...
Реєструйся

Право на вихідну допомогу: як діяти кадровику без помилок


При звільненні працівників за певних обставин трудовим законодавством передбачено виплату вихідної допомоги. Її розмір залежить від підстав звільнення, а в деяких випадках і від категорії працівників, які звільняються.

Правові гарантії дотримання трудових прав працівників при звільненні — система встановлених національним законодавством заходів щодо врегулювання питань, які пов’язані з порушенням трудового законодавства, вирішенням трудових спорів і спрямовані на захист трудових прав працівників. Однією з таких гарантій є виплата вихідної допомоги працівнику, що звільняється.

У судовій практиці сформувався усталений підхід до визначення поняття вихідної допомоги та мети її встановлення.

Письмові і телефонні КОНСУЛЬТАЦІЇ та інші кадрові послуги експертів журналу «КАДРОВИК.UA»

Статтею 44 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) визначено випадки звільнення працівників, у разі настання яких роботодавець зобов’язаний виплатити вихідну допомогу.

Строки виплати вихідної допомоги

Статтею 47 КЗпП встановлено обов’язок роботодавця у день звільнення:

  • видати працівникові копію наказу (розпорядження) про звільнення, письмове повідомлення про нараховані та виплачені йому суми при звільненні;
  • провести з ним розрахунок;
  • на вимогу працівника — внести належні записи про звільнення до трудової книжки, що зберігається у працівника.

У повідомленні про нараховані та виплачені працівникові суми при звільненні кожен вид виплати зазначається окремо.

Строки розрахунку при звільненні та види виплат, що належать працівнику при звільненні, визначено статтею 116 КЗпП.

ГАРЯЧА ЛІНІЯ — безплатні консультації для передплатників журналу «КАДРОВИК.UA»

Види виплат, що належать працівнику при звільненні:

  • основна та додаткова заробітна плата;
  • заохочувальні та компенсаційні виплати;
  • інші виплати, на які працівник має право згідно з умовами трудового договору і відповідно до законодавства, у т. ч. при звільненні.

Виплата всіх сум, що належать працівнику від підприємства, установи, організації (далі — підприємство), провадиться в день звільнення.

Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред’явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок.

Послуги з військового обліку • Письмові і телефонні КОНСУЛЬТАЦІЇ
Для довідок: 0 (800) 21 99 77

Відповідальність за затримку розрахунку при звільненні

У разі спору про розмір сум, нарахованих працівникові при звільненні, роботодавець у будь-якому разі повинен у визначені строки виплатити не оспорювану ним суму.

Отже, сума вихідної допомоги має бути виплачена працівнику в день звільнення.

Статтею 117 КЗпП встановлена відповідальність за затримку розрахунку при звільненні, зокрема передбачено, що у разі невиплати з вини роботодавця належних звільненому працівникові сум у строки, визначені статтею 116 КЗпП, за відсутності спору про їх розмір підприємство повинно виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку, але не більш як за 6 місяців.

Компенсація втрати частини доходу у зв’язку з порушенням строків виплати вихідної допомоги, передбаченої Законом України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР »Про оплату праці» та Законом України від 19 жовтня 2000 року № 2050-III »Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків їх виплати», не здійснюється, бо вихідна допомога має разовий характер та не входить до структури заробітної плати.

Відповідно до статті 1215 Цивільного кодексу України при оскарженні працівником наказу про звільнення виплачена йому вихідна допомога поверненню не підлягає.

Спробуйте безплатний доступ до онлайн-системи «КАДРИ.UA» та отримайте готові практичні рішення для будь-якої кадрової ситуації.

Оформлення виплати вихідної допомоги при звільненні

Відповідно до типової форми № П-4 «Наказ (розпорядження) про припинення трудового договору (контракту)», затвердженої наказом Державного комітету статистики від 5 грудня 2008 року № 489 »Про затвердження типових форм первинної облікової документації зі статистики праці», інформація про виплату вихідної допомоги при звільненні та її розмір зазначається в наказі про звільнення.

Вимоги типових форм полягають в обов’язковості ведення первинного обліку показників, зазначених у цих формах…

Докладніше про випадки, коли при звільненні працівників законодавством передбачена виплата вихідної допомоги, про її розміри та залежність від підстав звільнення чи категорії працівників — читайте у статті Марини Вруцької «Вихідна допомога при звільненні» в журналі «КАДРОВИК.UA» № 7-2025.

Джерело: КАДРОВИК.UA

Комплект «КАДРОВИК.UA. Спецвипуски» 2024 рік

Матеріали до теми


Міноборони запускає нову модель реабілітації військових за участю цивільних психологів
Міністерство оборони України активно працює над створенням чіткої та ефективної системи психологічної підтримки для військовослужбовців. Це так само важливо, як ...
Новий порядок індексації пенсій: законопроєкт від Мінсоцполітики
Міністерство соціальної політики підготувало законопроєкт, який запроваджує єдиний формат індексації пенсій в Україні. Прив’язку спеціальних пенсій до зростання зарплат буде ...
Немає документів про мобілізацію: як оформити відсутність працівника
У разі мобілізації на період військової служби роботодавець має увільнити працівника від роботи. Якщо працівник не надав жодного документа, що ...
Порядок формування страхувальниками-роботодавцями коригуючих заяв-розрахунків
Відповідно до частини першої статті 26 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» та ...