...
Реєструйся

Оприлюднено проєкт масштабної пенсійної реформи


Міністерство соціальної політики України оприлюднило проєкт пенсійної реформи. Він передбачає запровадження базової пенсії, яка становитиме 30 % від мінімальної зарплати, та систему балів за страхові внески.

У Мінсоцполітики пропонують викласти Закон України від 9 липня 2003 № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в новій редакції. Законопроєкт дозволить підвищити виплати для 80 % пенсіонерів та усуне нерівності між розмірами пенсій, призначених у різні роки. Крім того, прогнозується спрощення обліку пенсійних прав та розуміння розміру своєї майбутньої пенсії.

Навчання для кадровиків — семінари, курси, тренінги, вебінари
Індивідуальні курси кадровиків з нуля: 0 (800) 219-977

У пояснювальній записці до проєкту пропонується усунення диспропорцій в системі солідарного пенсійного забезпечення, запровадження єдиних підходів до обрахунку пенсії, забезпечення чіткої кореляції між розміром сплаченої суми страхового внеску і розміром пенсії.  Зокрема, передбачається застосовувати для обчислення розміру пенсії інформацію про суми сплачених страхових внесків, замість інформації про заробітну плату (дохід), з якої сплачувався страховий внесок. До розміру солідарної пенсії не застосовуватиметься обмеження її максимальним розміром.

Також пропонується впровадження базової пенсії замістить поточної громіздкої та непрозорої системи численних доплат не статусного характеру. До того ж пропонується виведення поза поняття «пенсія» всіх надбавок, інших виплат, які мають статусний характер чи інших привілеїв, (які встановлені іншими законами) і які виплачуються за рахунок коштів державного бюджету. Норми законодавства щодо таких доплат (привілеїв) пропонується визначити в одному законі про державні соціальні доплати одержувачам пенсії та деяких інших виплат, вилучивши їх з низки різних законів.

Читайте також: Кейс для кадровика. Чи утримувати виплати за наперед отриману щорічну відпустку в працівника-пенсіонера, який звільняється за власним бажанням

Крім того, пенсія за віком складається з базової частини пенсії за віком та страхової частини пенсії за віком. Розмір базової частини пенсії за віком становить 30 % мінімальної заробітної плати на поточний рік, зменшеної на суму відрахувань податків, інших обов’язкових платежів. Розмір страхової частини пенсії обліковується, як похідна від суми внесків, які особа сплатила протягом всього періоду своєї зайнятості. Вартість одного бала визначається за формулою, з урахуванням середньої зарплати, з якої сплачено страхові внески за попередній рік, та 4200 — усередненої кількості балів, яку набуває особа за 35 років страхового стажу при сплаті внесків. Вартість одного бала визначається Кабінетом Міністрів та затверджується щороку з 1 березня.

Читайте також: Страховий стаж для пенсії можна докупити у різний спосіб

Водночас законопроєктом змінюються підходи до перерахунку пенсії у зв’язку з індексацією. Враховуючи, що ключовим критерієм рівня пенсійного забезпечення є коефіцієнт заміщення, тобто відсоток від заробітної плати, а також те, що темпи зростання заробітної плати в середньо- і довгостроковому періодах, як правило, перевищують темпи інфляції, то пропонується робити осучаснення страхової частини пенсії на рівень зростання середньої заробітної плати. Також змінюються підходи до перерахунку пенсії для осіб, які продовжили працювати на пенсії. Для працюючих пенсіонерів перерахунок пенсій відбуватиметься автоматично, щороку. Розмір пенсії збільшуватиметься з урахуванням кількості набутого додаткового стажу.

Для забезпечення прозорої і справедливої пенсійної системи, яка працюватиме як математична модель на основі актуарних прогнозів і без «ручного» втручання, додаткові преференції (доплати, надбавки, підвищення, кратні зарахування стажу, тощо) в пенсійному забезпеченні, які визначені різними законодавчими актами, виводяться зі структури пенсії в солідарній системі в окремі доплати — державні соціальні доплати одержувачам пенсії. Усі наявні сьогодні доплати, підвищення, додаткові пенсії, надбавки та інші доплати до пенсії, які мають умовно статусний характер, або були встановлені за певні заслуги чи особливості роботи (не підпадають під страхові принципи) будуть збережені та консолідовані в єдиному законі (нова редакція Закону України від 1 червня 2000 року № 1767-III «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною»). Відповідно норми, якими визначаються такі виплати зараз в спеціальних законах, будуть визначені у цьому законі.

Експрес-курс «Облікові документи кадрової служби та порядок їх ведення»
0 (800) 219-977 • E-mail: podpiska@mediapro.com.ua

Розмір додаткових державних соціальних виплат до пенсії для кожної окремої категорії осіб встановлюватиметься як відсоток від базової величини, розмір якої на старті реформи буде еквівалентний розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. У подальшому розмір базової величини затверджуватиметься Верховною Радою в законі про державний бюджет України на відповідний рік з урахуванням зростання економіки. Державні соціальні доплати одержувачам пенсії та деяких інших виплат здійснюватимуться за рахунок коштів державного бюджету та продовжать виплачуватися Пенсійним фондом України разом з виплатою пенсії, зазначається у пояснювальній записці.

Рекомендуємо до перегляду відео на YouTube-каналі «Кадрова кава з Вікторією Ліпчанською»: «Як працюватимуть ВПО за сумісництвом?»

Законопроєктом також пропонується розширити охоплення пенсійним забезпеченням осіб, які досягли 65-річного віку, але не мають достатньо страхового стажу, хоча при цьому сплатили достатньо великі суми страхових внесків. Зокрема, пропонується надати право на пенсію за віком незалежно від наявного страхового стажу (нині мінімальна вимога 15 років) особам, які досягли 65 років, за умови, що до цього часу вони сплатили внесків в сумі, еквівалентній сумі внесків за 30 років стажу з мінімальної заробітної плати. При цьому інші чинні параметри щодо визначення права на пенсію (вимоги до страхового стажу та віку виходу на пенсію) залишаються без змін.

Джерело: Федерація профспілок України

Онлайн-курс «ОСНОВИ КАДРОВОЇ СПРАВИ: максимально просто»

Матеріали до теми


Оприлюднено проєкт нового Трудового кодексу України
На порталі Спільного представницького органу репрезентативних всеукраїнських об’єднань профспілок на національному рівні оприлюднено проєкт Трудового кодексу України, доопрацьований Міністерством економіки. ...