...
Реєструйся

Обмеження праці жінок на роботах у нічний час та тривалість такої роботи: роз’яснення Держпраці


Який саме час вважається нічним

Відповідно до частини третьої статті 54 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП), нічним вважається час з 10 години вечора до 6 години ранку.

Згідно зі статтею 175 КЗпП, залучення жінок до робіт у нічний час не допускається, за винятком тих галузей економіки України, де це викликається особливою необхідністю і дозволяється як тимчасовий захід.

Перелік цих галузей і видів робіт із зазначенням максимальних термінів застосування праці жінок у нічний час затверджується Кабінетом Міністрів України.

Зазначені у частині першій статті 175 КЗпП обмеження не поширюються на жінок, які працюють на підприємствах, де зайняті лише члени однієї сім’ї.

ЗАПИС вебінару «СПРОЩЕНИЙ РЕЖИМ ТРУДОВОГО ДОГОВОРУ»
Усі вебінариІндивідуальні кадрові консультації • podpiska@mediapro.com.ua

Що змінилося в умовах дії воєнного стану

Проте, нормами частини першої статті 8 Закон України від 15 березня 2022 № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі – Закон № 2136) визначено, що у період дії воєнного стану не залучаються до роботи в нічний час без їх згоди: вагітні жінки і жінки, які мають дитину віком до одного року, особи з інвалідністю, яким за медичними рекомендаціями протипоказана така робота.

У мирні часи, до початку військової агресії рф, частиною першою статті 54 КЗпП було передбачено, що при роботі в нічний час встановлена тривалість роботи (зміни) скорочувалася на одну годину. Це правило не поширювалося на працівників, для яких уже передбачено скорочення робочого часу.

Зразок наказу про зміну режиму роботи підприємства — завантажуйте безоплатно
Замовити розроблення кадрових документів

Тривалість нічної роботи зрівнювалася з денною в тих випадках, коли це необхідно за умовами виробництва, зокрема у безперервних виробництвах, а також на змінних роботах при шестиденному робочому тижні з одним вихідним днем (ч. 2 ст. 54 КЗпП).

На сьогодні, у період дії воєнного стану, норми частини першої і другої статті 54 КЗпП не застосовуються (ч. 2 ст. 8 Закону № 2136).

Заступник начальника відділу управління з питань праці Наталя Морозова

Читайте також:

Джерело: Східне міжрегіональне управління Держпраці

Посібник «Оптимізація трудових відносин у період воєнного стану: ТОП-55 відповідей»

Матеріали до теми


У Мін’юсті роз’яснили нюанси підписання посвідчуваних правочинів, заяв та інших документів
Порядок вчинення правочинів, заяв та їх підписання регулюється, зокрема, Цивільним кодексом України, Законом України «Про нотаріат» та Порядком вчинення нотаріальних ...
У «Резерв+» тестують нововведення: допоможе знятися з розшуку без візиту до ТЦК
У застосунок «Резерв+» додали можливість оплати штрафів. Але поки вона доступна тільки в рамках бета-тесту. Про це повідомила заступниця міністра ...