...
Реєструйся

Прийняття на роботу іноземця


На підприємстві виникла потреба прийняти на роботу особу, яка має громадянство іншої країни. Як правильно це зробити?

 

У сучасному світі зростає міграційний рух, і, попри повномасштабну війну, працевлаштування іноземців в Україні не припинилося. Працевлаштування іноземців — це складний процес, який потребує від роботодавця дотримання певних правил. Вимоги законодавства до працевлаштування іноземців стають гнучкішими. Однак є низка особливостей прийняття на роботу таких працівників. Тож розглянемо їх докладніше.

Поняття «іноземець»

Правовий статус іноземців та осіб без громадянства (далі — іноземець) визначається Конституцією УкраїниЗаконом України від 22 вересня 2011 року № 3773-VІ «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» (далі — Закон № 3773), Законом України від 8 липня 2011 року № 3671-VI «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту», іншими нормативно-правовими актами і міжнародними договорами України.

Іноземець — це особа, яка не перебуває у громадянстві України і є громадянином (підданим) іншої держави або держав.

Особа без громадянства — це особа, яка не розглядається як громадянин будь-якою державою в силу дії її закону (ст. 1 Закону України від 18 січня 2001 року № 2235-III «Про громадянство України», ст. 1 Закону № 3773).

Умовно можна виокремити 5 категорій іноземців.

ГАРЯЧА ЛІНІЯ — безплатні консультації для передплатників журналу «КАДРОВИК.UA»

КАТЕГОРІЇ ІНОЗЕМЦІВ:

  1. особи, які постійно проживають в Україні
  2. особи, які тимчасово проживають в Україні
  3. особи, які тимчасово перебувають в Україні
  4. особи, яких визнано біженцями або яким надано притулок в Україні
  5. особи, які отримали додатковий або тимчасовий захист в Україні

 

Іноземці, які перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також мають такі самі обов’язки, як і громадяни України, — за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України (ст. 26 Конституції України).

Процедура працевлаштування іноземців

Іноземці мають право здійснювати на території України трудову діяльність згідно зі статтею 26 Конституції України, статтею 42 Закону України від 5 липня 2012 року № 5067-VI «Про зайнятість населення» (далі — Закон № 5067) та Законом № 3773.

До трудових відносин з іноземними громадянами, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях (далі — підприємство) України, застосовують право держави, у якій виконується робота, якщо інше не передбачено законом або міжнародним договором України (ст. 8 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП), ст. 52 Закону України від 23 червня 2005 року № 2709-IV «Про міжнародне приватне право»). Отже, працівники-іноземці працюють на підприємствах в Україні за правилами українського трудового законодавства, якщо відповідним міжнародним договором не встановлено інших правил.

Особливості прийняття на роботу іноземців визначено у розділі VII Закону № 5067.

Письмові і телефонні КОНСУЛЬТАЦІЇ та інші кадрові послуги експертів журналу «КАДРОВИК.UA»

1 етап

Ухвалення рішення про прийняття на роботу іноземця. Перевірка обмежень

Законодавством установлено обмеження, які потрібно враховувати роботодавцям під час прийняття на роботу іноземців. Перед тим як ухвалити рішення про запрошення (прийняття) на роботу іноземця, роботодавцю слід переконатися, що той не має обмежень на роботу в Україні.

Заборони

Згідно з частиною 4 статті 3 Закону № 5067 не можуть призначатися на посаду або займатися трудовою діяльністю в Україні іноземці:

Навчання для кадровиків — семінари, курси, тренінги, вебінари
Індивідуальні курси кадровиків з нуля: 0 (800) 219-977

Перевірити наявність певної особи в санкційному списку можна за допомогою Опендатаботу (opendatabot.ua/open/rnbo-citizens). Для цього потрібно увести у відповідному полі прізвище, ім’я та по батькові особи українською мовою. Якщо така особа була або наразі перебуває у Реєстрі фізичних осіб під санкціями РНБО, можна отримати про це повну інформацію.

Є сфери діяльності, де використовувати працю іноземців заборонено. Так, іноземці не можуть бути призначені на посади або зайняті певною діяльністю, яка пов’язана з належністю до громадянства України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України (ч. 5 ст. 42 Закону № 5067).

