Реєструйся

Роботодавцям, які звільняють вагітних, загрожує позбавлення волі


Два роки виправних робіт або арешт на півроку загрожують роботодавцям, які порушують трудові права вагітних жінок або молодих матерів. Про це повідомила заступник директора Департаменту контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість Державної інспекції України з питань праці Олена Коновалова.

Роботодавцям, які порушують трудові права вагітних жінок, загрожує штраф до 100 неоподатковуваних мінімумів або арешт на півроку. Крім того, за рішенням суду їм може бути винесене покарання у вигляді виправних робіт строком до двох років. Однак цих покарань вони можуть уникнути, якщо виправлять порушення.

До таких порушень відносяться зменшення заробітної плати, звільнення або відмова у прийнятті на роботу через вагітність чи наявність маленької дитини. Олена Коновалова повідомила, що як тільки до Держпраці надходить інформація про порушення трудових прав працівників, на підприємство направляється позапланова перевірка. Якщо інспектор виявить таке порушення, то усі зібрані матеріали передаються до правоохоронних органів.

Включення декретної відпустки до страхового стажу жінок не вплинуло на збільшення кількості подібних звернень. Цьогоріч кількість таких звернень не відрізняється від показників попередніх років. Минулого року під час планових та позапланових перевірок наші інспектори зафіксували по всій Україні 54 випадки порушення статті 184 Кодексу законів про працю. Нею передбачена пряма заборона звільняти вагітних жінок та жінок з маленькими дітьми, а також зменшувати їм зарплатню. Цього року кількість виявлених випадків трохи більше 20.

Олена Коновалова підкреслила, якщо порушуються трудові права вагітної жінки, а вона про це не повідомляє, то контролюючі органи не можуть покарати такого роботодавця. «Якщо до нас надходить інформація про таке порушення, ми одразу на нього реагуємо. Однак без звернень постраждалих виявити такі випадки дуже складно», – сказала вона. Тому у разі порушення трудових прав працівників фахівець радить звертатись до територіальних інспекцій, які є в кожному регіоні.

За інформацією Мінсоцполітики