...
Реєструйся

Працівники-менеджери: коли доцільно вводити менеджерські посади до штатного розпису?


Кого можна вважати «справжнім менеджером»?

В основі терміну «менеджер» лежить англійське слово (іменник) «manager», яке, своєю чергою, утворено від англійського дієслова «to manage». Саме ж англійське дієслово «to manage» перекладається на українську як «управляти», «керувати», «завідувати» тощо. Відповідно, англійський іменник «manager» може перекладатися українською як власне «менеджер» (запозичений в українську мову іншомовний термін), так і «управитель», «управлінець», «керівник», «керуючий» «завідувач» тощо (традиційні для української мови терміни, що позначають різних керівників).

На практиці і науково-методичній літературі існують різні теорії або підходи щодо процесів управління організаціями та/або людьми (персоналом), що обумовлює й застосування різних термінів і понять до зазначених процесів. Наприклад, одні науковці та практики розглядають поняття «управління» (організаціями, людьми) та «менеджмент» як синонімічні. Інші вважають, що це різні речі, тому що цілі «управління» та «менеджменту» є різними, а також для процесів «управління» та «менеджменту» є характерними різні методи та засоби.

Наприклад, значна кількість таких науковців вважає, що для процесу «управління» більш характерні так звані командно-адміністративні методи, а для процесу «менеджменту» — ринкові. Деякі з них для того, щоб розділяти поняття «управління» та «менеджмент», навіть використовують спеціально вигадане дієслово (кальку з англійської мови), яке відсутнє в офіційній українській мові — «менеджувати» (на противагу до «управляти»).

Із зазначеним підходом можна певною мірою погодитися, якщо згадати, що «менеджери» на практиці в Україні почали з’являтися лише після розпаду Радянського Союзу з характерною для нього командно-адміністративною системою господарювання, і переходом України на ринкові методи господарювання після здобуття незалежності. І якщо раніше метою «управління» було в основному забезпечення плановості та жорсткої дисципліни при виконанні «директив» вищестоящих органів відповідними організаційними одиницями (підприємствами, установами, організаціями та їх структурними підрозділами), то метою «менеджменту», як правило, є підвищення ефективності діяльності відповідних організаційних одиниць, а для комерційних структур, також і максимізація отриманих ними прибутку.

Письмові і телефонні КОНСУЛЬТАЦІЇ та інші кадрові послуги експертів журналу «КАДРОВИК.UA»

Виходячи з наведеного, логічно називати менеджером такого працівника, який не просто виконує певні операції (технологічні, виробничі тощо), а саме управляє (керує, «менеджує») такими операціями, переважно шляхом управління певними виконавцями окремих спеціалізованих операцій із застосуванням для цього спеціальних засобів або методів. При цьому менеджер не обов’язково мусить виконувати певні операції краще, ніж більш спеціалізовані виконавці таких операцій, якими він управляє. Але у результаті діяльності саме менеджера та здійснення ним специфічних менеджерських функцій мусить підвищитися загальна ефективність діяльності групи окремих виконавців, яка під управлінням менеджера перетворюється у єдину команду, яка працює у єдиному руслі.


ПРИКЛАД 1

Група із 3 працівників (представників торговельних), які працюють самостійно без «формального» управління ними, продає за один робочий день 9 певних виробів. Якщо цю групу виокремити у певний структурний підрозділ, керівництво яким буде здійснювати додатковий 4-й працівник, але продуктивність такого підрозділу не зміниться і він все одно буде продавати на день 9 виробів, то такого керівника підрозділу важко вважати менеджером, бо ефективність діяльності (продуктивність) зазначеної групи не підвищилася у результаті «керівної діяльності» призначеного їй керівника. Навпаки вона фактично зменшилася, бо тепер 9 виробів на день стали продавати не 3, а фактично вже 4 працівника.

Не можна назвати «менеджером» і певну особу із складу первинних 3 працівників, яку буде призначено керівником цієї групи (наприклад, «старшим представником торговельним»), якщо при цьому продуктивність так і залишиться незмінною, тобто продаж 9 виробів за день. Натомість, якщо такий працівник завдяки застосуванню певних управлінських функцій (технологій( замість або на додаток до своїх попередніх функцій з безпосереднього продажу зуміє забезпечити продаж цією ж групою працівників не 9, а 10, 11, 12 тощо виробів у день, то такого керівника можна вже вважати саме «менеджером».


