...
Реєструйся

Збереження робочого місця мобілізованого працівника: що потрібно знати


В Україні триває мобілізація. Все більше і більше українців стають частиною Сил оборони України, залишаючи цивільне життя для виконання свого обов’язку. Але певні обов’язки залишаються і в підприємств та організацій, де ці люди працювали. І бувають випадки, коли ці обов’язки не виконуються.

За працівниками, призваними на військову службу під час мобілізації, зберігається місце роботи та посада. Це регламентується Кодексом законів про працю України. І це стосується підприємств, установ, організацій, фермерських господарств, виробничих кооперативів незалежно від підпорядкування та форм власності, а також фізичних осіб — підприємців.

До того ж час проходження військової служби зараховується громадянам України до їхнього страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

До 19 липня 2022 року роботодавці також мали виплачувати мобілізованим середній заробіток. Однак цю вимогу прибрали. І такі виплати здебільшого якщо і залишаються, то за ініціативою роботодавця. І це не є обов’язком.

 

Як уникнути проблем працівникові?

Насамперед потрібно одразу повідомити про те, що вас мобілізували. А також надати підтверджуючі документи. Як правило, ТЦК відправляють на робоче місце довідку про мобілізацію. Але бажано і самому надати документи. Це може бути:

  • військовий квиток з поміткою про призов на службу;
  • довідка від ТЦК;
  • витяг з наказу про зарахування до списків військової частини.

Роботодавець, зі свого боку, має видати наказ про увільнення від роботи, або на звільнення від виконання обов’язків. Це не є звільненням з роботи.

Послуги з військового обліку • Письмові і телефонні КОНСУЛЬТАЦІЇ
Для довідок: 0 (800) 219-977

 

Що робити, якщо мобілізованого звільнили?

Це є порушенням трудового законодавства. Можна звернутися до Державної служби з питань праці. Або оскаржити рішення роботодавця в суді. І цим правом варто скористатися. Врешті-решт, ви виконуєте свій конституційний обов’язок. А роботодавець має виконувати свій.

Якщо є статус учасника бойових дій, то юристи можуть безкоштовно надати допомогу із позовом та представленням у суді.

 

Ситуація з ФОП

Далеко не всі мобілізовані є найманими працівниками. Є й підприємці. Закон України від 25 березня 1992 року № 2232-XII «Про військовий обов’язок та військову службу» передбачає, що за громадянами, призваними на військову службу під час мобілізації, не припиняється державна реєстрація підприємницької діяльності фізичних осіб — підприємців.

Крім того, якщо вони не проваджують підприємницьку діяльність, то їм не нараховуються податки та збори. І вони звільняються від сплати єдиного соціального внеску. Щоправда, для цього потрібно написати заяву та додати копію військового квитка впродовж 10 днів після демобілізації.

 

Відпустки мобілізованим працівникам

Звісно, допоки громадянин проходить військову службу, він має право на відпустки, які є у війську. Однак є певні моменти, про які варто знати. Зокрема, мобілізованим працівникам за їхнім бажанням виплачується грошова компенсація за всі невикористані ними дні щорічної відпустки. Але відповідну заяву можна подати лише до останнього дня місяця, в якому працівника мобілізували та увільнили від роботи.

Після звільнення з військової служби працівник при поверненні на роботу також може взяти відпустку:

  • до 60 днів без збереження заробітної плати після звільнення у зв’язку із закінченням особливого періоду або оголошення демобілізації;
  • 14 днів на рік додаткової відпустки для учасників бойових дій;
  • щорічну основну відпустку. За умови, якщо є стаж для цієї відпустки.

Однак щодо щорічної відпустки слід розуміти, що стаж, який дає право на щорічну відпустку, під час служби не зараховується. Тому в таку відпустку можна буде піти лише за рахунок невикористаних до цього днів відпустки.

Джерело: АрміяInform

Курс «Підвищення кваліфікації з військового обліку»

Матеріали до теми


У «Резерв+» протягом кількох місяців з’являться нові послуги
Міноборони додає у «Резерв+» зворотний зв’язок для того, щоб люди пріоритезували, який подальший функціонал потрібно запускати у застосунку Мобільний застосунок ...
Затверджено критерії бронювання працівників підприємств, критично важливих для ЗСУ
Наказом Міністерства оборони України від 10 липня 2024 року № 463 затверджено Критерії визначення підприємств, установ, організацій, а також юридичних осіб приватного ...