Бізнес можуть оштрафувати за кожну відсутню посадову інструкцію


В Управлінні Держпраці відзначили роль посадових інструкцій працівників та нагадали про штрафи за їх відсутність.

Посадова інструкція виступає одночасно інструментом дисциплінарного впливу на працівника та його захистом. Проте на багатьох підприємств (особливо малих) відсутні посадові інструкції чи хоча б роздруковані типові, суто формальні.

Цілком логічно постає питання, а чи треба взагалі посадова інструкція? Законодавство не забороняє відхилятися від типових інструкцій та частково перерозподіляти обов’язки працівників між іншими особами, що є перевагою наявності реальних посадових інструкцій, які відповідають дійсному стану справ.

Читайте також: ПОЛОЖЕННЯ ПРО СТРУКТУРНІ ПІДРОЗДІЛИ. ПОСАДОВІ (РОБОЧІ) ІНСТРУКЦІЇ

Кожний працівник має бути ознайомлений зі своїми трудовими обов’язками під розписку й саме посадова інструкція дозволяє це зробити швидко та належним чином задокументувати («З посадовою інструкцією ознайомлений, дата, підпис» — надпис здійснюють в наказі про прийняття на роботу). Виходить, що якщо немає посадової інструкції, то працівника не ознайомлювали з посадовими обов’язками або ознайомлювали, але неповністю.

Відсутність посадової інструкції — це порушення трудового законодавства. За це слідує штраф відповідно до  ст. 265 Кодексу законів про працю (далі — КЗпП)  як за порушення інших вимог трудового законодавства — 1 мінімальна зарплата (із 01.09.2020 р. – 5000 грн). При цьому штраф можна накласти за кожну відсутню посадову інструкцію за посадами штатного розпису.

Посадові інструкції мають бути не тільки на підприємствах, але й у ФОП, якщо вони мають найманих працівників та оформляють трудові відносини. Незалежно від того, чи це підприємство, чи ФОП, роботодавець має роз’яснити працівникові його права і обов’язки (ч. 1 ст. 29 КЗпП). Саме ця норма трактує обов’язковість наявності посадових інструкцій.