Розглянутий у ПРИКЛАДІ 1 підхід може бути застосований і до різних інших видів діяльності, наприклад сфери виробництва, обслуговування, освіти тощо. У таких випадках керівника певної групи працівників можна вважати менеджером, якщо ця група під його керівництвом зможе виробити більшу кількість товарів, обслужити більшу кількість клієнтів, або забезпечити більш глибоке засвоєння певних знань більшою групою студентів (користувачів освітніх послуг).

ГАРЯЧА ЛІНІЯ — безплатні консультації для передплатників журналу «КАДРОВИК.UA»

Основні функції менеджерів

Для того щоб забезпечити підвищення ефективності діяльності певної організаційної одиниці менеджер, як правило, виконує у комплексі цілий ряд функцій, які «звичайні» працівники майже не виконують або виконують лише окремі з них (таблиця 1).

Таблиця 1

Основні функції менеджерів

Функція Зміст функції
Планування Менеджер визначає цілі підприємства (структурного підрозділу, команди або групи працівників), а також завдання, які слід вирішити для досягнення цих цілей, а також строки для виконання цих завдань
Організування Менеджер систематизує роботу підпорядкованих працівників, розподіляє між ними відповідні обов’язки, визначає пріоритетність одних завдань по відношенню до інших
Розпорядження Менеджер продумує та організовує процес доведення своїх рішень до підпорядкованих працівників
Мотивування Менеджер продумує та створює умови, які спонукають працівників якісно виконувати свої обов’язки
Контролювання Менеджер здійснює моніторинг перебігу певного робочого процесу, контролює своєчасність та якість виконання підлеглими працівниками своїх обов’язків, коригує їх дії у випадку здійснення ними певних помилок

Для виконання зазначених функцій менеджер має бути наділений відповідними повноваженнями щодо самостійного планування, керування або розподілення відповідних ресурсів: фінансових, людських, сировинних тощо.

Плакати та шпаргалки для роботи відповідального за ведення військового обліку на підприємстві
0 (800) 219-977 • 
podpiska@mediapro.com.ua


ПРИКЛАД 2

Національний класифікатор України ДК003:2010 «Класифікатор професій» (далі — КП) містить у різних розділах кілька професійних назв робіт, які безпосередньо пов’язані із збутом (або продажем) певних товарів:

  • 4 — Менеджер (управитель) із збуту.
  • 3419 — Організатор із збуту.
  • 5220 — Продавець-консультант.

Але обсяг повноважень, набір виконуваних ними функцій (завдань та обов’язків) та основні цілі діяльності зазначених працівників будуть різними.


Метою діяльності менеджера із збуту (1-й розділ «Законодавці, вищі державні службовці, керівники, менеджери (управителі)» Класифікації професій КП) є підвищення ефективності діяльності певної організаційної одиниці (підприємства або його структурного підрозділу) щодо збуту (продажу) достатньо широкої номенклатури товарів цієї організаційної одиниці. Для цього він виконує, як правило, всі зазначені вище менеджерські функції. А до його завдань, окрім безпосереднього продажу певних товарів, можуть також належати збільшення обсягів продаж у майбутньому, забезпечення більшої популярності торгової марки (бренду) свого підприємства серед потенційних споживачів даного типу товарів, збільшення авторитету свого підприємства, як найкращого виробника певної продукції тощо.

Також серед безпосередніх завдань та обов’язків менеджера із збуту є керівництво групою працівників (структурним підрозділом) із збуту (продажу), розробка та забезпечення реалізації планів з продажу товарів, встановлення зв’язків із споживачами, торговими підприємствами та посередниками, організування підготовки та підписання договорів щодо продажу товарів, аналізування обсягів продаж та пошук шляхів їх збільшення.

Повноваження та функції організатора із збуту (3-й розділ «Фахівці» Класифікації професій КП) будуть певною мірою меншими, ніж у менеджера із збуту, хоча окремі із них можуть співпадати. Так, організатор із збуту не належить до категорії керівників, і тому більшість функцій щодо продажу товарів він переважно здійснює самостійно, а не шляхом управління певними працівниками (структурним підрозділом). Іноді організатор із збуту також може контролювати роботу певних працівників, але у нього, як правило, відсутні достатні ресурси щодо мотивації праці таких працівників, або обмежені його розпорядчі функції. Зазвичай організатор із збуту «організовує» збут меншої номенклатури товарів, ніж менеджер, або збут таких товарів має певні обмеження щодо територій збуту, зв’язків з певними торговими посередниками, взаємодії з представниками інших структурних підрозділів свого підприємства.

