...
Реєструйся

Абонентів мобільного зв’язку збираються ідентифікувати з метою безпеки


Держспецзв’язку розроблено проект, який зобов’язує при підключенні до телекомунікаційної мережі укладати договір або реєструвати дані

На сайті Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації опубліковано проект постанови Кабміну про внесення змін до Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг.

Проект спрямований на ідентифікацію абонентів мобільного зв’язку. Як зазначено в пояснювальній записці, це полегшить діяльність правоохоронних органів при проведенні слідчих дій та притягнення до відповідальності винних осіб, допоможе подолати «мобільне шахрайство», зокрема при використанні послуг перенесення абонентського номера або проведення банківських операцій.

Пропонується встановити обов’язок операторів телекомунікацій забезпечувати підключення кінцевого обладнання споживача до телекомунікаційної мережі за умови укладання договору про надання телекомунікаційних послуг або реєстрації даних у відповідності з основними вимогами та порядку, встановлених НКРЗІ.

Тобто, абонент зможе використовувати мобільний зв’язок лише після укладення договору або реєстрації даних.

Проект розроблений за дорученням віце-прем’єр-міністра — міністра культури В. Кириленко від 23 грудня 2014 року у зв’язку з отриманими СБУ даних про використання знеособлених засобів мобільного зв’язку розвідувально-підривними групами терористів і російськими військовими окупантами для створення мережі по збору та передачі даних по дислокації та переміщенню сил АТО, коригування вогню по них і приведення вибухових пристроїв у дію шляхом виклику на мобільний.

Планується, що постанова набуде чинності через 6 місяців з дня його прийняття. У цей період повинні бути розроблені вимоги та порядок реєстрації даних про абонентів для приведення операторами, провайдерами та споживачами телекомунікаційних послуг своїх правовідносин відповідно до змін.

Відзначимо, що попередня спроба тотальної ідентифікації абонентів була зроблена 16 січня 2014. Згідно Закону, названому «диктаторським», телекомунікаційні послуги повинні були надаватися з використанням ідентифікаційної телекомунікаційної картки (кошти, використовуваного для ідентифікації кінцевого обладнання абонента в мережі) на підставі договору між оператором телекомунікацій і споживачем. Також передбачалося, що за договором будуть продаватися і SIM-карти. Як пояснювали юристи, вимога про укладення договору при отриманні телекомунікаційних послуг вже діє і виконується. Воно може бути реалізоване або в письмовій формі, з пред’явленням паспорта (контрактна форма обслуговування), або шляхом прийняття абонентом умов публічного договору-оферти, розміщеного на сайті оператора (для абонентів передплаченої форми обслуговування). Закон в числі інших «диктаторських» був скасований Верховною Радою 28 січня.

За матеріалами Юрліги