...
Реєструйся

Кейс для кадровика. Чи утримувати виплати за наперед отриману щорічну відпустку в працівника-пенсіонера, який звільняється за власним бажанням


СИТУАЦІЯ

Працівник був працевлаштований на підприємство вже в статусі пенсіонера. Чи можна звільнити його за власним бажанням у зв’язку з виходом на пенсію без утримання виплат за наперед отриману щорічну відпустку?

 

КОМЕНТАР

Відрахування із заробітної плати щодо отриманої відпустки наперед не провадиться, якщо в заяві та наказі про звільнення чітко зазначено, що звільнення обумовлено виходом працівника на пенсію.

Відрахування із заробітної плати можуть провадитись тільки у випадках, передбачених законодавством України.

ЗРАЗОК ЗАЯВИ ПРО ЗВІЛЬНЕННЯ
Зразки документівЗамовити розроблення кадрових документів

Дещо про відрахування із заробітної плати

Відповідно статті 127 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) відрахування із заробітної плати працівників для покриття їх заборгованості підприємству, установі, організації (далі — підприємство), де вони працюють, можуть провадитись за наказом (розпорядженням) роботодавця:

  • для повернення авансу, виданого в рахунок заробітної плати; для повернення сум, зайво виплачених внаслідок лічильних помилок; для погашення невитраченого і своєчасно не поверненого авансу, виданого на службове відрядження або переведення до іншої місцевості; на господарські потреби, якщо працівник не оспорює підстав і розміру відрахування. У цих випадках власник або уповноважений ним орган вправі видати наказ (розпорядження) про відрахування не пізніше одного місяця з дня закінчення строку, встановленого для повернення авансу, погашення заборгованості або з дня виплати неправильно обчисленої суми;
  • при звільненні працівника до закінчення того робочого року, в рахунок якого він вже одержав відпустку, за невідроблені дні відпустки. Відрахування за ці дні не провадиться, якщо працівник звільняється з роботи з підстав, зазначених у підпунктах 3, 5, 6 статті 36 і підпунктах 1, 2 і 5 статті 40 КЗпП, а також при направленні на навчання та в зв’язку з переходом на пенсію;
  • при відшкодуванні шкоди, завданої з вини працівника підприємству (ст. 136 КЗпП).

ГАРЯЧА ЛІНІЯ — безоплатні консультації для передплатників журналу «КАДРОВИК.UA»

Коли відрахування не провадиться

Аналогічна норма, що відрахування за використану відпустку, у разі звільнення працівника до закінчення робочого року, не провадиться, якщо працівник звільняється з роботи у зв’язку з виходом на пенсію міститься в пункті 9 частини другої статті 22 Закону України від 15 листопада 1996 року № 504/96-ВР «Про відпустки».

Звільнення за власним бажанням працівника, якому призначена пенсія, або такого, щодо якого зроблено подання про призначення пенсії, або який хоча б досяг пенсійного віку, повинне розглядатися як вихід на пенсію, якщо працівник указує на цю причину звільнення в заяві.

Отже, працівник, який досяг пенсійного віку, має право вимагати розірвання з ним трудового договору в строк, про який він просить, і з вказівкою про те, що він звільнений із роботи у зв’язку з виходом на пенсію. Жоден нормативно-правовий акт не містить обмежень щодо кількості звільнень у зв’язку з виходом на пенсію.

 

Особа, яка отримала право на призначення пенсії або якій раніше вже було призначено пенсію, у будь-який час може припинити трудову діяльність і вийти на пенсію.

Перевіряти дійсність мотивів недоцільно, оскільки закон визнає право зазначених працівників посилатися просто на таку причину звільнення без яких-небудь додаткових обґрунтувань.

Експрес-курс «Облікові документи кадрової служби та порядок їх ведення»
0 (800) 219-977 • E-mail: podpiska@mediapro.com.ua

Як зазначити в наказі й трудовій книжці

Формулювання в наказі про звільнення буде таким: «Звільнити за власним бажанням у зв’язку з виходом на пенсію за віком (або на пенсію по інвалідності, на пенсію за вислугу років), ст. 38 КЗпП України».

Запис у трудовій книжці матиме такий вигляд: «Звільнено за власним бажанням у зв’язку з виходом на пенсію за віком (або на пенсію по інвалідності, на пенсію за вислугу років), ст. 38 КЗпП України».

Читайте також: Кейс для кадровика. Звільнення за власним бажанням до закінчення терміну дії строкового трудового договору: чи можливо?

Отже, якщо в заяві та наказі про звільнення чітко зазначено, що звільнення обумовлено виходом працівника на пенсію, то про жодні відрахування із заробітної плати щодо отриманої відпустки наперед ітися не може.

Джерело: журнал «КАДРОВИК.UA»

Передплата на друковану версію «КАДРОВИК.UA» на 2025 рік

Вікторія Ліпчанська
Вікторія Ліпчанська
шеф-редактор кадрового напряму групи компаній «МЕДІА-ПРО» та журналу «КАДРОВИК.UA», президент Всеукраїнської асоціації кадровиків, головний координатор Академії Трудових Відносин

Матеріали до теми


Медичні протипоказання: коли працівник може бути відсторонений без збереження зарплати
Якщо працівник не може виконувати свої обов’язки через стан здоров’я, роботодавець має право відсторонити його від роботи на підставі медичних ...
Повітряна тривога під час роботи: як підприємству діяти законно та без ризику штрафів
В умовах воєнного стану роботодавці зіштовхуються з новими викликами, зокрема — організацією роботи під час повітряної тривоги. Від правильності дій ...