Ще менший набір повноважень та виконуваних функцій у продавця-консультанта (5-й розділ «Працівники сфери торгівлі та послуг» Класифікації професій КП). Він вже зазвичай не займається питаннями планування продажів, хоча у більшості випадків також намагається збільшити продаж певних товарів, якщо наявні правильно розроблені менеджером засоби його мотивації. Продавець також, як правило, не встановлює зв’язки з торговими посередниками та у значно меншій мірі може взаємодіяти із представниками інших структурних підрозділів. Його основна функція — безпосередня пропозиція певного товару покупцю та консультування його щодо основних характеристик цього товару.

Навчання для кадровиків — семінари, курси, тренінги, вебінари
Індивідуальні курси кадровиків з нуля: 0 (800) 219-977

Менеджери у зарубіжних (міжнародних) професійно-класифікаційних системах

У Міжнародній стандартній класифікації професій 1988 року (International Standard Classification of Occupation 1988 — ISCO-88), на основі якої побудовано КП, усі професійні назви робіт, які містять у якості їх складових термін «manager», знаходяться у Великій групі (Розділі) 1 «Законодавці, старші посадові особи та менеджери (керівники)» (Legislators, senior officials and managers). Згідно з описом цього розділу, до нього належать різні професії державних керівників, урядовців, законодавців тощо або професії, основні завдання за якими складаються з «планування, спрямування та координації політики та діяльності підприємств й організацій, або структурних підрозділів».

У версії ISCO 2008 року весь 1-й розділ вже має назву «Менеджери (керівники)» (Managers) і на початку опису цього розділу визначено: «Менеджери (керівники) планують, спрямовують, координують та оцінюють всебічну діяльність підприємств, урядових структур та інших організацій, або організаційних одиниць, які є у їхньому складі, а також формулюють та аналізують їх політику, нормативні акти, правила та настанови».

Подібні ж підходи містяться і у більшості національних професійно-класифікаційних систем зарубіжних країн, наприклад у Стандартній професійній класифікації Великої Британії 2010 року (Standard occupational classification — SOC). Так, у описі її Великої групи 1 «Менеджери, директори та старші посадові особи» визначено: «Ця Велика група охоплює професії, основні завдання яких полягають у плануванні, спрямуванні, та координації ресурсів для досягнення ефективного функціонування організацій та бізнесу».

Курс «Підвищення кваліфікації з військового обліку»
Формат: відеоуроки • Для довідок: 0 (800) 219-977

Менеджери у національній професійно-класифікаційній системі

Національна професійно-класифікаційна система України також побудована на зазначених підходах щодо класифікації менеджерських професій. Так, всі професійні назви робіт «менеджерського спрямування» у КП містяться у розділі 1 «Законодавці, вищі державні службовці, керівники, менеджери (управителі)», який має такий загальний опис:

«Цей розділ вміщує професії, що пов’язані з:

  • визначенням та формуванням державної політики, законодавчим регулюванням;
  • вищим державним управлінням;
  • правосуддям та прокурорським наглядом;
  • керівництвом об’єднаннями підприємств, підприємствами, установами, організаціями та їхніми підрозділами незалежно від форм власності та видів економічної діяльності.

Цей розділ щодо кваліфікації, як ознаки класифікації, є змішаним порівняно з іншими розділами. Розділ охоплює широке коло професій, пов’язаних із здійсненням різноманітних функцій управління та керівництва, які в цілому суттєво відрізняються за своєю складністю та відповідальністю.»

Подібні положення щодо визначення менеджерів саме як керівників певних підрозділів та працівників або організаторів (координаторів) певних робіт (що фактично передбачає і певну ступінь керівництва виконавцями таких робіт) можуть бути відображені й у розділі «Завдання та обов’язки» їх кваліфікаційних характеристик, які містяться у відповідних галузевих випусках Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (далі — ДКХП) (таблиця 2).

