Проєкт нового Трудового кодексу України покликаний модернізувати трудове законодавство, адаптувати його до сучасних умов ринку праці та європейських стандартів. Однак низка положень викликає питання як серед юристів, так і серед роботодавців і працівників.
Як зміниться правове регулювання трудових відносин? Чи буде достатньо захищено право на працю та свободу об’єднання? Які ризики несуть нововведення щодо звільнення, протидії дискримінації та регулювання робочого часу? Ці та інші аспекти стали предметом фахової дискусії в Національній асоціації адвокатів України (НААУ) на тему «Проєкт Трудового кодексу України або коли Україні очікувати зміни трудового законодавства?».
У комітеті НААУ з питань трудового права зазначили, що Україна має імплементувати кращі європейські практики для забезпечення справедливих та прозорих умов праці. І це має вирішити Трудовий кодекс. Разом з тим його проєкт не відповідає європейським вимогам в частині регулювання робочого часу та відпустки, та антидискримінація. Також у неповній мірі регулюються питання гнучких форм праці, недостатньо чітко прописані механізми для розвитку колективних переговорів між профспілками та роботодавцями, зменшується роль профспілок.
Письмові і телефонні КОНСУЛЬТАЦІЇ та інші кадрові послуги експертів журналу «КАДРОВИК.UA»
Про правонаступництво у трудових відносинах розповіли представники Центру трудового права та соціального забезпечення Вищої школи адвокатури. На їхню думку, варто удосконалити регулювання наслідків невиконання обовʼязків відчужувачем або набувачем для корпоративної угоди (транзакції), розтлумачити поняття «збереження виду економічної діяльності», налагодити комунікацію між відчужувачем та набувачем щодо заходів, які будуть стосуватися працівників.
Передбачити у ТК чіткі межі застосування загального та спеціального законодавства запропонували й інші члени Центру. Адвокати окреслили правові засади забезпечення права на працю у проєкті ТК, засади та правові принципи регулювання трудових відносин, та особливості регулювання для окремих категорій працівників. Аналізуючи право на свободу об’єднання, вони вказали, що доцільно його розглядати крізь призму п. 5 ч. 1 Європейської соціальної хартії, яка гарантує усім працівникам та роботодавцям право на свободу об’єднання у національні або міжнародні організації для захисту своїх економічних i соціальних інтересів. У цьому аспекті варто доповнити проєкт ТК гарантіями забезпечення права працівників і роботодавців на свободу об’єднання, а саме: гарантувати право на об’єднання через можливість створення організацій, на принципі добровільності під час вступу в організацію та виходу з неї.
ГАРЯЧА ЛІНІЯ — безплатні консультації для передплатників журналу «КАДРОВИК.UA»
Члени Ради комітету НААУ з питань трудового права проаналізували главу 5 «Припинення трудового договору», зазначивши, що загалом проєкт спрямований на деталізацію процесів звільнення, захищає права працівників та інтереси роботодавця, закриває чимало питань, які не прописані в чинному Кодексі законів про працю України.
Проєкт містить визначення дня звільнення як останнього дня фактичного виконання працівником трудових обов’язків або першого робочого дня після лікарняного чи відпустки. Приділяється увага правильності оформлення наказів про звільнення: у ньому повинні зазначатися фактичні обставини, що стали причиною звільнення, підстава, за якою припиняються трудові відносини, з посиланням на відповідну статтю (частину, пункт) кодексу, закону. Розписано процедури звільнення за систематичні (повторні) порушення трудових обовʼязків (факт порушення фіксується роботодавцем шляхом складання акта в довільній формі).
Також визначено порядок дій у разі поновлення працівника на посаді за рішенням суду та у разі набрання законної сили рішенням суду апеляційної чи касаційної інстанції, яке скасовує судове рішення про поновлення працівника на роботі.
Навчання для кадровиків — семінари, курси, тренінги, вебінари
Індивідуальні курси кадровиків з нуля: 0 (800) 219-977
Спікери зазначили, що в тексті проєкту було враховано чимало позицій Верховного Суду, які сьогодні усувають прогалини в регулюванні трудових відносин. Але проєкт потребує доопрацювання, оскільки не містить визначень деяких понять, які вживаються у статтях, має розбіжності між нормами та не регулює всі аспекти відносин між роботодавцем та працівником.
Водночас проєкт містить нове поняття «причини економічного, технологічного, структурного чи організаційного характеру», через які роботодавець може звільнити працівника за скороченням чисельності або штату у разі ліквідації роботодавця – юридичної особи, припинення фізичною особою функцій роботодавця або відмови працівника від продовження роботи у зв’язку зі зміною умов праці та від переведення на іншу роботу.
Експрес-курс «Облікові документи кадрової служби та порядок їх ведення»
0 (800) 219-977 • E-mail: info@mediapro.com.ua
Члени Центру розповіли і про протидію дискримінації. Проєкт передбачає заборону будь-якої дискримінації у сфері трудових відносин. Визначені форми економічного та психологічного тиску, права та обов’язки працівників, зокрема право на рівні можливості та рівне ставлення до працівника при вирішенні питання щодо працевлаштування, оплати за працю рівної цінності, професійного зростання або звільнення; право на повагу до його гідності і честі, конфіденційність персональних даних та їх захист; повага гідності, честі та інших особистих прав працівника. Також окреслено релігійний компонент у трудових відносинах, обов’язок інформування сторін та суб’єкти протидії дискримінації в контексті розгляду та вирішення трудових спорів згідно зі статтями 225, 226, 227, 232.
Також члени Ради комітету НААУ з питань трудового права зупинилися на змінах, які стосуються звільнення керівника (директора) юридичної особи. Проєктом це питання регламентується недостатньо. Спірні питання також можуть бути не врегульовані й у трудовому договорі.