Реєструйся

Нагадування ДПС щодо заробітної плати


Законом України про Державний бюджет України на 2023 рік відповідно до статті 8 установлено розмір мінімальної заробітної пати з 1 січня 2023 року 6700 гривень.

Отже, з 1 січня 2023 року роботодавці зобов’язані щомісяця нараховувати працівнику за повний відпрацьований місяць заробітну плату не менше ніж 6700 грн.

Якщо заробітна плата працівника, який виконав місячну норму праці, є нижчою ніж законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати, то необхідно провести доплату працівнику до рівня мінімальної, яка виплачується щомісячно одночасно з виплатою заробітної плати.

Також ДПС звертає увагу роботодавців на те, що мінімальними державними гарантіями в оплаті праці є не лише мінімальна заробітна плата, але й норми та гарантії в оплаті праці, які передбачені частиною 1 статті 12 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці» (далі — Закон № 108/95-ВР), а саме:

  • норми оплати праці за роботу в надурочний час, у святкові, неробочі й вихідні дні, у нічний час, за час простою, який мав місце не з вини працівника, при виготовленні продукції, що виявилася браком не з вини працівника, працівників молодше вісімнадцяти років, при скороченій тривалості їхньої щоденної роботи тощо;
  • гарантії в оплаті праці для працівників — оплата щорічних відпусток, за час виконання державних обов’язків, для тих, які направляються для підвищення кваліфікації, на обстеження в медичний заклад, для переведених за станом здоров’я на легшу нижче оплачувану роботу, переведених тимчасово на іншу роботу у зв’язку з виробничою необхідністю, для вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років, переведених на легшу роботу, при різних формах виробничого навчання, перекваліфікації або навчання інших спеціальностей, для донорів, тощо;
  • гарантії та компенсації працівникам в разі переїзду на роботу до іншої місцевості, службових відряджень, роботи в польових умовах тощо.

Відповідно до Закону № 108/95-ВР при обчисленні розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру не враховуються доплати за роботу в несприятливих умовах праці й підвищеного ризику для здоров’я, за роботу в нічний та надурочний час, роз’їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат.

Окрему увагу суб’єктів господарювання ДПС звертає на необхідності нарахування та виплати індексації заробітної плати, яка також є державною мінімальною гарантією в оплаті праці й підлягає обов’язковому проведенню у встановленому законодавством порядку.

Тож ДПС наголошує роботодавцям на необхідності вчасного нарахування заробітної плати своїм працівникам і не менше від мінімальної норми, встановленої на момент виплати, з метою недопущення порушення прав працівників й упередження штрафів за порушення державних мінімальних гарантій в оплаті праці та трудового законодавства.

Замовляйте календар настільний на 2023 рік.

Джерело: Головне управління ДПС у Дніпропетровській області

Матеріали до теми


Кейс для кадровика. Чи можливе розширення функцій працівника та доповнення новими обов’язками в оновленій посадовій інструкції без додаткової оплати?
СИТУАЦІЯ Стаж роботи працівника (особа з інвалідністю 3-ї групи) на підприємстві 30 років: з 2006 до сьогодні — провідний економіст; ...
Підписано Державний бюджет ’2024: про прожитковий мінімум, виплати і зарплати
Президент України Володимир Зеленський підписав Закон України «Про Державний бюджет України на 2024 рік». Витрати на соціальний захист населення передбачені ...