Таблиця 2

Окремі завдання та обов’язки певних менеджерів згідно з їх кваліфікаційними характеристиками

Посада Завдання та обов’язки
Менеджер (управитель) з постачання Здійснює управління діяльністю із забезпечення виробничого процесу підприємства всіма необхідними ресурсами. Організовує та координує постачання матеріальних ресурсів відповідної якості у встановлені терміни. Аналізує та вирішує організаційно-технічні, економічні, кадрові та соціально-психологічні проблеми, пов’язані з постачанням
Менеджер (управитель) з адміністративної діяльності Здійснює керівництво діяльністю адміністративної служби підприємства, установи, організації та несе персональну відповідальність перед керівництвом за виконання покладених на нього обов’язків. Розподіляє обов’язки між структурними підрозділами служби чи її працівниками, спрямовує, координує та контролює їх роботу
Менеджер (управитель) з логістики Координує діяльність різних підрозділів підприємства та інших підприємств і організацій щодо забезпечення ефективного просування товарів і послуг у сферах виробництва та обігу, розв’язує конфліктні ситуації, знаходить компроміси для погодження інтересів різних ланок логістичної системи з метою досягнення загальносистемних цілей
Менеджер (управитель) з реклами Здійснює керівництво, планування та координацію робіт з проведення рекламних кампаній. Здійснює керівництво підлеглими працівниками
Менеджер (управитель) із зовнішньоекономічної діяльності Організовує роботу з вивчення цін на ринку та визначення форм співвідношень (контрактна довгострокова основа, одноразова закупівля тощо) і готує матеріали для укладання контрактів з іноземними фірмами, організовує реєстрацію зовнішньоекономічних договорів (контрактів) в органах реєстрації. Управляє підлеглим персоналом

Зразки документів • Посадові інструкції • Робочі інструкції
Для довідок: 0 (800) 219-977

Менеджери у штатних розписах українських підприємств

Зауважимо, що іноді на практиці штатні розписи структурних підрозділів, пов’язаних із постачанням, збутом (продажами), рекламою, логістикою тощо мають такий вигляд: відділ очолює начальник відповідного відділу (постачання, збуту, реклами тощо), якому підпорядковані кілька відповідних менеджерів (постачання, збуту, реклами, логістики тощо), і яким вже у свою чергу безпосередньо не підпорядковані жодні працівники. Таким чином, у цьому випадку менеджери фактично не відповідають своїй професійній категорії керівників, до якої вони належать згідно з КП. Тому доцільно змінити назви менеджерських посад у відповідному відділі на посади інших професійних категорій (не керівників), або передбачити для таких менеджерів наявність у штатному розписі доречних підлеглих їм працівників (таблиця 3).

Таблиця 3

Приклади варіантів штатних розписів відділу постачання

Приклад штатного розпису відділу постачання, який фактично НЕ ВІДПОВІДАЄ нормам національної системи професійної класифікації 1-й варіант штатного розпису відділу постачання, який ВІДПОВІДАЄ нормам національної системи професійної класифікації 2-й варіант штатного розпису відділу постачання, який ВІДПОВІДАЄ нормам національної системи професійної класифікації
1. 1235 — Начальник відділу матеріально-технічного постачання.
2. 1475.4 — Менеджер з постачання.
3. 1475.4 — Менеджер з постачання.
4. 1475.4 — Менеджер з постачання.
5. 1475.4 — Менеджер з постачання.
1. 1235 — Начальник відділу матеріально-технічного постачання.
2. 3419 — Організатор з постачання.
3. 4131 — Агент з постачання.
4. 4131 — Агент з постачання.
5. 4131 — Офісний службовець (постачання).
1. 1235 — Начальник відділу матеріально-технічного постачання.
2. 1475.4 — Менеджер з постачання.
3. 4131 — Агент з постачання.
4. 4131 — Офісний службовець (постачання).
5. 3419 — Організатор з постачання.

У зазначеному 2-му варіанті штатного розпису, у менеджера з постачання є фактично 2 підпорядкованих працівники (агент з постачання та офісний службовець). Таке може бути у випадку, якщо, наприклад, у зв’язку із специфікою підприємства йому постачається великий обсяг одних видів ресурсів (сировини складної номенклатури) та невеликий обсяг іншого виду ресурсів (паливно-мастильних матеріалів не складної номенклатури).

