності понад 4 місяці поспіль, не належить до підстав звільнення з ініціативи роботодавця, то відбувається воно без погодження профспілки.

Дочитати статтю можна після швидкої оплати.
Вартість статті — 95 грн.

Сплатити в 1 клік

Після сплати посилання на завантаження статті прийде на електронну пошту.

Матеріали до теми


Особливості розірвання трудового договору в умовах воєнного стану
Законом України від 15 березня 2022 року № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» визначено особливості трудових ...
Кейс для кадровика. Відпустка з наступним звільненням у разі закінчення строку трудового договору
Порядок звільнення працівників з роботи і виплати їм компенсації за невикористану відпустку врегульовано Кодекс законів про працю України (далі — ...