...
Реєструйся

Боротьба з накопичувачами відпусток та зміна порядку оплати праці держслужбовців — голова НАДС анонсувала зміни


Голова Нацагентства з держслужби Наталія Алюшина в інтерв’ю для «Главкома» розповіла про непросту ситуацію з зарплатами держслужбовців та про те, як доведеться боротися з «накопичувачами відпусток».

Так, вона заявила: «Виявилося, що є держслужбовці, які, скажімо умовно, зловживали накопиченням відпусток. І тепер, у разі їхнього звільнення чи виходу на пенсію, треба одночасно зробити всі компенсаційні виплати. Цифри там набігли чималі. Раніше для держави то була прийнятна практика, але в умовах війни, за нинішнього дефіциту в фондах оплати праці, ситуація, м’яко кажучи, є безрадісною». За її словами, в когось є невикористані відпустки ще з 1999 року. Тобто при звільненні їм потрібно виплатити компенсацію за 30 років: «Просто знаю, що у деяких міністерствах є захмарні цифри, коли компенсації становлять 16 млн грн! Водночас фонд оплати праці на цей рік вже зведений, і ситуація може бути критичною».

Як визначити кількість днів щорічної основної відпустки, за які потрібно виплатити працівникові грошову компенсацію при звільненні? — читайте в журналі «КАДРОВИК.UA»

Наталія Алюшина має свій рецепт виходу з ситуації: «Одним із варіантів може бути встановлення законом терміну, після якого накопичення державним службовцем відпусток зупиняється. А отже, накопичені дні мають бути використані протягом певного часу. Звісно, що усі передбачені законодавством компенсації мають бути нараховані і виплачені. Зараз опрацьовується відповідний механізм, і, думаю, ближчим часом з’явиться законопроєкт».

Чиновниця визнала серйозні проблеми з зарплатами держслужбовців: «Загалом, ще до війни головним чинником, який гальмував розвиток публічної служби, був низький рівень винагороди. Критичність ситуації підтверджується нашою довоєнною соціологією, коли 93 % державних службовців були повністю або частково незадоволені рівнем заробітної плати.

Йдеться про різні напрямки посад, але деякі є просто критичними. Скажімо, «айтішників» у держсекторі гостро бракує, бо зарплати в бізнесі для ІТ-персоналу у десятки разів вищі. Ситуацію погіршує міжвідомча міграція, коли з одних органів державної влади персонал перетікає в інші через вищу зарплату. Від нас, наприклад, люди пішли до НАЗК, бо там зарплата вища утричі. Я, насправді, рада за цих людей, бо вони знайшли те, що шукали, але такі очевидні диспропорції у зарплатах вважаю неприпустимими».

Чи можна замінити працівникові щорічну відпустку грошовою компенсацією? — читайте в журналі «КАДРОВИК.UA»

Який же вихід? Наталія Алюшина розповіла: «Нацагентство наразі займається реформою оплати праці. Вона полягає у встановленні справедливих окладів на основі класифікації посад. Необхідно актуалізувати рівень зарплат і наблизити його до винагороди на типових посадах у приватному секторі. Повністю перейти на ринкові зарплати не зможемо, бо службовці категорії «А» тоді мали би отримувати співставні з ринком 250 тисяч грн. Держбюджет не зможе такого дозволити. Тому при побудові цієї моделі ми опустилися нижче за ринкову медіану і зупинилися на окладі в розмірі 69 тис. грн для першої «сім’ї посад» адміністративного персоналу. Людина, яка йде на посади державного топменеджера, принаймні розумітиме передбачений рівень винагороди».

Але наразі ситуація маловтішна. «Зарплатні фонди цього року зменшено в середньому на 20 %, а інфляція, за даними Нацбанку, сягає майже 30 %. Відтак купівельна спроможність держслужбовців вже знизилася наполовину. Є посадовий оклад, надбавка за вислугу років і за ранг державної служби. Якщо досвіду державної служби немає, то службовець отримує базовий оклад — від 9 до 12 тис. грн. Із премією — до 14-15 тис. У державних службовців нижньої ланки в регіонах, як я казала, ситуація критична», — повідомила голова НАДС.

Чи можна утримати з працівника-сумісника, який звільняється за угодою сторін, кошти за дні щорічної основної відпустки, що були надані йому в рахунок невідпрацьованої частини робочого року? — читайте в журналі «КАДРОВИК.UA»

Виправлення ситуації вона бачить у схваленні парламентом урядових законопроєктів:

№ 6496, в якому йдеться про конкурсну процедуру для держслужби, інформаційну систему управління ресурсами;

№ 6504 про службу в органах місцевого самоврядування;

№ 8222 щодо впровадження єдиних підходів оплати праці державних службовців на основі класифікації посад.

Джерело: БУХГАЛТЕР.UA

Комплект «Графік відпусток на 2023 рік»

Матеріали до теми


Чи беруться в розрахунок місяці роботи після призупинення трудового договору під час розрахунку «декретних» виплат?
СИТУАЦІЯ Із працівницею, яка йде у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами, призупинено дію трудового договору. Чи беруться в ...
Забезпечення середньої зарплати працівників на відповідному рівні — одна з підстав для віднесення підприємства до переліку критично важливих
Законом України  від 09 листопада 2023 року № 3460-IX «Про Державний бюджет України на 2024 рік» (стаття 8) встановлено рівень мінімальної ...