...
Реєструйся

Працевлаштування осіб з інвалідністю: норматив робочих місць


У яких документах відображається норматив робочих місць для осіб з інвалідністю?

Норматив щодо робочих місць для осіб з інвалідністю відображається у звітності, яка щорічно подається до Фонду соціального захисту інвалідів за місцем реєстрації підприємства, установи, організації чи фізичної особи — підприємця. Форма звітності затверджена Міністерством соціальної політики України.

Хто здійснює працевлаштування осіб з інвалідністю в рахунок нормативів?

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування осіб з інвалідністю у рахунок нормативів робочих місць.

Чи включається в середньооблікову чисельність працівників для обрахунку нормативу фізична особа — підприємець?

Ні, не включається. Адже, фізична особа — підприємець є роботодавцем. Зокрема, частина 1 статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю» від 21 березня 1991 року № 875-XII (далі — Закон № 875) передбачено, що норматив розраховується для ФОП, які використовують найману працю, із середньообліковою кількістю штатних працівників облікового складу.

Чи поширюється норматив для працевлаштування осіб з інвалідністю для фізичної особи — підприємця?

Норматив робочих місць для осіб з інвалідністю поширюється як на підприємства, установи, організації, так і на фізичних осіб підприємців.

Яка квота встановлена для працевлаштування осіб з інвалідністю на підприємстві?

Відповідно до статті 19 Закону № 875 встановлено, що для роботодавців, які використовують найману працю встановлений норматив робочих місць для осіб з інвалідністю у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, — у кількості одного робочого місця.

Якщо на підприємстві протягом року змінюється кількість штатних працівників, як правильно вирахувати середньооблікову чисельність працівників за рік для правильного розрахунку нормативу робочих місць?

Відповідно до частини 5 статті 19 Закону № 875 виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою статті 19 Закону № 875, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичною особою, яка використовує найману працю, осіб з інвалідністю, для яких це місце роботи є основним, незалежно від того чи працевлаштована особа з інвалідністю на повний чи неповний робочий час.

Тобто для дотримання нормативу необхідно щоб для особи з інвалідністю це було основним місцем роботи.

Матеріали до теми


Відповідь ПФУ на запит редакції щодо відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років та страхового стажу
Нещодавно головна редакторка журналу «КАДРОВИК.UA» звернулася із запитом до Пенсійного фонду України (ПФУ) щодо надання детальних роз’яснень про те, чи ...
Відпустка перервалась через лікарняний: як це впливає на зарплату і страхові виплати
Якщо працівник захворів під час щорічної відпустки, він все одно має право на отримання лікарняних. Такі виплати починаються з шостого ...
Гіг-спеціалісти й добровільно застраховані: Мінсоцполітики пропонує нові правила для страхових виплат
До 23 квітня 2025 року триває громадське обговорення проєкту постанови Кабінету Міністрів щодо змін у сфері загальнообов’язкового державного соціального страхування. ...