Чи зможе отримати працівник оплату закордонного лікарняного?


У Фонді соціального страхування відповіли, чи оплатять працівнику листок непрацездатності, виданий в іншій країні. Також обговорили і питання витрат на лікування внаслідок професійного захворювання поза межами України. 

Ситуація: офіційно працевлаштована в Україні громадянка іншої країни виїхала за кордон для отримання медичної допомоги.

Так, підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності. Водночас порядок, умови видачі та продовження листків непрацездатності визначено Інструкцією про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженою наказом

Міністерства охорони здоров’я України від 13 листопада 2001 року № 455. Але ця Інструкція не передбачає механізму обміну документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність іноземця, на листок непрацездатності, який видається лікувальними закладами України.

Тому якщо у працівника немає листка непрацездатності, виданого у встановленому порядку, допомога по тимчасовій непрацездатності не призначається.

Така ж ситуація і з оплатою понесених за кордоном витрат на лікування потерпілих внаслідок профзахворювання.

Підставою для фінансування зазначених витрат є акт розслідування нещасного випадку (Н-1) або акт розслідування хронічного професійного захворювання (П-4), висновок МСЕК про ступінь втрати працездатності та потребу потерпілого у такій допомозі. Під час тимчасової непрацездатності до встановлення МСЕК ступеня втрати професійної працездатності у відсотках або одужання підставою для фінансування витрат на надання меддопомоги в амбулаторних та стаціонарних умовах, медичної реабілітації потерпілих є висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я. Тож звідси можна зробити висновок, що за наявності вказаних документів понесені за кордоном витрати на лікування потерпілих внаслідок профзахворювання можна оплатити.

Але, на жаль, це не так. Фонд соціального страхування зазначив, що чинне законодавство передбачає здійснення лікування потерпілих у центральних районних (міських) лікарнях, у республіканській, обласних, міських і спеціалізованих лікарнях, науково-дослідних інститутах системи Міністерства охорони здоров’я України та Академії медичних наук України, відповідно до укладених договорів із закладами охорони здоров’я (п. 9 розділ ІІІ Положення про організацію лікування, медичної реабілітації та забезпечення потерпілих внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання лікарськими засобами та виробами медичного призначення, затвердженого постановою Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 9 червня 2010 року № 18).

Отже, лікування потерпілих внаслідок професійного захворювання поза межами України з подальшою компенсацією витрат на медичну допомогу чинними нормативно-правовими актами не передбачено.

Детальніше про оформлення та облік листків непрацездатності читайте у спецвипуску «КАДРОВИК.UA», №З‘2019.

ПРИДБАТИ СПЕЦВИПУСК

Матеріали до теми


«Лікарняний» під час попередження про звільнення за власним бажанням
Згідно зі статтею 38 Кодексу законів про працю (далі — КЗпП) працівник має право розірвати трудовий договір, укладений на невизначений ...
Середньоденний розмір допомоги за листками непрацездатності: як він змінився за пів року
Середньоденний розмір допомоги по тимчасовій втраті працездатності за підсумками липня становить 438,54 гривні — на 37,52 грн більше, ніж у ...
Щомісячні страхові виплати ФССУ в серпні: яку суму вже перераховано
Щомісячні страхові виплати від Фонду соціального страхування України впродовж серпня вже отримали майже 47 тисяч потерпілих на виробництві й членів ...
Скільки працівників постраждало внаслідок бойових дій: нові дані
З початку війни внаслідок бойових дій на підприємствах України зафіксовано 243 випадки травмування та/або смерті працівників, більшість із яких групові. ...