Кодекс законів про працю України (далі — КЗпП) не містить заборон або застережень щодо укладання трудового договору між неповнолітнім працівником та роботодавцем — фізичною особою. Відповідно до пункту 6 частини першої статті 24 КЗпП при укладенні трудового договору з фізичною особою дотримання письмової форми трудового договору є обов’язковим.
Таким чином, у разі укладення трудового договору з неповнолітнім працівником дотримання письмової форми трудового договору обумовлено і пунктом 5, і пунктом 6 частини першої статті 24 КЗпП. Проте у період дії воєнного стану сторони за згодою визначають форму трудового договору.
Письмові і телефонні КОНСУЛЬТАЦІЇ та інші кадрові послуги експертів журналу «КАДРОВИК.UA»
Особливістю для укладення письмового трудового договору з роботодавцем — фізичною особою є те, що форма такого договору затверджена на законодавчому рівні відповідно до наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 8 червня 2001 року № 260 «Про затвердження Форми трудового договору між працівником і фізичною особою та Порядку реєстрації трудового договору між працівником і фізичною особою» (далі — Наказ № 260).
Що стосується реєстрації трудового договору у центрі зайнятості, то після скасування з 1 січня 2014 року норм статті 241 КЗпП відповідно до Закону України від 28 грудня 2014 року № 77-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загально-обов’язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці» у разі укладення трудового договору між працівником і фізичною особою фізична особа не повинна реєструвати укладений у письмовій формі трудовий договір у державній службі зайнятості за місцем свого проживання.
Проте і сам Наказ № 260, і Порядок реєстрації трудового договору між працівником і фізичною особою, яка використовує найману працю, а також пункти 9, 16 форми трудового договору між працівником і фізичною особою, яка використовує найману працю, містять норми про реєстрацію трудового договору в центрі зайнятості. Однак ані виконувати ці норми, ані заповнюватися відповідні дані не потрібно, оскільки це суперечить законодавству, яке має вищу юридичну силу.
Спробуйте безплатний доступ до онлайн-системи «КАДРИ.UA» та отримайте готові практичні рішення для будь-якої кадрової ситуації.
Що стосується оформлення трудового договору та допуску до роботи неповнолітнього працівника, то вона здійснюється на підставі норм частини четвертої статті 24 КЗпП, тобто шляхом видання наказу про прийняття на роботу та подання повідомлення до ДПС…
Докладніше про особливості працевлаштування неповнолітнього у фізичної особи — підприємця та нюанси укладення трудового договору з урахування особливостей, встановлених для неповнолітнього працівника, з наведенням конкретного зразка такого договору — у спецвипуску № 01/2025 «КАДРОВИК.UA» — «Особливості роботи неповнолітніх, молоді та жінок».
Джерело: КАДРОВИК.UA