...
Реєструйся

Працівник бажає приєднати день відпочинку за донацію крові до щорічної основної відпустки: як оформити


Відповідно до частини другої статті 20 Закону України від 30 вересня 2020 року № 931-IX «Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові» (далі — Закон № 931) у день донації особа, яка виявила бажання здійснити донацію крові та/або компонентів крові, звільняється від роботи на підприємстві, в установі, організації (далі — підприємство) незалежно від форми власності із збереженням за нею середнього заробітку за рахунок коштів власника відповідного підприємства.

 

Підстава для звільнення від роботи з донацію крові

Такій особі безпосередньо після кожного дня здійснення донації крові та/або компонентів крові надається день відпочинку із збереженням за нею середнього заробітку за рахунок коштів власника відповідного підприємства. За бажанням такої особи цей день приєднується до щорічної відпустки.

Читайте також: Гарантії працівникам-донорам: роз’яснення Мінекономіки

Підставою для звільнення від роботи відповідно до цієї статті є довідка, видана донору за місцем медичного обстеження чи донації крові та/або компонентів крові за формою та в порядку, затвердженими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я.

Наказом Міністерства охорони здоров’я України від 7 липня 2003 року № 301 «Про затвердження форм медичної облікової документації, що використовується в закладах служби крові» затверджено форму довідки № 435/о «Довідка щодо надання донорам пільг» (далі — Довідка № 435/о).

 

Приєднання дня відпочинку за донацію крові до відпустки

Якщо працівник бажає приєднати день відпочинку за донацію крові до щорічної основної відпустки, то він повинен надати роботодавцеві довідку № 435/о та заяву про надання такого дня відпочинку. У заяві працівник має зазначити конкретну дату, в яку він бажає отримати день відпочинку, адже приєднати такий день до щорічної відпустки можна як на початку, так і наприкінці такої відпустки.

Завантажити: Зразок заяви про надання дня відпочинку за донацію крові

Таким чином, на підставі отриманої від працівника заяви та на підставі Довідки № 435/о роботодавець видає наказ про надання працівникові для відпочинку.

Завантажити: Зразок наказу про надання дня відпочинку за донацію крові

Читайте також: Чи потрібно надавати оплачуваний день відпочинку працівникові, що здійснив донацію крові під час перебування у щорічній відпустці?

Звертаємо увагу! Навіть у випадку, якщо працівник приєднує день відпочинку за донацію крові до щорічної основної відпустки, наказ про надання такого дня відпочинку необхідно видавати, у більшості випадків, окремо від наказу про надання щорічної основної відпустки такому працівникові.

 

Строки зберігання наказів

Відповідно до Переліку типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій, із зазначенням строків зберігання документів, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12 квітня 2012 року № 578/5 (далі — Перелік № 578/5), накази про надання щорічних основних відпусток працівникам належать до наказів тимчасового строку зберігання та мають зберігатися 5 років, а накази, що стосуються оплати праці, належать до наказів тривалого строку зберігання та мають зберігатися 75 років.

Наказ про надання дня відпочинку за донацію крові можна віднести до наказів, що стосуються в тому числі й оплати праці, адже у ньому зазначено, як саме треба оплатити працівникові такий день відпочинку.

 

Читайте також: День відпочинку за донацію крові може бути приєднаний до щорічної відпустки

Винятком може бути ситуація, коли працівник має важкі, шкідливі або небезпечні умови праці. Відповідно до Переліку № 578/5, накази про надання всіх видів відпусток працівників з важкими, шкідливими та небезпечними умовами праці належать до наказів тривалого строку зберігання та мають зберігатися 75 років. У такому випадку у одному наказі одним пунктом можна зазначити надання працівникові дня відпочинку за донацію крові, іншим пунктом — надання працівникові щорічної основної відпустки.

Джерело: журнал «КАДРОВИК.UA»

Щорічні відпустки: планування і надання. Спецвипуск № 4, 2023

Карина Снісар
Карина Снісар
експерт проєктів «КАДРОВИК.UA», головний редактор системи «КАДРИ.UA»

Матеріали до теми


Графік відпусток має бути на підприємстві незалежно від чисельності працівників: інспекція Держпраці
Cкладання графіка відпусток встановлено для всіх роботодавців, незалежно від чисельності працівників, — Закон України від 15 листопада 1996 року № 504/96-ВР ...
Кейс для кадровика. Чи можна здійснювати бронювання за військовим квитком з «Резерв+?»
Теоретично так, проте є деякі нюанси. Спробуймо їх розглянути. Якщо у роботодавця є копія військово-облікового документа працівника у паперовій формі, ...