Відпустками без збереження заробітної плати (або, як їх ще називають, відпустки «за свій рахунок», відпустки «за власний рахунок», неоплачувані відпустки) користується багато працівників. Особливо актуальними вони є під час дії воєнного стану в Україні.
Відпустки без збереження заробітної плати — це окремий вид відпусток. На період таких відпусток за працівниками зберігається місце роботи (посада), але заробітної плати за цей період вони не отримують.
У статті розглянемо види відпусток без збереження заробітної плати, умови, порядок та особливості їх надання, а також документальне оформлення.
Письмові і телефонні КОНСУЛЬТАЦІЇ та інші кадрові послуги експертів журналу «КАДРОВИК.UA»
Правове регулювання відпусток без збереження заробітної плати
Умови, тривалість та порядок надання відпусток без збереження заробітної плати регламентуються відповідними законодавчими актами.
Основні законодавчі акти, якими регламентуються умови, тривалість та порядок надання відпусток без збереження заробітної плати:
- Кодекс законів про працю України (далі — КЗпП)
- Закон України від 15 листопада 1996 року № 504/96-ВР «Про відпустки» (далі — Закон № 504)
- Закон України від 15 березня 2022 року № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»; далі — Закон № 2136 (застосовується під час дії воєнного стану)
Види відпусток без збереження заробітної плати:
- відпустки, що надають в обов’язковому порядку певним категоріям працівників або у разі настання певних подій
- відпустки, що надаються за згодою (домовленістю) сторін
Основна відмінність між зазначеними видами відпусток полягає у наявності (відсутності) права роботодавця вирішувати, чи надавати працівникові відпустку.
ГАРЯЧА ЛІНІЯ — безплатні консультації для передплатників журналу «КАДРОВИК.UA»
Особливості відпусток без збереження заробітної плати
Важливою гарантією під час надання відпусток без збереження заробітної плати є те, що на період таких відпусток за працівником зберігається його місце роботи (посада).
Характерні особливості відпусток без збереження заробітної плати:
- ініціювати оформлення відпустки без збереження заробітної плати має право лише працівник
- право на відпустку без збереження заробітної плати виникає незалежно від тривалості роботи працівника на підприємстві, в установі, організації (далі — підприємство), а також форми трудових відносин
- надання відпустки без збереження заробітної плати не залежить від відпрацьованого часу в поточному році, тобто тривалість відпустки не визначається пропорційно відпрацьованому часу
- період тимчасової непрацездатності, що збігся з періодом відпустки без збереження заробітної плати, оплаті не підлягає
Відпустки без збереження заробітної плати (будь-якого виду), на відміну від щорічних відпусток:
- не продовжуються на святкові та неробочі дні
- не переносяться та не продовжуються у разі тимчасової непрацездатності працівника
- не накопичуються та не переносяться (якщо працівник протягом поточного календарного року не скористався правом на відпустку без збереження заробітної плати, то він не може скористатися нею в наступному році)
За загальним правилом звільнення працівників з ініціативи роботодавця у період їх перебування у відпустці не допускається (частина третя ст. 40 КЗпП). Але у період дії воєнного стану таке звільнення допускається із зазначенням дати звільнення, яка є першим робочим днем після закінчення відпустки працівника, крім випадків, коли працівник перебуває у відпустці у зв’язку вагітністю та пологами чи відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (ч. 1 ст. 5 Закону № 2136).
Навчання для кадровиків — семінари, курси, тренінги, вебінари
Індивідуальні курси кадровиків з нуля: 0 (800) 21 99 77
«Обов’язкові» відпустки без збереження заробітної плати
Відпустка без збереження заробітної плати, що надається певним категоріям працівників або за певних обставин (ст. 25 Закону № 504)
Статтею 25 Закону № 504 визначено категорії працівників та обставини, коли відпустка без збереження заробітної плати за бажанням працівника надається в обов’язковому порядку і роботодавець не може відмовити працівникові в оформленні такої відпустки. Тобто у деяких випадках відпустка без збереження заробітної плати може надаватися будь-якому працівникові у разі настання певної події (наприклад, народження дитини), а в деяких — лише певним категоріям працівників (наприклад, працівникам — особам з інвалідністю). Період відпустки без збереження заробітної плати, прив’язаної до певної події, має збігатися із цією подією.