ПЕРЕЛІК ПОСАД (ВИДІВ ДІЯЛЬНОСТІ), ЯКІ НЕ МОЖУТЬ ОБІЙМАТИ (ЯКИМИ НЕ МОЖУТЬ ЗАЙМАТИСЯ) ІНОЗЕМЦІ:

  1. державний службовець
    ст. 19 Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу»
  2. суддя
    ст. 69 Закону України від 2 червня 2016 року № 1402-VIII «Про судоустрій і статус суддів»
  3. прокурор
    ст. 27 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII «Про прокуратуру»
  4. нотаріус
    ст. 3 Закону України від 2 вересня 1993 року № 3425-ХІІ «Про нотаріат»
  5. поліцейський
    ст. 17 Закону України від 2 липня 2015 року № 580-VIII «Про Національну поліцію»
  6. співробітник Служби безпеки України
    ст. 19 Закону України від 25 березня 1992 року № 2229-XII «Про Службу безпеки України»
  7. працівник митних органів
    ст. 570 Митного кодексу України
  8. інші посади, які пов’язані з належністю до громадянства України й потребують допуску до державної таємниці

 

Плакати та шпаргалки для роботи відповідального за ведення військового обліку на підприємстві
0 (800) 219-977 • info@mediapro.com.ua

Погодження

Для працевлаштування громадян Росії та Білорусії діють певні обмеження. Так, видача та продовження дії дозволу на застосування праці громадян Російської Федерації, Республіки Білорусь, а також інших держав, визнаних такими, що становлять загрозу державному суверенітету, територіальній цілісності і демократичному конституційному ладу та іншим національним інтересам України, здійснюються за погодженням із регіональними органами Служби безпеки України (ч. 1 ст. 42 Закону № 5067). Таке рішення приймається під час розгляду заяви про видачу, продовження дії або внесення змін до дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства в Україні (далі — дозвіл).

Якщо обмежень для працевлаштування іноземця немає, можна переходити до наступних дій.

 

2 етап

Перевірка статусу

Перш ніж прийняти на роботу іноземця, потрібно визначити його статус. Порядок прийняття на роботу іноземного працівника залежить від того, у якому статусі він перебуває на території України. Зазвичай для залучення іноземних працівників потрібно отримати дозвіл.

Залежно від правового статусу іноземців приймають на роботу в Україні:

  • на підставах і в порядку, установлених для громадян України;
  • за наявності дозволу.

Отже, іноземці поділяються на тих, кому для працевлаштування потрібен дозвіл, і тих, хто може працювати без отримання такого дозволу. Тобто на цьому етапі роботодавець повинен визначити, чи потрібно для працевлаштування конкретного іноземця одержувати дозвіл.

Згідно з частиною 4 статті 3 Закону № 5067 іноземці, які постійно проживають в Україні, яких визнано в Україні біженцями, яким надано притулок в Україні, яких визнано особами, що потребують додаткового захисту, яким надано тимчасовий захист, а також ті, що одержали дозвіл на імміграцію в Україну, мають право на зайнятість на підставах і в порядку, встановлених для громадян України.

У частині 6 статті 42 Закону № 5067 визначено категорії іноземців, для працевлаштування яких дозвіл не потрібен.

Курс «Підвищення кваліфікації з військового обліку»
Формат: відеоуроки • Для довідок: 0 (800) 219-977

КАТЕГОРІЇ ІНОЗЕМЦІВ, ДЛЯ ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ ЯКИХ ДОЗВІЛ НЕ ПОТРІБЕН:

  1. іноземці, які постійно проживають в Україні
  2. іноземці, які набули статусу біженця відповідно до законодавства України або одержали дозвіл на імміграцію в Україну
  3. іноземці, яких визнано особами, що потребують додаткового захисту, або яким надано тимчасовий захист в Україні
  4. представники іноземного морського (річкового) флоту та авіакомпаній, які обслуговують такі компанії на території України
  5. особи, яких визнано особами без громадянства центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у т. ч. протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів
  6. працівники закордонних медіа, акредитовані для роботи в Україні
  7. спортсмени, які набули професійного статусу, артисти та працівники мистецтва для роботи в Україні за фахом
  8. працівники аварійно-рятувальних служб для виконання термінових робіт
  9. працівники філій, представництв юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави
  10. священнослужителі, які є іноземцями і тимчасово перебувають в Україні на запрошення релігійних організацій для провадження канонічної діяльності лише у таких організаціях з офіційним погодженням з органом, який здійснив реєстрацію статуту (положення) відповідної релігійної організації
  11. іноземці, які прибули в Україну для участі у реалізації проєктів міжнародної технічної допомоги
  12. іноземці, які прибули в Україну для провадження викладацької та/або наукової діяльності у закладах фахової передвищої та вищої освіти на їх запрошення
  13. інші іноземці у випадках, передбачених законами та міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України

