...
Реєструйся

Профілактика перегрівання робочих приміщень


Лікар відділу гігієни праці та атестації робочих місць за умовами праці управління інспекційної діяльності, в межах своїх повноважень інформує щодо профілактики перегрівання працюючих в умовах нагріваючого мікроклімату, особливо з настанням літнього періоду року.

У разі неможливості нормалізувати показники температури повітря робочої зони за допомогою технічних засобів  слід застосовувати інші заходи профілактики перегрівання. Такі заходи передбачені пунктом 2.9 ДСН 3.3.6.042-99 «Санітарні норми виробничих приміщень», а саме:

  • для профілактики перегрівання працюючих в умовах нагріваючого мікроклімату організовують раціональний режим праці та відпочинку.
  • При мікрокліматичних умовах, що перевищують допустимі параметри, внутрішньозмінний режим праці та відпочинку організовують за рахунок тривалості робочого часу:

– при температурі повітря, що перевищує допустимий рівень, тривалість регламентованих перерв становить не менше 10 % робочого часу на кожні 2 градуси  температури перевищення;

– при поєднанні температури повітря, що перевищує допустимий рівень, з відносною вологістю, яка перевищує 75 %, тривалість регламентованих перерв рекомендується встановлювати не менше 20 % робочого часу.

Також згідно з пунктом 2.12 Для профілактики порушень водно-сольового балансу тих, хто працює в умовах нагріваючого мікроклімату, забезпечують компенсацію рідини, солей (натрій, калій, кальцій та ін.), мікроелементів (магній, мідь, цинк, йод та ін.), розчинних в рідині вітамінів, які виділяються з організму потом.

Зразки документів • Посадові інструкції • Робочі інструкції
Для довідок: 0 (800) 219-977

При виконанні робіт в умовах підвищеної температури повітря має бути обладнано приміщення в робочій зоні з оптимальним мікрокліматом (кімнати, кабіни, бокси з кондиціонерами та обладнанням радіаційного охолодження) для відпочинку на час регламентованих перерв, прийому їжі і т. ін. – з метою профілактики перегрівань.

Підсумовуючи вищевикладене, інспекція праці рекомендує роботодавцям врахувати надану інформацію при організації робіт у теплий (літній) період року.

Джерело: Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці

Курс підвищення кваліфікації «Кадрова справа для професіонала»

Матеріали до теми


Наслідки мобінгу для роботодавця та працівників
Систематичні (повторювані) тривалі умисні дії або бездіяльність роботодавця, окремих працівників або групи працівників трудового колективу, які спрямовані на приниження честі ...
За експлуатацію дитячої праці роботодавця можуть заґратувати на 10 років
В Україні примусова праця, зокрема використання дитячої праці, перебуває під забороною. Відповідно до Кримінального кодексу України експлуатація праці дітей карається ...