Проект видавничого дому «МЕДІА-ПРО»

Додаткова відпустка у зв’язку з укладенням шлюбу

Працівник написав заяву про надання додаткової відпустки в зв’язку з укладенням шлюбу. Реєстрація запланована на 20 число, заява на 31число. У відпустці йому відмовлено. Працівник відсутній на роботі 31числа. Чи правомірно його звільнити за прогул?

Відповідь експерта редакції системи «КАДРОВИК-онлайн» на форумі ВАК

ЗАПИТАННЯ. Працівник написав заяву про надання додаткової відпустки в зв’язку з укладенням шлюбу. Реєстрація запланована на 20 число, заява на 31число. У відпустці йому відмовлено. Працівник відсутній на роботі 31числа. Чи правомірно його звільнити за прогул?  

ВІДПОВІДЬ. Згідно з п. 8 ч. I ст. 25 Закону про відпустки, особам, які одружуються, за їх бажанням в обов'язковому порядку надається відпустка без збереження заробітної плати тривалістю до 10 календарних днів.
Відповідно до ст. 21 Сімейного кодексу України, шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану.

Як передбачено п. 1 розд. 2 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Мін'юсту від 18.10.2000 р. № 52/5, для державної реєстрації шлюбу жінкою та чоловіком особисто подається заява про державну реєстрацію шлюбу до органу державної реєстрації актів цивільного стану. За погодженням з особами, що вступають у шлюб, орган державної реєстрації актів цивільного стану призначає день і час державної реєстрації шлюбу.

Таким чином, підставою для надання працівникові відпустки у зв'язку з вступом в шлюб є:

довідка з Рагсу про подання заяви;
- заява працівника на ім'я керівника установи про надання йому відпустки без збереження заробітної плати у зв'язку з одруженням із зазначенням конкретної дати початку відпустки та її тривалості.

Надання працівникові відпустки оформляється наказом (розпорядженням) роботодавця. Слід зазначити, що законодавством не визначені терміни надання відпустки особам, які укладають шлюб. Можна зробити висновок, що відпустка без збереження заробітної плати надається з дня, про який просить працівник, у межах періоду, в якому існують обставини, що дають право на відпустку.

Надання відпустки передбачено особам, вступають у шлюб, тобто тим, які знаходяться в процесі вступу в шлюб, а не тим, «які вступили в шлюб» або «які збираються вступити шлюб». Право на цю відпустку мають працівники в період, який «прив'язаний» до дати вступу в шлюб. Тому відпустка може безпосередньо передувати дню реєстрації шлюбу, слідувати за ним, або дата реєстрації шлюбу може припадати на будь-який день відпустки.

Отже, якщо реєстрація шлюбу призначена на суботу, а працівник бажає використовувати відпустку після весілля, то цілком правомірним буде надання відпустки з п'ятниці або з найближчого понеділка. Однак надати таку відпустку через місяць після весілля не можна. Вважаю, що відсутність працівника на роботі 31.08.2016 є правомірною у разі надання відпустки без збереження заробітної плати (п. 8 ч. I ст. 25 Закону про відпустки)  з понеділка 22.08.2016 тривалістю 10 к. д. за заявою працівника шляхом видання наказу

Автор: Наталія ФЕДОРОВА, головний експерт Єдиної електронної системи «КАДРОВИК-онлайн»

Ознайомитися з нюансами надання відпусток без збереження заробітної плати можна в Єдиній електронній системі «КАДРОВИК-онлайн» в розділі «Експертні консультації»


Про систему »

Замовити гостьовий безкоштовний доступ »

(044) 507-2227, podpiska@mediapro.com.ua