Питання оплати листків непрацездатності для працівників, які працюють за сумісництвом, зазнало значних змін протягом останніх років.
З 1 січня 2023 року оновленою редакцією статті 22 Закону України від 23 вересня 1999 року №1105-XIV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 1105) сумісників позбавили права на оплату лікарняного за рахунок Пенсійного фонду України. Ця норма діяла майже два роки. У 2025 році право на лікарняні для сумісників повертається.
Письмові і телефонні КОНСУЛЬТАЦІЇ та інші кадрові послуги експертів журналу «КАДРОВИК.UA»
Закон України від 18 грудня 2024 року № 4158-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо загальнообов’язкового державного соціального страхування» відновлює право сумісників на отримання допомоги по тимчасовій втраті працездатності як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом. Відповідні зміни внесено у статтю 22 Закону № 1105.
Зміни набувають чинності з 4 квітня 2025 року. До цієї дати оплачувати лікарняні сумісникам слід за старими правилами.
Порядок оплати лікарняних сумісникам до 4 квітня 2025 року
Наразі, відповідно до чинної редакції частини 1 статті 22 Закону № 1105, право застрахованої особи на отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності реалізується в першу чергу за основним місцем роботи (діяльності).
ГАРЯЧА ЛІНІЯ — безплатні консультації для передплатників журналу «КАДРОВИК.UA»
Водночас отримати виплату лікарняних за сумісництвом працівник міг лише у разі відсутності такої допомоги за основним робочим місцем. Якщо працівник на час настання страхового випадку мав декілька робочих місць за сумісництвом, отримати допомогу по тимчасовій непрацездатності можна було лише за одним із них. Окрім того, працівник повинен надати роботодавцю вмотивоване рішення про відмову у призначенні страхових виплат за основним місцем роботи.
Виняток: допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання виплачується страхувальникам як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом. Ці особливості роз’яснює лист ПФУ від 18 червня 2024 року № 24884-33720/К-03/8-2800/24.
З 4 квітня 2025 року це буде закріплено у законодавстві. Закон № 4158 оновлює абзац 3 частини 3 статті 36 Закону № 1105, закріплюючи положення щодо виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100 % у разі перебування потерпілого у трудових відносинах з іншими страхувальниками (у тому числі здійснення підприємницької чи іншої діяльності та одночасної праці на умовах трудового договору) за місцями роботи іншими, ніж місце роботи, на якому настав страховий випадок за соціальним страхуванням від нещасного випадку.
Навчання для кадровиків — семінари, курси, тренінги, вебінари
Індивідуальні курси кадровиків з нуля: 0 (800) 219-977
Призначення допомоги сумісникам: документальний супровід
Документи, необхідні для призначення страхових виплат за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, наведені в пункті 1 статті 23 Закону № 1105.
Станом натепер використовують електронні та паперові листки непрацездатності.
Якщо страховий випадок оформлений паперовим листком непрацездатності, то підставою для призначення допомоги по тимчасовій втраті працездатності за сумісництвом є копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою (за наявності) за основним місцем роботи.
Експрес-курс «Облікові документи кадрової служби та порядок їх ведення»
0 (800) 219-977 • E-mail: info@mediapro.com.ua
Відмітка про засвідчення копії листка непрацездатності складається зі слів «Згідно з оригіналом» (але без лапок!), найменування посади, підпису особи, яка засвідчує копію, зазначення її імені та прізвища, дати засвідчення копії.
До 4 квітня: оплата лікарняного за рахунок ПФУ проводиться лише за одним з місць роботи – основним або за сумісництвом (за умови надання вмотивованої відмови з основного місця роботи).
З 4 квітня: лікарняний оплачується як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом (для страхових випадків, які настануть з 04.04.2025).
Джерело: ПФУ