До онлайн-системи «КАДРИ.UA» цього тижня надійшло запитання від кадрового департаменту одного з наших партнерів про те, як можна безпроблемно передати колишньому працівникові трудову книжку, який перебуває за кордоном.
ЗАПИТАННЯ. Працівник, що звільнився, перебуває за кордоном і просить надіслати його трудову книжку поштою на домашню адресу в Україні, але отримає його трудову книжку інша особа. Чи має право стороння особа отримати трудову книжку працівника, надіслану поштою за його проханням на домашню адресу?
ВІДПОВІДЬ надає експерт системи «КАДРИ.UA» Марина Вруцька.
Відповідно до пункту 4.2 глави 4 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29 липня 1993 року № 58 (далі — Інструкція № 58), якщо працівник відсутній на роботі в день звільнення, то роботодавець в цей день надсилає йому поштове повідомлення із вказівкою про необхідність отримання трудової книжки. Пересилання трудової книжки поштою з доставкою на зазначену адресу допускається тільки за письмовою згодою працівника.
Пункт 1.1 глави 1 Інструкції № 58 визначає, що трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
Зауважте, що відповідно до статті 7 Закону України від 15 березня 2022 року № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» у період дії воєнного стану сторони трудового договору можуть домовитися про альтернативні способи створення, пересилання і зберігання наказів (розпоряджень) роботодавця, повідомлень та інших документів з питань трудових відносин та про будь-який інший доступний спосіб електронної комунікації, який обрано за згодою між роботодавцем та працівником.
Навчання для кадровиків — семінари, курси, тренінги, вебінари
Індивідуальні курси кадровиків з нуля: 0 (800) 21 99 77
Таким чином, отримати згоду працівника на пересилання трудової книжки можливо альтернативними способами, обраними за згодою між роботодавцем та працівником, а ось пересилати трудову книжку можна лише поштою, оскільки це передбачено нормою законодавства.
Відповідно до Закону України від 3 листопада 2022 року № 2722-IX «Про поштовий зв’язок» (далі — Закон № 2722) у разі пересилання трудової книжки поштою на території України, роботодавець та працівник мають узгодити адресу доставки та вибрати оператора поштового зв’язку, що внесений до реєстру операторів поштового зв’язку та має можливість здійснити доставку на зазначену адресу.
Відповідно до Правил надання послуг поштового зв’язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 5 березня 2009 року № 270 (далі — Правила № 270), та Переліку вкладень, заборонених до пересилання у поштових відправленнях, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2023 року № 958 (далі — Перелік № 958), встановлено, що пересилання за межі України трудових книжок здійснюється виключно у реєстрованих міжнародних поштових відправленнях.
Курс «Підвищення кваліфікації з військового обліку»
Формат: відеоуроки • Для довідок: 0 (800) 21 99 77
EMS — міжнародні реєстровані поштові відправлення з вкладенням документів та/або товарів, що приймаються, перевозяться і доставляються найшвидшим способом.
Отже, роботодавець за заявою працівника може переслати трудову книжку поштою з доставкою на зазначену адресу в межах України, використавши послуги обраного за згодою з працівником оператор поштового зв’язку. Пересилання трудової книжки за межі України може бути здійснено за заявою працівника лише акціонерним товариством «Укрпошта».
Плакати та шпаргалки для роботи відповідального за ведення військового обліку на підприємстві
0 (800) 21 99 77 • info@mediapro.com.ua
Відповідно до пункту 72 Правил № 270 адресат (одержувач) може уповноважити іншу особу на одержання адресованого йому поштового відправлення, коштів за поштовим переказом за довіреністю на визначений строк, що оформляється в установленому законодавством порядку або шляхом надання разового доручення на отримання поштового відправлення в електронній формі, порядок якої встановлюється оператором поштового зв’язку.
Зверніть увагу! В умовах надзвичайного чи воєнного стану за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері надання послуг поштового зв’язку, та військового командування відповідно до закону надання послуг поштового зв’язку обмежується або зупиняється, а поштова мережа скорочується.
Оператор поштового зв’язку не несе відповідальності за поштові відправлення, якщо втрата або пошкодження вкладення поштового відправлення сталися внаслідок дії обставин непереборної сили (землетрус, ураган, повінь тощо).
Спробуйте безплатний доступ до онлайн-системи «КАДРИ.UA» та отримайте готові практичні рішення для будь-якої кадрової ситуації.
Не пропустіть можливості розвиватися разом з нами та скористайтеся зручним цілодобовим онлайн-сервісом в системі «КАДРИ.UA», де, зокрема, детально проаналізовані останні зміни щодо військового обліку, бронювання військовозобов’язаних, відстрочок під час воєнного стану тощо. Завдяки цьому унікальному сервісу ви отримаєте допомогу та консультації від експертів, фахівців з усіх питань трудового законодавства й готові практичні рішення для будь-якої кадрової ситуації, а також професійні поради щодо питань перевірок, бронювання, ведення військового обліку та ін.
Зауважимо, що за останній тиждень фахівцями системи проведено чимало консультацій, зокрема з таких тем, як-от:
- Які дії інспектора з військового обліку у разі смерті заброньованого працівника?
- Строки подання «скасовуючого» повідомлення про прийняття працівника на роботу
- Грошова компенсація мобілізованому працівнику за не використані ним дні щорічної відпустки: отримання заяви через месенджер та ознайомлення із наказом під підпис
- Щодо форми та строків оформлення рішень комісії (уповноваженого) із соціального страхування підприємства щодо призначення або відмови в призначенні страхової виплати
- Чи є особа військовозобов’язаною, якщо вона звільнена у запас СБУ за станом здоров’я та взята на військовий облік у регіональному органі СБУ?
- Прийняття на роботу працівника, що не має реєстрації місця проживання
- Чи можна, щоб директор підприємства не перебував у трудових відносинах із підприємством, а надавав послуги як ФОП?
- Про зарахування часу служби у Збройних Силах та інших військових формуваннях до стажу служби в органах місцевого самоврядування
- Скільки військовозобов’язаних працівників може забронювати ОМС?
Джерело: КАДРИ.UA