Як зобов’язати працівника, що повернувся з країни, яка теж зараз на карантині, витримати двотижневу самоізоляцію?

Дата публікації: 26.03.2020

Багато наших співвітчизників зараз екстрено повертаються до дому, що ж робити роботодавцю, працівники якого повернулися із-за закордону.

Запитання: Підкажіть, будь ласка, що робити в такій ситуації: працівник повернувся в Україну з країни, яка теж зараз на карантині? Він хоче одразу вийти на роботу. Як його зобов’язати витримати двотижневий карантин? Чи є таке право у роботодавця в правовому полі?

Роз’яснення: Є постанова Головного санітарного лікаря України, опублікована на сайті МОЗ.

Українці, які прибули з-за кордону, повинні підписати інформовану згоду. Їм перевірятимуть температуру і, у разі необхідності, проводитимуть швидкий тест на коронавірус. Інформована згода підписується в двох примірниках особами, які здійснюють перетин державного кордону України та щодо яких є підстави вважати, що вони були в контакті з особою, якій встановлено діагноз (або підозру) коронавірусної хвороби COVID-19.

Громадянам, які прибули з-за кордону в Україну, вручатиметься пам’ятка про самоізоляцію та інформаційні матеріали про індивідуальні засоби профілактики.

Також буде встановлено медико-санітарне спостереження для осіб, що протягом 14 днів перебувають в самоізоляції.

Отже, допускати таких працівників до роботи не можна.

Карантин, накладений органами санітарно-епідеміологічної служби, відносять до страхових випадків, у разі настання яких надають допомогу по тимчасовій непрацездатності (п. 5 ст. 22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV, далі — Закон № 1105). А якщо тимчасова непрацездатність застрахованої особи викликана таким карантином, тоді допомогу по тимчасовій непрацездатності надають з першого дня за весь час відсутності на роботі з цієї причини (ч. 7 ст. 22 Закону № 1105).

Читай також: МОЗ запровадило в Україні правила обстеження й обсервації громадян, які повертаються з-за кордону