...
Реєструйся

Час перебування в полоні зараховується до стажу, що дає право на щорічну основну відпустку


Працівник через активні бойові дії був змушений переїхати та працевлаштуватися в одному з міст Центральної України. Наприкінці 2023 року взяв щорічну основну відпустку на 14 календарних днів і поїхав у місто, де раніше проживав на Херсонщині, щоб спробувати перевезти стареньку матір. Це місто знаходиться на тимчасово окупованій території України. Там  чоловік потрапив у полоні, і був позбавлений особистої свободи  на 13 місяців. Після визволення з полону, працівник пройшов медичну та реабілітаційну допомогу, повернувся в місто, де працював.

Роботодавець відмовив йому в продовженні відпустки після надання документів виданих чоловіку, які підтверджують факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України. Також, працівникові було відмовлено в зарахуванні часу до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку, коли він був позбавлений особистої свободи.

ГАРЯЧА ЛІНІЯ — безплатні консультації для передплатників журналу «КАДРОВИК.UA»

Фахівець управління Держпраці пояснила керівникові підприємства та працівнику, що гарантії соціального і правового захисту осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей визначає Закон України від 26 січня 2022 року № 2010-IX «Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей» (далі — Закон № 2010), пункт 61 статті 9 та пункт 5 статті 11 Закону України від 15 листопада 1996 року № 504/96-ВР «Про відпустки» (далі — Закон № 504) та стаття  119-1 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП).

Навчання для кадровиків — семінари, курси, тренінги, вебінари
Індивідуальні курси кадровиків з нуля: 0 (800) 219-977

Так, статтею 11 Закону № 2010 та статтею 119-1 КЗпП передбачено, що за особою, стосовно якої встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, зберігається місце роботи (посада) протягом усього періоду позбавлення особистої свободи, а також протягом шести місяців з дня звільнення, у разі проходження такою особою заходів з медичної, реабілітаційної, у тому числі психологічної, допомоги, санаторно-курортного лікування, інших відновлювальних (пост ізоляційних, реінтеграційних) заходів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 61 статті 9 Закону № 504 передбачено, що до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку, зараховується час, коли працівник, стосовно якого згідно із Законом № 2010 встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, фактично не працював у зв’язку з позбавленням особистої свободи, але за ним зберігалося місце роботи (посада) і йому не виплачувалася заробітна плата.

Плакати та шпаргалки для роботи відповідального за ведення військового обліку на підприємстві
0 (800) 219-977 • info@mediapro.com.ua

Пунктом 5 статті 11 Закону № 504 передбачено, що щорічна відпустка на вимогу працівника повинна бути перенесена на інший період у разі встановлення згідно із Законом № 2010 факту позбавлення працівника особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України.

Отже, щорічна відпустка працівникові має бути перенесена на інший період, або продовжена в разі встановлення, згідно із Законом № 2010, факту позбавлення працівника особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України. А весь період позбавлення особистої свободи, а також протягом шести місяців з дня звільнення, у разі проходження такою особою заходів з медичної, реабілітаційної, у тому числі психологічної, допомоги, санаторно-курортного лікування, інших відновлювальних (постізоляційних, реінтеграційних) заходів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, повинен бути зарахований до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку.

Зауважимо, дія статті 11 Закону № 2010 не поширюється на осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, з числа військовослужбовців.

Джерело: Південно-Східне міжрегіональне управління Держпраці

Курс «Підвищення кваліфікації з військового обліку»

Матеріали до теми


ПФУ готує новий порядок перевірок страхувальників щодо правильності розрахунку та виплати лікарняних
Пенсійний фонд оприлюднив проєкт своєї постанови, відповідно до якої пропонується затвердити Порядок перевірки правильності використання страхувальниками страхових коштів загальнообов’язкового державного ...
Міжнародні стандарти аудиту – українською: затверджено оновлені переклади
Рахункова палата ухвалила рішення щодо використання у своїй діяльності перекладів українською мовою міжнародних стандартів державного зовнішнього аудиту. До переліку документів, ...
У Держпраці нагадали головні ознаки незадекларованої праці
Незадекларована праця – це робота, яка виконується без офіційного оформлення трудових відносин, що порушує трудове законодавство та позбавляє працівника соціального ...
Мін’юст про оскарження рішення адміністративного органу
Рішення, ухвалені адміністративними органами, не завжди відповідають інтересам особи. У таких випадках спірна ситуація вирішується через механізми оскарження – адміністративне ...