...
Реєструйся

Гендерна рівність у військовому обліку


У статті:

  1. Що таке Перелік спеціальностей, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, за якими жінок беруть на військовий облік військовозобов’язаних
  2. Про механізм взяття на військовий облік жінок
  3. Дії роботодавця під час прийняття жінки

Розпач та непорозуміння серед кадрової та жіночої спільноти. І все це через те, що 17 грудня 2021 року набув чинності наказ Міністерства оборони (МОУ) від 11 жовтня 2021 року № 313 «Про затвердження Переліку спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов’язаних».

Про те, що такий перелік буде розроблено, відомо ще з часу прийняття Закону України 30 березня 2021 року № 1357-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення окремих питань виконання військового обов’язку та ведення військового обліку». Відповідно до нього в новій редакції викладено частину 11 статті 1 Закону України від 25 березня 1992 року № 2232-XII «Про військовий обов’язок і військову службу», а саме: жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міністерством оборони України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком, беруться на військовий облік військовозобов’язаних.


Спеціальність — гармонізована з Міжнародною стандартною класифікацією освіти предметна область освіти і науки, яка об’єднує споріднені освітні програми, що передбачають спільні вимоги до компетентностей і результатів навчання випускників.

Професія — здатність виконувати подібні роботи, які вимагають від особи певної кваліфікації.


Тобто фактично з 23 квітня 2021 року всім було відомо, що Міністерством оборони України буде визначений перелік професій і спеціальностей, за якими жінки підлягатимуть військовому обліку. Але, мабуть, ніхто не очікував, що він буде таким великим за обсягом і не міститиме механізму реалізації постановки на військовий облік жінок певної спеціалізації та або професії.

Давайте спочатку з’ясуємо, що таке Перелік спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов’язаних.

Це два списки. Список найменування спеціальностей та список назв професій, біля яких проставлені номери споріднених військово-облікових спеціальностей. Також в Наказі № 313 зазначено, що відповідно до пункту 2 наказу Головнокомандувачу Збройних Сил України слід забезпечити у шестимісячний строк з дня набрання чинності цього наказу приведення нормативно-правових актів у відповідність із цим наказом.

Тобто фактично на сьогодні механізм взяття на військовий облік жінок за певними спеціальностями та/або професіями не розроблений і перехідний період, з огляду на строки, обумовлені для приведення у відповідність нормативно-правової бази, триватиме пів року з моменту набрання чинності наказом, тобто до 17 червня 2022 року.

Так, на сьогодні не внесено змін до постанови Кабінету Міністрів України від 7 грудня 2016 року № 921 «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов’язаних».

Ми можемо з нього дізнатися, як наразі здійснюється взяття на військовий облік жінок та на підставі цього зробити деякі прогнози.

Відповідно до пункту 56 Порядку № 921 районні (міські) військові комісаріати (назва зазначена в Порядку № 921) здійснюють взяття на військовий облік військовозобов’язаних — жінок на підставі списків із закладів освіти.

Оскільки, як ми вже сказали, у Переліку № 313 зазначено два списки: список спеціальностей і список назв професій, можна спрогнозувати, що взяття на військовий облік за спеціальністю буде здійснюватися таким же чином, як наразі визначено у Порядку № 921, тобто за списками із закладів освіти. Цю інформацію нам підтвердили в одному з обласних ТЦК та СП, зазначивши, що за спеціальністю з диплому в ТЦК та СП підбиратимуть військову професію, яку записуватимуть до військового квитка. Ця професія може відрізнятися від посади, на яку йде працювати особа.

Проте залишається ще другий список, зазначений в Наказі № 313, тобто список назв професій. З огляду на інформацію, що деякі ТЦК та СП вже затребували від підприємств, установ, організацій списки працівниць з зазначенням ПІБ, року народження, цивільної спеціальності, місця реєстрації, посади, можна зробити прогноз, що за посадою взяття на військовий облік проводитиметься за списками підприємств.

Чи можуть підприємства відмовитися подавати такі списки. Ні, оскільки відповідно до частини 7 статті 1 Закону України 25 березня 1992 року № 2232-XII «Про військовий обов’язок і військову службу» виконання військового обов’язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об’єднані районні), міські (районні у містах, об’єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя.

Це щодо прогнозів. Але що робити роботодавцю сьогодні? Адже за нормами частини третьої статті 24 Кодексу законів про працю України при працевлаштуванні громадянин зобов’язаний подати паспорт або інший документ, що посвідчує особу, трудову книжку (у разі наявності) або відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, а у випадках, передбачених законодавством, — також документ про освіту (спеціальність, кваліфікацію), про стан здоров’я, відповідний військово-обліковий документ та інші документи. Як бути в такому разі з військово-обліковими документами для жінок?

Оскільки наразі не має строків взяття на військовий облік жінок, а також не реалізовано механізму такої постановки, то, як пояснили в одному з обласних ТЦК та СП, що на селекторній нараді з цього питання дійшли висновку, що оскільки порядок поки що відсутній, то на сьогодні ставитимуть на облік тільки жінок за власним бажанням (за власноручно поданою заява). І очікуватимуть відповідного порядку (директиви чи наказу Генштабу та постанови КМУ).

З огляду на це роботодавець при працевлаштуванні жінки на роботу може роз’яснити їх стан справ з військовим обліком, запропонувати відвідати ТЦК та СП для постановки на облік, та запитати, чи є в неї відповідні військово-облікові документи. Проте поки що наполягати в їх наданні немає достатніх нормативно-правових підстав.


Слід зазначити, що з 1 січня 2021 року наказом Міністерства оборони України від 7 вересня 2020 року № 317 затверджено нові Переліки військово-облікових спеціальностей і штатних посад рядового, сержантського і старшинського складу і тарифних переліків посад вищезазначених військовослужбовців.


Джерела, використані у статті:

  1. Перелік військово-облікових спеціальностей рядового, сержантського і старшинського складу ЗСУ;
  2. Перелік штатних посад рядового, сержантського і старшинського складу та відповідних їм військових звань і тарифних розрядів посад;
  3. Тарифний перелік штатних посад, які підлягають заміщенню військовослужбовцями рядового, сержантського і старшинського складу – спеціалістами штатних військово-музичних установ та військово-музичних підрозділів ЗСУ й ансамблів пісні і танцю.

Що таке військово-облікова спеціальність

Військово-облікова спеціальність — це фах, який має військовослужбовець і/або військовозобов’язаний, що зазначається для його обліку і використовується у військовій справі.

  • Зразок наказу про звільнення працівника у зв’язку з направленням його на альтернативну службу завантажити
  • Зразок наказу про допуск звільненого з військової служби працівника до роботи завантажити
Вікторія Ліпчанська
Вікторія Ліпчанська
шеф-редактор кадрового напряму групи компаній «МЕДІА-ПРО» та журналу «КАДРОВИК.UA», президент Всеукраїнської асоціації кадровиків, головний координатор Академії Трудових Відносин

Матеріали до теми


Бронювання працівників: роз’яснення юриста
Попри те що захист держави — це конституційний обов’язок громадян України, законодавець передбачив для певної категорії громадян можливість не виконувати ...
Кейс для кадровика. Як визначити розмір виплат мобілізованим працівникам, якщо роботодавець вирішив зберігати ці виплати
Визначення розміру добровільних виплат мобілізованим працівникам можна здійснювати на основі середньої заробітної плати виходячи з виплат за останні 2 календарні ...