!
Без дозволу також можна працевлаштувати громадян Республіки Польща під час їх перебування на території України (п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України від 28 липня 2022 року № 2471-ІХ «Про встановлення додаткових правових та соціальних гарантій для громадян Республіки Польща, які перебувають на території України»)

 

Отже, іноземців, які належать до зазначених категорій осіб, приймають на роботу в такому ж порядку, як і звичайних громадян України.

Якщо дозвіл отримувати не потрібно, можна відразу переходити до 4-го етапу.

Якщо ж іноземець не належить до жодної із зазначених категорій осіб, для його законного працевлаштування роботодавець зобов’язаний спершу отримати дозвіл.

Послуги з військового обліку • Письмові і телефонні КОНСУЛЬТАЦІЇ
Для довідок: 0 (800) 219-977

3 етап

Отримання дозволу

Частиною 4 статті 3 Закону № 5067 передбачено, що роботодавці можуть працевлаштовувати іноземців на роботу на підставі дозволу. Дозвіл є обов’язковим для працевлаштування більшості категорій іноземних працівників.

Порядок оформлення, продовження та внесення змін до дозволу визначено в розділі VII Закону № 5067.

Дозвіл оформляє територіальний орган Державної служби зайнятості (далі — територіальний орган ДСЗ) за місцем розташування підприємства. Зразок бланка дозволу наведено в додатку 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 24 січня 2023 року № 68 (далі — Постанова № 68).

Дозвіл видається саме роботодавцю, а не працівникові для пошуку роботи. Такий дозвіл дає право працевлаштувати іноземця у конкретного роботодавця. Отримати дозвіл можуть як роботодавці — юридичні особи, так і фізичні особи — підприємці (далі — ФОП). Якщо іноземець працевлаштовується, наприклад, у 2 роботодавців, то кожен з них повинен отримати дозвіл на застосування праці такого іноземного працівника.

Експрес-курс «Облікові документи кадрової служби та порядок їх ведення»
0 (800) 219-977 • E-mail: info@mediapro.com.ua

Строк дії дозволу

Строк дії дозволу залежить від категорії, до якої належить іноземець (ч. 1 ст. 423 Закону № 5067).

СТРОК, НА ЯКИЙ ВИДАЄТЬСЯ ДОЗВІЛ:

  1. іноземні наймані працівники та гіг-працівники
    на строк дії трудового договору (контракту) або гіг-контракту, але не більш як на 2 роки
  2. внутрішньокорпоративні цесіонарії
    на строк дії рішення про переведення в Україну на роботу та трудового договору (контракту), але не більш як на 3 роки
  3. відряджені іноземні працівники
    на строк дії зовнішньоекономічного договору (контракту), але не більш як на 3 роки
  4. інші категорії іноземних працівників
    не більш як на 1 рік

За наявності підстав дія дозволу продовжується в установленому Законом № 5067 порядку (ч. 2 ст. 423 цього Закону). При цьому таке «продовження» може здійснюватися необмежену кількість разів. Роботодавець має право зазначити в заяві про видачу дозволу менший строк, ніж передбачений Законом № 5067 (ч. 3 ст. 423 цього Закону)

 

Порядок отримання дозволу

Порядок отримання роботодавцем дозволу максимально спрощено. Зокрема, зменшено кількість документів, які має подати роботодавець. Також спрощено і саму процедуру подання цих документів. Однак отримання дозволу є чітко регламентованим процесом і має певні особливості.

Зразки документів • Посадові інструкції • Робочі інструкції
Для довідок: 0 (800) 219-977

1 крок

Підготовка пакета документів

Стандартний перелік документів, потрібних для отримання дозволу, визначено статтею 422 Закону № 5067.

