АКТУАЛЬНІ ЗАПИТАННЯ:
- Як оформити працівниці, яка перебуває за кордоном, відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами?
- На підставі яких документів надається відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку?
- Чи має право роботодавець відмовити працівникові у наданні відпустки без збереження заробітної плати для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку у період дії воєнного стану?
Воєнний стан вніс свої корективи в усі сфери життя, зокрема й у сферу трудових відносин. Багато українців виїхало за кордон у пошуках притулку. Більшість із них — вагітні жінки та жінки, які мають дітей. Тому на сьогодні актуальним є питання реалізації гарантій щодо надання та оформлення таких відпусток:
- відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами;
- відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;
- відпустки без збереження заробітної плати для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку.
Комплект «Графік відпусток на 2023 рік»
Замовити • Для довідок: (063) 590-97-54
Законодавчі підстави для надання відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами
Згідно зі статтею 17 Закону України від 15 листопада 1996 року № 504/96-ВР «Про відпустки» (далі — Закон № 504), на підставі медичного висновку жінкам надається оплачувана відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами тривалістю:
- до пологів — 70 календарнихднів;
- після пологів — 56 календарних днів (70 календарних днів — у разі народження 2 і більше дітей та у разі ускладнення пологів), починаючи із дня пологів.
У мирний час зазначену відпустку можна було оформити лише на підставі листка непрацездатності, виданого зареєстрованим медичним закладом, в якому жінка перебувала на обліку, і лише після консультації лікаря.
Однак під час воєнного стану для деяких працівників ця можливість стала недоступною. Тому наказом Міністерства охорони здоров’я України від 22 квітня 2022 року № 675 (набув чинності 3 травня 2022 року) було внесено зміни до наказу Міністерства охорони здоров’я України від 1 червня 2021 року № 1066 «Деякі питання формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність та проведення їхньої перевірки» та до Порядку видачі (формування) листків непрацездатності в Електронному реєстрі листків непрацездатності, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 17 червня 2021 року № 1234. Зазначені зміни спростили процедуру видачі медичних документів з тимчасової непрацездатності.
На період дії воєнного стану та протягом 3 місяців із дня його припинення або скасування медичний висновок зі встановленою відміткою про тимчасову непрацездатність, що виникла за кордоном, може формуватися лікарем на підставі медичних записів, які внесені таким лікарем відповідно до виданих за кордоном медичних документів (їх копій), що підтверджують тимчасову непрацездатність, за категорією «Вагітність та пологи».
Алгоритм дій щодо надання відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами залежатиме від того, чи перебуває вагітна жінка на обліку у зв’язку з вагітністю, чи ні.
Курс «Підвищення кваліфікації кадровиків. ПРОФІ»
Формат навчання: дистанційний. Максимально гнучкий графік.
Порядок дій щодо надання відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами у разі, коли вагітна жінка перебуває на обліку
- На 30-му тижні вагітності жінка зв’язується з лікарем, який вів або веде її вагітність, і надсилає йому медичні документи (їх копії) з останнього обстеження в країні перебування та заявляє про бажання сформувати медичний висновок про тимчасову непрацездатність.
Медичні документи або їх копії можуть бути надіслані поштою або надані лікарю за допомогою технічних засобів електронних комунікацій (електронна пошта, мобільні застосунки, соціальні мережі тощо). Необхідність перекладу державною мовою таких документів визначає лікар у випадках, коли неможливо сформувати медичний запис з використанням мови оригіналу медичного документа.
- На підставі наданих документів (їх копій) лікар перевіряє в електронній системі охорони здоров’я медичний запис про вагітність, що перебігає під медичним супроводом лікаря за кордоном, та створює медичний висновок про тимчасову непрацездатність, що буде підставою для автоматичного створення електронного «лікарняного».
- На підставі медичного висновку роботодавець надає працівниці відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами. При цьому законодавством не передбачено, що надання такої відпустки має оформлюватися наказом.
Мар’яна Винничук, експерт проєктів «КАДРОВИК.UA»
Джерело: журнал «КАДРОВИК.UA»