У Пенсійному фонді України (далі — ПФУ) пояснили можливість докупівлі страхового стажу через два типи добровільної участі. Перший тип передбачає участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування (через Державну податкову службу України), а другий — в солідарній системі пенсійного страхування (через вебпортал ПФУ).
ГАРЯЧА ЛІНІЯ — безоплатні консультації для передплатників журналу «КАДРОВИК.UA»
Отже, щодо першого типу. Договір добровільного страхування передбачає сплату страхового внеску самостійно за певний період. Він підходить для людей, які не працюють, у кого не оформлені трудові відносини з роботодавцем, а також для іноземців та осіб без громадянства, які постійно проживають в Україні. Також можуть укладати договори й українці, які працюють за кордоном. Термін дії договору — не менше року (крім договорів про одноразову сплату). Для укладання такого договору потрібно звернутися до органу доходів і зборів Державної податкової служби за місцем проживання і подати заяву.
Читайте в журналі «КАДРОВИК.UA»: Страховий стаж, обчислений з трудової книжки та з Додатка № 9, не збігаються: як здійснювати розрахунки?
Для участі в системі добровільного пенсійного страхування особа укладає договір через вебпортал електронних послуг ПФУ в електронній формі з Пенсійним фондом шляхом приєднання до Типового договору про добровільну сплату страхових внесків. Договір про добровільну сплату страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування може бути укладено і на користь третьої особи. До речі, право добровільної сплати додаткових пенсійних страхових внесків на пенсійне страхування отримали й особи, що досягли 16-річного віку та не є пенсіонерами.