...
Реєструйся

Кейс для кадровика. Чи утримувати виплати за наперед отриману щорічну відпустку в працівника-пенсіонера, який звільняється за власним бажанням


СИТУАЦІЯ

Працівник був працевлаштований на підприємство вже в статусі пенсіонера. Чи можна звільнити його за власним бажанням у зв’язку з виходом на пенсію без утримання виплат за наперед отриману щорічну відпустку?

 

КОМЕНТАР

Відрахування із заробітної плати щодо отриманої відпустки наперед не провадиться, якщо в заяві та наказі про звільнення чітко зазначено, що звільнення обумовлено виходом працівника на пенсію.

Відрахування із заробітної плати можуть провадитись тільки у випадках, передбачених законодавством України.

ЗРАЗОК ЗАЯВИ ПРО ЗВІЛЬНЕННЯ
Зразки документівЗамовити розроблення кадрових документів

Дещо про відрахування із заробітної плати

Відповідно статті 127 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) відрахування із заробітної плати працівників для покриття їх заборгованості підприємству, установі, організації (далі — підприємство), де вони працюють, можуть провадитись за наказом (розпорядженням) роботодавця:

  • для повернення авансу, виданого в рахунок заробітної плати; для повернення сум, зайво виплачених внаслідок лічильних помилок; для погашення невитраченого і своєчасно не поверненого авансу, виданого на службове відрядження або переведення до іншої місцевості; на господарські потреби, якщо працівник не оспорює підстав і розміру відрахування. У цих випадках власник або уповноважений ним орган вправі видати наказ (розпорядження) про відрахування не пізніше одного місяця з дня закінчення строку, встановленого для повернення авансу, погашення заборгованості або з дня виплати неправильно обчисленої суми;
  • при звільненні працівника до закінчення того робочого року, в рахунок якого він вже одержав відпустку, за невідроблені дні відпустки. Відрахування за ці дні не провадиться, якщо працівник звільняється з роботи з підстав, зазначених у підпунктах 3, 5, 6 статті 36 і підпунктах 1, 2 і 5 статті 40 КЗпП, а також при направленні на навчання та в зв’язку з переходом на пенсію;
  • при відшкодуванні шкоди, завданої з вини працівника підприємству (ст. 136 КЗпП).

ГАРЯЧА ЛІНІЯ — безоплатні консультації для передплатників журналу «КАДРОВИК.UA»

Коли відрахування не провадиться

Аналогічна норма, що відрахування за використану відпустку, у разі звільнення працівника до закінчення робочого року, не провадиться, якщо працівник звільняється з роботи у зв’язку з виходом на пенсію міститься в пункті 9 частини другої статті 22 Закону України від 15 листопада 1996 року № 504/96-ВР «Про відпустки».

Звільнення за власним бажанням працівника, якому призначена пенсія, або такого, щодо якого зроблено подання про призначення пенсії, або який хоча б досяг пенсійного віку, повинне розглядатися як вихід на пенсію, якщо працівник указує на цю причину звільнення в заяві.

Отже, працівник, який досяг пенсійного віку, має право вимагати розірвання з ним трудового договору в строк, про який він просить, і з вказівкою про те, що він звільнений із роботи у зв’язку з виходом на пенсію. Жоден нормативно-правовий акт не містить обмежень щодо кількості звільнень у зв’язку з виходом на пенсію.

 

Особа, яка отримала право на призначення пенсії або якій раніше вже було призначено пенсію, у будь-який час може припинити трудову діяльність і вийти на пенсію.

Перевіряти дійсність мотивів недоцільно, оскільки закон визнає право зазначених працівників посилатися просто на таку причину звільнення без яких-небудь додаткових обґрунтувань.

Експрес-курс «Облікові документи кадрової служби та порядок їх ведення»
0 (800) 219-977 • E-mail: podpiska@mediapro.com.ua

Як зазначити в наказі й трудовій книжці

Формулювання в наказі про звільнення буде таким: «Звільнити за власним бажанням у зв’язку з виходом на пенсію за віком (або на пенсію по інвалідності, на пенсію за вислугу років), ст. 38 КЗпП України».

Запис у трудовій книжці матиме такий вигляд: «Звільнено за власним бажанням у зв’язку з виходом на пенсію за віком (або на пенсію по інвалідності, на пенсію за вислугу років), ст. 38 КЗпП України».

Читайте також: Кейс для кадровика. Звільнення за власним бажанням до закінчення терміну дії строкового трудового договору: чи можливо?

Отже, якщо в заяві та наказі про звільнення чітко зазначено, що звільнення обумовлено виходом працівника на пенсію, то про жодні відрахування із заробітної плати щодо отриманої відпустки наперед ітися не може.

Джерело: журнал «КАДРОВИК.UA»

Передплата на друковану версію «КАДРОВИК.UA» на 2025 рік

Вікторія Ліпчанська
Вікторія Ліпчанська
шеф-редактор кадрового напряму групи компаній «МЕДІА-ПРО» та журналу «КАДРОВИК.UA», президент Всеукраїнської асоціації кадровиків, головний координатор Академії Трудових Відносин

Матеріали до теми


Правила поведінки на підприємстві: чи обов’язково затверджувати додаткові положення у зв’язку з новим законом?
ЗАПИТАННЯ У зв’язку з набуттям чинності нової підстави для звільнення, а саме невиконання працівником правил поведінки на підприємстві, в установі, ...
Оплата днів відрядження новоприйнятому суміснику: як розрахувати?
ЗАПИТАННЯ Зовнішнього сумісника прийняли на роботу 16.09.2024 на умовах неповного робочого часу (по 4 години щоденно з понеділка по п’ятницю). Посадовий ...
Підпис працівника на розпорядчих документах з кадрових питань
ЗАПИТАННЯ Чи обов’язковий підпис працівника на всіх розпорядчих документах з кадрових питань?   ВІДПОВІДЬ Відповідно до ст. 29 Кодексу законів про ...