...
Реєструйся

Кабмін пропонує нові правила відпусток для здобуття вищої освіти


Урядовий законопроєкт «Про внесення змін до деяких законів України щодо розвитку індивідуальних освітніх траєкторій та вдосконалення освітнього процесу у вищій освіті» від 23 жовтня 2023 року № 10177 покликаний суттєво змінити ситуацію у вищій освіті. Варто зауважити, що цей проєкт передбачає і зміну порядку та умов надання відповідних відпусток.

Раніше писали: Підготовка кадрів: розвиток індивідуальних освітніх траєкторій та вдосконалення освітнього процесу у вищій освіті

Так, у Законі України від 15 листопада 1996 року № 504/96-ВР «Про відпустки» пропонують викласти у новій редакції статтю 15, яка регулює відпустку у зв’язку з навчанням для здобуття фахової передвищої, вищої освіти. Отже, працівникам, які успішно без відриву від виробництва здобувають фахову передвищу, вищу освіту за дистанційною, вечірньою та заочною формами здобуття освіти, пропонують надавати такі додаткові оплачувані відпустки:

1) на період настановних занять, виконання лабораторних робіт, складання заліків та іспитів для з добувачів першого та другого курсів:

– фахової передвищої освіти із вечірньою формою здобуття освіти — 10 календарних днів;

– вищої освіти із вечірньою формою здобуття освіти — 20 календарних днів;

– фахової передвищої, вищої освіти із заочною формою здобуття освіти — 30 календарних днів;

– фахової передвищої, вищої освіти із дистанційною формою здобуття освіти — 14 календарних днів.

Практиканти — здобувачі освіти закладів професійної (професійно-технічної) освіти на підприємстві — читайте в журналі «КАДРОВИК.UA»

2) на період настановних занять, виконання лабораторних робіт, складання заліків та іспитів для здобувачів третього та наступних курсів:

– фахової передвищої освіти із вечірньою формою здобуття освіти — 20 календарних днів;

– вищої освіти із вечірньою формою здобуття освіти — 30 календарних днів;

– фахової передвищої, вищої освіти із заочною формою здобуття освіти — 40 календарних днів;

– фахової передвищої, вищої освіти із дистанційною формою здобуття освіти — 14 календарних днів.

3) на період складання атестації здобувачам фахової передвищої, вищої освіти — 30 календарних днів;

4) на період підготовки та захисту кваліфікаційної роботи студентам, які здобувають за дистанційною, вечірньою та заочною формами здобуття освіти фахову передвищу освіту, — два місяці, вищу освіту — чотири місяці.

Тривалість додаткових оплачуваних відпусток працівникам, які здобувають другу (наступну) вищу освіту за заочною (вечірньою, дистанційною) формою здобуття освіти хочуть визначати як для осіб, які здобувають вищу освіту на третьому та наступних курсах.

Інструктаж, навчання, стажування при працевлаштуванні, виробнича практика: як їх оформити, організувати та правильно провести — читайте в журналі «КАДРОВИК.UA»

Працівникам, допущеним до складання вступних іспитів в аспірантуру із відривом або без відриву від виробництва, для підготовки та складання іспитів пропонують надавати один раз на рік додаткову оплачувану відпустку з розрахунку 10 календарних днів на кожний іспит.

Своєю чергою, працівники, які навчаються без відриву від виробництва в аспірантурі та успішно виконують індивідуальний план підготовки, зможуть отримати додаткову оплачувану відпустку тривалістю 30 календарних днів та за їх бажанням протягом чотирьох років навчання — один вільний від роботи день на тиждень з оплатою його в розмірі 50 % середньої заробітної плати працівника.

 

Для працівників, які здобувають вищу освіту за дистанційною, вечірньою та заочною формами здобуття освіти, де навчальний процес має свої особливості, законодавством зможуть встановлювати іншу тривалість відпусток у зв’язку з навчанням — йдеться в законопроєкті.

Відпустки у зв’язку з навчанням: тривалість, порядок та умови надання — читайте в журналі «КАДРОВИК.UA»

Зверніть увагу! У пропонованих нормах про відпустки йдеться, зокрема, про заочну та вечірню форми навчання. Тоді як законопроєкт № 10177 загалом передбачає відмову від цих форм. З цього приводу глава парламентського підкомітету з питань вищої освіти Комітету освіти, науки та інновацій Юлія Гришина зауважила: «Рішення щодо скасування в Україні з 2024-го року заочної і вечірньої форм навчання ще не ухвалено. Відповідний законопроєкт схвалив Кабмін. Далі його має схвалити профільний Комітет, а ВРУ підтримати більшістю голосів».

За її словами, настав час переглянути формулювання та зміст форм освіти, які не відповідають потребам часу, як-от заочна. «Дистанційна форма — це справді дієвий підхід, що продемонстрував ефективність. Але, наприклад, чи підійде ця форма навчання військовим? Навіть зараз військові, які воюють на фронті, продовжують навчатися. І тут має місце дискусія про відповідність змісту форм освіти сучасним умовам життя, а не скасування лише однієї», — наголосила Гришина.

Працівник вступив на денну форму навчання: чи зберігати за ним місце роботи? — читайте в журналі «КАДРОВИК.UA»

Джерело: БУХГАЛТЕР.UA

Щорічні відпустки: планування і надання. Спецвипуск № 4, 2023

Матеріали до теми


Працівник не працював, та зарплата за ним зберігалась: чи має він право на щорічну основну відпустку?
Департамент з питань праці Державної служби України з питань праці у відповідь на запит повідомив у листі від 04 березня ...
Чи може роботодавець з власної ініціативи відправити працівників у відпустку без збереження заробітної плати?
Законодавством про працю не передбачено надання відпусток без збереження заробітної плати з ініціативи роботодавця, — пояснює Держпраці. Оформлення відпусток без ...