...
Реєструйся

Відстрочка від призначення пенсії: запитання — відповідь ПФУ


Пенсійний фонд України (далі — ПФУ) відповів на такі запитання:

Чи можна відмовитися від призначення пенсії в 60 років і призначити її пізніше? Як відстрочка вплине на розмір пенсії?

Відповідь:

Реалізувати своє право на призначення пенсії за віком — особиста справа кожного. Рішення людина має ухвалити самостійно, враховуючи своє бажання та обставини.

Законодавство про пенсійне забезпечення містить норми, які заохочують громадян до більш пізнього виходу на пенсію. Тим, хто набув права на пенсію за віком відповідно до Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», але після досягнення пенсійного віку виявив бажання працювати й отримувати пенсію пізніше, пенсія за віком призначається з урахуванням набутого страхового стажу на день звернення за призначенням пенсії.

При призначенні пенсії з відстрочкою основний розмір пенсії збільшується:

  • на 0,5 % — за кожен повний місяць страхового стажу, починаючи з місяця, наступного за місяцем досягнення пенсійного віку, в разі відстрочення виходу на пенсію на термін до 60 місяців;
  • на 0,75 % — за кожен повний місяць страхового стажу, починаючи з місяця, наступного за місяцем досягнення пенсійного віку, в разі відстрочення виходу на пенсію на термін понад 60 місяців.

Тобто якщо людина відстрочить свій вихід на пенсію на період менший ніж 60 місяців, то за кожен рік такого відтермінування вона отримає надбавку до пенсії у розмірі 6 % (0,5 х 12), за два роки пізнішого виходу на пенсію — 12 % (0,5 х 24) тощо. А от відстрочка на шість років (72 місяці) уже збільшить основний розмір пенсії на 54 % (72 х 0,75).

Для збільшення враховуються лише повні місяці роботи: підвищення розміру пенсії за неповний місяць страхового стажу не здійснюється.

Про своє бажання призначити пенсію пізніше людина повинна до досягнення пенсійного віку повідомити орган ПФУ. Якщо ж людина не повідомила про таке бажання, а в Реєстрі застрахованих осіб наявна інформація про весь її страховий стаж (оцифровано паперову трудову книжку), — пенсію призначать автоматично з наступного дня за днем досягнення пенсійного віку.

Якщо людина продовжує працювати й не звертається із заявою про призначення пенсії, а її паперова трудова книжка не була оцифрована, — у такому разі вважається, що людина виявила бажання вийти на пенсію пізніше.

Пенсія за віком з відстрочкою призначається за зверненням пенсіонера з дня, що настає за останнім днем місяця, у якому набуто повний місяць страхового стажу (у тому числі сумарно, коли неповні місяці підсумовуються), якщо звернення було не пізніше ніж три місяці з такого дня. Якщо ж пенсіонер звернувся за призначенням пенсії пізніше, то пенсія призначається з дня звернення.

Джерело: Пенсійний фонд України

Кадровий семінар «Підсумки воєнного року. Перспективи кадровика у 2023 році»

Матеріали до теми