Реєструйся

Для Держпраці анонімна записка не підстава


Жодним спеціальним законом не надано Держпраці права розглядати анонімні звернення громадян та використовувати їх як підстави для проведення інспекційного відвідування.

На це звернув увагу Закарпатський окружний адміністративний суд у рішенні від 31 січня 2019 року у справі № 260/1131/18.

У ході розгляду справи встановлено, що під час інспекційного відвідування в магазині ФОП залучала до роботи як продавця свого чоловіка без укладення з ним трудового договору. У поясненні, долученому до акта інспекційного відвідування він вказав, що допомагає дружині, коли її немає на місці.

Разом з тим  судом встановлено, що інспекційне відвідування позивача призначене на підставі анонімного повідомлення невідомої особи Держпраці про можливе використання праці незареєстрованих осіб.

Матеріали інспекційного відвідування не містять жодних звернень громадян та зі змісту доповідної записки вбачається, що інформація про можливе використання ФОП найманих працівників без оформлення трудових договорів отримана з анонімних джерел, що суперечить приписам закону.

Оскільки, законодавством України закріплено, що звернення громадян, з яких неможливо встановити авторство (анонімні), розгляду не підлягають, а відповідно, на інформацію, отриману з таких звернень, установлене обмеження.

За таких обставин суд дійшов висновку про порушення відповідачем вимог Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 року № 295, щодо наявності законних підстав для проведення інспекційного відвідування позивача.

Тож суд вважає помилковим твердження Держпраці про підтвердження актом інспекційного відвідування факту використання ФОП найманого працівника без оформлення трудового договору, оскільки інспекційне відвідування проведено із порушенням вимог закону, відповідно, даний акт не підтверджує факту виконання особою трудових функцій на ФОП.