СТАНДАРТНИЙ ПЕРЕЛІК ДОКУМЕНТІВ, ПОТРІБНИХ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ДОЗВОЛУ:

  1. заява за формою, встановленою Кабінетом Міністрів України
  2. копії сторінок паспортного документа іноземця з особистими даними разом із засвідченим перекладом українською мовою
  3. кольорова фотокартка іноземця розміром 3,5 × 4,5 см
  4. проєкт трудового договору (контракту) або гіг-контракту з іноземцем, засвідчений роботодавцем
  5. документ про внесення плати за видачу дозволу

 

!
Перелік документів для кожної індивідуальної ситуації може відрізнятися. Є окремі категорії осіб, яким потрібно підготувати додаткові документи, а саме:

  • відряджені іноземні працівники;
  • внутрішньокорпоративні цесіонарії;
  • особи, стосовно яких вирішується питання визнання їх біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту;
  • особи, які звернулися за визнанням їх особою без громадянства;
  • особи, які прибули в Україну з метою навчання у закладах вищої освіти

 

Оформлення заяви

Форму заяви наведено в додатку 3 до Постанови № 68.

У заяві підтверджується, що посада, на якій застосовуватимуть працю іноземця, відповідно до закону не пов’язана з належністю до громадянства України і не потребує надання допуску до державної таємниці.

Назва посади зазначається згідно з Національним класифікатором України ДК 003:2010 «Класифікатор професій».

Заява має бути підписана керівником підприємства або ФОП.

Деякі особливості оформлення інших документів

Документи, складені іноземною мовою, мають бути перекладені українською мовою.

Переклад відповідних сторінок паспортного документа іноземця українською мовою має бути засвідчений нотаріально в установленому порядку (п. 2 ч. 1 ст. 422 Закону № 5067). Копії сторінок паспортного документа іноземця роблять безпосередньо з оригінала цього документа.

Дотримання встановленого Законом № 5067 розміру фотокартки іноземця є обов’язковою умовою для прийняття рішення про видачу дозволу.

Підготовка проєкта трудового договору (контракту)

Особливу увагу слід приділити проєкту трудового договору (контракту) з іноземцем. Сфера застосування контракту визначається законами України (частина третя ст. 21 КЗпП), тому контракт укладають лише тоді, коли можливість (необхідність) укладати контракт передбачена законодавством України.

Усі положення трудового договору (контракту) повинні відповідати трудовому законодавству України. Роботодавець укладає трудові договори з працівниками-іноземцями в письмовій формі.

Ще більше корисних матеріалів від провідних експертів й аналітиків знайдете на шпальтах Живого журналу «КАДРОВИК.UA» № 2-2025. Статті доступні тільки для передплатників видання.

У ТРУДОВОМУ ДОГОВОРІ (КОНТРАКТІ) мають бути вказані, зокрема:

  1. посада (робоче місце)
  2. основні права та обов’язки сторін трудового договору (контракту)
  3. розмір заробітної плати
  4. умови праці
  5. графік роботи, тривалість робочого часу, відпустки тощо

 

Оскільки дозвіл видають на визначений строк, трудовий договір з іноземним працівником може бути лише строковим і не має перевищувати строку дії дозволу. У разі продовження строку дії дозволу строк дії трудового договору може бути продовжено. При цьому це не призведе до його безстроковості.

Роботодавець подає копію проєкта трудового договору (контракту) з іноземцем, посвідчену роботодавцем. За загальним правилом копії документів засвідчуються згідно з вимогами Національного стандарту України «Державна уніфікована система документації. Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів» ДСТУ 4163:2020, зокрема пункту 5.26…

Детальніше про специфіку процедури працевлаштування іноземців, порядок отримання роботодавцем дозволу на прийняття на роботу іноземців, а також стандартний перелік документів, потрібних для отримання такого дозволу, з наведенням зразка наказу про прийняття на роботу іноземця та яка відповідальність роботодавця за порушення правил прийняття на роботу іноземця — висвітлено в лютневому випуску журналу «КАДРОВИК.UA» у статті  експертки з трудового права і кадрового діловодства Оксани Каманової «Прийняття на роботу іноземця».

Джерело: КАДРОВИК.UA

Вебінар «Все про накази юрособи: видова класифікація, відмінності між наказами з основних і адміністративно-господарських питань, оновлені уніфіковані форми наказів»

Матеріали до теми