Згідно з статтею 30 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі — Закон № 1058) передбачається призначення пенсії з інвалідності у випадку настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності за наявності страхового стажу.
Залежно від ступеня втрати працездатності, існує три групи інвалідності. Причина, група, час настання інвалідності, а також термін, на який вона встановлюється, визначаються органом медико-соціальної експертизи відповідно до законодавства (ст. 31 Закону № 1058).
Пенсія по інвалідності: умови, строки призначення, розміри – читайте у журналі «КАДРОВИК.UA»
Крім того, пенсія по інвалідності призначається незалежно від того, коли саме сталася інвалідність — чи це було в період роботи, до влаштування на роботу, чи після припинення роботи (ст. 30 Закону № 1058).
Обов’язковою умовою для призначення таких пенсій за нормами закону, що набрав чинності від 1 жовтня 2011 року, є наявність страхового стажу від одного до 15 років — залежно від віку та групи інвалідності (ст. 32 Закону № 1058).
Згідно зі статтею 33 Закону № 1058 розмір пенсії з інвалідності призначається в таких розмірах:
- особам з інвалідністю І групи — 100% пенсії за віком,
- особам з інвалідністю ІІ групи — 90% пенсії за віком,
- особам з інвалідністю ІІІ групи — 50% пенсії за віком.
Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки: про головне – читайте у журналі «КАДРОВИК.UA»
Також писали:
- Українцям розповіли, як відновити втрачене пенсійне посвідчення
- Чи продовжується виплата пенсії з інвалідності, якщо строк дії інвалідності закінчується у період дії воєнного часу: роз’яснення ПФУ
Джерело: Судово-юридична газета