...
Реєструйся

Чи може роботодавець видати працівникам трудові книжки: відповідь Держпраці


Роботодавець може видати працівникові трудову книжку:

  • у разі звільнення (стаття 47 Кодексу законів про працю України);

ОКРЕМА ДУМКА РЕДАКЦІЇ
Стаття 47 КЗпП України після внесення змін відповідно до Закону України від 5 лютого 2021 року № 1217-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі» не містить норм щодо зобов’язань роботодавця в день звільнення видати працівникові належно оформлену трудову книжку. Проте ця вимога міститься в прикінцевих положеннях зазначеного Закону, відповідно до яких роботодавець зобов’язаний видати належно оформлену трудову книжку працівнику, з яким укладено трудовий договір до набрання чинності цим Законом і який звільняється до завершення процедури включення до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування відсутніх відомостей про трудову діяльність, у день звільнення.

  • після завершення включення Пенсійним фондом України до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування відсутніх відомостей про трудову діяльність працівників (пункт 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 5 лютого 2021 року № 1217-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі»);
  • під час дії воєнного стану (стаття 7 Закону України від 15 березня 2022 року № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»).

Видача трудової книжки працівникові здійснюється під підпис.

ОКРЕМА ДУМКА РЕДАКЦІЇ
Відповідно до частини 1 статті 7 Закону України від 15 березня 2022 року № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» у період дії воєнного стану порядок організації діловодства з питань трудових відносин, оформлення і ведення трудових книжок та архівного зберігання відповідних документів у районах активних бойових дій визначається роботодавцем самостійно, за умови забезпечення ведення достовірного обліку виконуваної працівником роботи й обліку витрат на оплату праці. Тож фактичне право роботодавця щодо прийняття рішення про видачу трудових книжок, які зберігаються в роботодавця, працівникам до їхнього звільнення або завершення робіт із наповнення Реєстру, виникає лише в тих випадках, коли підприємство розташовано в районах проведення активних бойових дій.

Джерело: Державна служба України з питань праці

Курс «Зміни законодавства: оптимізація трудових відносин»

Матеріали до теми


Оновлений Порядок бронювання військовозобов’язаних діє з 2 жовтня
Кабінет Міністрів України своєю постановою від 1 жовтня 2024 р. №1125 оновив Порядок бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану засобами ...