Приклад
Відпустка без збереження заробітної плати за бажанням працівника надається в обов’язковому порядку особам, які одружуються (п. 8 частини першої ст. 25 Закону № 504). Така відпустка може надаватися працівникові лише у разі настання певної події — вступу до шлюбу. Тобто надання зазначеної відпустки передбачено саме особам, які вступають до шлюбу, а не тим, які раніше вступили до шлюбу або збираються це зробити в майбутньому. Скажімо, відпустка може безпосередньо передувати дню реєстрації шлюбу, слідувати за ним або дата реєстрації шлюбу може припадати на будь-який день відпустки.
Радимо придбати спецвипуск № 01/2025 «Особливості роботи неповнолітніх, молоді та жінок» — ексклюзивне тематичне видання від експертів журналу «КАДРОВИК.UA»
Тривалість відпустки без збереження заробітної плати залежить від конкретної ситуації та категорії працівника, який бажає взяти таку відпустку.
Приклад
Чоловік, дружина якого перебуває у післяпологовій відпустці, має право на відпустку без збереження заробітної плати тривалістю до 14 календарних днів, а пенсіонер за віком — тривалістю до 30 календарних днів щорічно.
Працівник сам визначає тривалість відпустки без збереження заробітної плати. Максимальну кількість днів відпустки, які роботодавець зобов’язаний надати на вимогу працівника, встановлено законом.
Законодавством не передбачено, що працівник має використати відпустку без збереження заробітної плати всю й відразу. Вимоги щодо поділу відпустки на частини передбачено законодавством лише для щорічних відпусток (ст. 12 Закону № 504). Водночас законодавством не встановлено заборони ділити відпустку без збереження заробітної плати на частини.
Таким чином, відпустка без збереження заробітної плати, яка не прив’язана до конкретної події і тривалість якої розрахована виходячи з кількості календарних днів на рік (із поміткою «щорічно»), фактично може бути поділена на частини. Поділити відпустку можна так, щоб у цілому її тривалість не перевищувала максимальної тривалості, визначеної статтею 25 Закону № 504.
Приклад
Ветеран праці має право на відпустку без збереження заробітної плати тривалістю до 14 календарних днів щорічно. Він може взяти цю відпустку двічі по 7 календарних днів або, скажімо, тричі: двічі по 5 календарних днів та один раз 4 календарних дні.
А ось, наприклад, поділ відпустки без збереження заробітної плати чоловікові, дружина якого перебуває у післяпологовій відпустці, не є логічним. Тому така відпустка не може бути поділена на частини.
Ще більше корисних ексклюзивних матеріалів від провідних експертів й аналітиків знайдете на шпальтах Живого журналу «КАДРОВИК.UA» № 5-2025. Статті доступні тільки для передплатників видання.
Ініціатором надання відпустки без збереження заробітної плати може бути виключно працівник. Роботодавець не може зменшувати тривалість відпустки без збереження заробітної плати, якщо працівник просить її надати у межах тривалості, визначеної законодавством.
Отже, роботодавець зобов’язаний надати працівникові відпустку без збереження заробітної плати, якщо одночасно дотримано 2 умови:
- працівник належить до відповідної категорії працівників або наявна підстава для надання такої відпустки;
- працівник бажає оформити відпустку в межах установленого законом максимального терміну.
Щоб оформити відпустку без збереження заробітної плати на підставі статті 25 Закону № 504, працівник повинен подати заяву із зазначенням причин надання такої відпустки, дати її початку та тривалості. До заяви долучається документ (чи його копія), що посвідчує відповідний статус працівника або передбачені законом обставини, які є підставою для надання такої відпустки (наприклад, копія свідоцтва про народження дитини, копія пенсійного посвідчення тощо). Надання працівникові відпустки оформляється наказом (розпорядженням) роботодавця…
Докладніше про особливості надання працівникам відпусток без збереження заробітної плати в період воєнного стану, як правильно оформити таку відпустку, чи зараховується період відпустки без збереження заробітної плати до страхового та «відпускного» стажу та яку думку з цього приводу висловлює Держпраці висвітлено в журналі «КАДРОВИК.UA» у статті експертки з трудового права і кадрового діловодства Оксани Каманової «Відпустки без збереження заробітної плати у період дії воєнного стану: нюанси надання».
Джерело: КАДРОВИК.UA