Чи зараховується період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами до страхового стажу для оплати «лікарняного»?


У 2012 році єдиний внесок із сум допомоги по вагітності та пологах не сплачувався, тобто у довідці за формою ОК-7 за цей період проставляються нулі. Чи зараховується зазначений період до страхового стажу?

Згідно з абзацом другим частини 1 статті 21 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV (далі — Закон № 1105), період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, отримання виплат за окремими видами соціального страхування, крім пенсій усіх видів (за винятком пенсії по інвалідності), зараховується до страхового стажу як період, за який сплачено страхові внески виходячи з розміру мінімального страхового внеску. Тобто сплата страхових внесків не є обов’язковою умовою для зарахування зазначених періодів до страхового стажу.

При цьому до періоду отримання виплат за окремими видами соціального страхування можна віднести період отримання допомоги по безробіттю, а також період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, за який також надавалася допомога за окремим видом соціального страхування, а саме допомога по вагітності та пологах, з якої внески на загальнообов’язкове державне соціальне страхування до 30 червня 2013 року не сплачувалися (з 1 липня 2013 року набули чинності зміни, внесені до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 8 липня 2010 року № 2464-VI).

Таким чином, помилки законодавець не допустив, оскільки Законом № 1105 чітко визначено періоди, які зараховуються до страхового стажу і при цьому страхові внески за такі періоди не сплачуються.

гідно з частиною 2 статті 21 Закону № 1105 страховий стаж обчислюється за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, а за періоди до його запровадження — у порядку та на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.

Зазначений реєстр персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб веде Пенсійний фонд України. Робочі органи цього фонду, керуючись Положенням про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1 (далі — Положення № 10-1), видають довідки за формою ОК-5 або ОК-7, якими засвідчується наявність або відсутність страхового стажу в застрахованих осіб.

Положенням № 10-1 чітко не визначено, довідка за якою формою (ОК-5 чи ОК-7) видається для обчислення на підприємстві розміру допомоги по тимчасовій непрацездатності або допомоги по вагітності та пологах, тому несуттєво, яку із цих двох довідок отримає і подасть працівник. Водночас Положенням № 10-1 передбачено, що довідка за формою ОК-5 видається для призначення/перерахунку пенсій. Відповідно, для визначення страхового стажу для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності бажано, щоб працівник подав довідку за формою ОК-7.

У довідці за формою ОК-7 вказується, за який період сплачувалися страхові внески, а за який ні. Однак у ній не зазначено дати укладення або розірвання трудового договору, періоду перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами чи у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та інших відомостей, які впливають на обчислення страхового стажу. Тому доцільно використовувати відомості, що містяться в трудовій книжці працівника. Бажано, щоб працівниця, окрім довідки за формою ОК-7, подала довідку з попереднього місця роботи, якою підтверджуватиметься факт перебування її у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами чи у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Відомості у довідці мають не суперечити відомостям у трудовій книжці.

Микола Постернак, експерт із питань соціального страхування

Більше вичерпних відповідей від Миколи Постернака, експерта з питань соціального страхування, на актуальні запитання передплатників — у вкладенні до журналу «Довідник кадровика» «Кадри. Гарячі запитання кадровика» № 9, 2017. 

Придбати журнал «Довідник кадровика» із вкладенням »
Придбати акційний журнал «Довідник кадровика» »
Придбати електронний журнал «Довідник кадровика» »

Матеріали до теми


Щомісячні страхові виплати ФССУ в серпні: яку суму вже перераховано
Щомісячні страхові виплати від Фонду соціального страхування України впродовж серпня вже отримали майже 47 тисяч потерпілих на виробництві й членів ...
Скільки працівників постраждало внаслідок бойових дій: нові дані
З початку війни внаслідок бойових дій на підприємствах України зафіксовано 243 випадки травмування та/або смерті працівників, більшість із яких групові. ...
Працівниця виїхала за межі України в березні. Їй була надана відпустка без збереження заробітної плати до закінчення воєнного стану. Чи враховується фактично використана працівницею кількість днів відпустки до 90 календарних днів: відповідь Держпраці
Ні, обмеження щодо тривалості відпустки без збереження заробітної плати встановлені Законом України від 1 липня 2022 року № 2352-IX «Про ...
Інформація щодо ЄІССС: що варто знати
З метою успішної цифровізації соціальної сфери й надання якісніших соціальних послуг населенню продовжує тривати дослідно-промислова експлуатація Єдиної інформаційної системи соціальної ...