...
Реєструйся

Чи може працівник-сумісник звільнитися за угодою сторін (п. 1 ст. 36 КЗпП) або з інших підстав?


Трудовий договір із працівником-сумісником припиняється у загальному порядку з підстав, визначених у Кодексі законів про працю України (далі — КЗпП) та інших нормативно-правових актах.

Для звільнення сумісників, які працюють на державних підприємствах, в установах, організаціях (далі — підприємство), передбачено додаткові підстави. Так, пунктом 8 Положення про умови роботи за сумiсництвом працiвникiв державних пiдприємств, установ i органiзацiй, затвердженого наказом Мiнiстерства працi України, Мiнiстерства юстицiї України, Мiнiстерства фiнансiв України вiд 28 червня 1993 року № 43 (далі — Положення № 43), державне підприємство має право звільнити працівника-сумісника з власної ініціативи у випадку:

— прийняття на робоче місце, зайняте таким сумісником, постійного працівника;
— обмеження сумісництва у зв’язку з особливими умовами і режимом праці.

Звільняючи сумісника з підстав, визначених пунктом 8 Положення № 43, державне підприємство не зобов’язане отримувати згоду профспілкового органу на розірвання трудового договору з таким працівником (ст. 43-1 КЗпП). Вихідна допомога у разі звільнення з цих підстав не виплачується.

Припинення трудового договору із сумісником з будь-яких підстав оформлюють наказом (розпорядженням) про припинення трудового договору. У листі Міністерства праці та соціальної політики України «Щодо звільнення працівника із суміщуваної роботи» від 6 серпня 2007 року № 199/06/186-07 визначено, що якщо сумісника звільняють з підстав, зазначених у пункті 8 Положення № 43, то в тексті наказу (розпорядження) про припинення трудового договору потрібно зробити посилання на статтю 7 КЗпП і пункт 8 Положення № 43.

Остаточний розрахунок із працівником, який звільняється, проводиться незалежно від того, зовнішній він чи внутрішній сумісник. У день звільнення роботодавець повинен видати працівнику копію наказу (розпорядження) про звільнення (на вимогу працівника), виплатити всі належні йому відповідно до трудового законодавства суми (заробітну плату за фактично відпрацьований час у місяці звільнення, вихідну допомогу у випадках, передбачених статтею 44 КЗпП, компенсацію за невикористану щорічну відпустку (за наявності).

Отже, працівник-сумісник має право на звільнення з роботи на загальних підставах відповідно до чинного законодавства.

На запитання відповідає експерт гарячої лінії журналу «КАДРОВИК.UA» Галина Білоткач (додаток до журналу «КАДРОВИК.UA» № 8’2019, с. 10).

ПРИДБАТИ ЖУРНАЛ

 

Матеріали до теми


Експерт КАДРИ.UA консультує: щодо надсилання трудової книжки поштою в межах України та за кордон
До онлайн-системи «КАДРИ.UA» цього тижня надійшло запитання від кадрового департаменту одного з наших партнерів про те, як можна безпроблемно передати ...
Експерт КАДРИ.UA консультує. Яка тривалість щорічної відпустки сумісника з неповним робочим тижнем?
До онлайн-системи «КАДРИ.UA» цього тижня надійшло запитання від кадрового відділу однієї з державних структур щодо тривалості щорічної основної та додаткової ...
Чи повинен повідомити за два тижні неповнолітній працівник про звільнення на вимогу батьків?
Ні, не повинен. Відповідно до статті 199 КЗпП батьки, усиновителі і піклувальник неповнолітнього, а також державні органи та службові особи, ...
Експерт КАДРИ.UA консультує щодо компенсації працівникові за роботу у вихідний день
До онлайн-системи «КАДРИ.UA» цього тижня надійшло запитання від кадрової служби одного з підприємств щодо строків надання іншого дня відпочинку як ...