У зв’язку з цим менеджер з постачання за допомогою 2 підпорядкованих працівників може спеціалізуватися на першому виді ресурсів, а організатор з постачання самостійно спеціалізуватися на постачанні другого виду ресурсів.

За потреби відповідності до Примітки 2 Додатка В до КП назви посад працівників у сфері постачання у цьому та подібних випадках можуть бути також розширені (уточнені), щоб відбувати їх спеціалізацію саме на певному виді ресурсів, наприклад, «менеджер з постачання сировини та запчастин» та «організатор з постачання паливно-мастильних матеріалів».

Послуги з військового обліку • Письмові і телефонні КОНСУЛЬТАЦІЇ
Для довідок: 0 (800) 219-977

«Менеджер» чи «фахівець»?

На невеликому підприємстві (або у фізичної особи — підприємця) його служба постачання може і не складатися із кількох працівників та/або не виокремлюватися в окремий структурний підрозділ.

У цьому випадку всіма видами постачання у зв’язку з їх невеликим обсягом може займатися лише один працівник, який у цьому випадку не може працювати на «керівній» менеджерській посаді, натомість може з врахуванням його фактичних посадових обов’язків працювати на «не керівній» посаді, наприклад, «фахівця з постачання», «організатора з постачання», «агента з постачання» тощо. Зазначене стосується і інших сфер діяльності (таблиця 4).

Таблиця 4

Приклади окремих менеджерських посад з керівними повноваженнями та споріднених до них посад без керівних повноважень згідно з КП

Менеджери у КП Професійні назви робіт «не керівників» у КП, споріднені до сфери діяльності менеджерів
1231 — Менеджер (управитель)
1411 — Менеджер (управитель) з використання водних ресурсів 2213.2 — Фахівець з використання водних ресурсів
1412 — Менеджер (управитель) з природокористування 2213.2 — Інженер з природокористування
1439.8 — Менеджер (управитель) з організації ефективного використання енергії (енергоменеджер) 2143.2 — Професіонал з енергетичного менеджменту
1443 — Менеджер (управитель) на автомобільному транспорті 3119 — Диспетчер автомобільного транспорту
1448.1 — Менеджер (управитель) з туризму 2481.2 — Туризмознавець
1471 — Менеджер (управитель) у сфері операцій з нерухомістю для третіх осіб 3413 — Агент з нерухомості
1474 — Менеджер (управитель) з питань регіонального розвитку 2442.2 — Фахівець з розміщення продуктивних сил та регіональної економіки
1475.4 — Менеджер (управитель) з логістики 2419.2 — Логіст
1475 — Менеджер (управитель) з маркетингу 2419.2 — Фахівець з методів розширення ринку збуту (маркетолог)
1475.4 — Менеджер (управитель) із зв`язків з громадськістю 2419.2 — Фахівець із зв’язків з громадськістю та пресою
1475.4 — Менеджер (управитель) із зовнішньоекономічної діяльності 2419.2 — Консультант із зовнішньоекономічних питань
1475.4 — Менеджер (управитель) з адміністративної діяльності 3436 — Адміністративний помічник
1476.1 — Менеджер (управитель) з реклами 2419.2 — Рекламіст
1477.1 — Менеджер (управитель) з персоналу 3423 — Організатор з персоналу
1479 — Менеджер (управитель) з організації консультативних послуг 2149.2 — Консультант (у певній галузі інженерної справи)
1483 — Менеджер (управитель) у соціальній сфері 2412.2 — Експерт з регулювання соціально-трудових відносин
1492 — Менеджер (управитель) у видавничій діяльності 3119 — Фахівець з видавничо-поліграфічного виробництва
1492 — Менеджер (управитель) банно (лазне)-оздоровчого комплексу 5141 — Майстер банно (лазне)-оздоровчих послуг
1494 — Менеджер (управитель) екологічних систем 2211.2 — Еколог
1499 — Менеджер (управитель) 3439 — Фахівець

Як видно із наведеної таблиці, для тих сфер діяльності, для яких у КП відсутні відповідні спеціалізації професій менеджерського спрямування, можна застосовувати узагальнену професійну назву роботи «Менеджер (управитель)» з кодом КП 1499 (яка належить до професійного угруповання 1499 «Менеджери (управителі) в інших видах економічної діяльності не віднесені до інших угруповань»), яку за потреби можна уточнити (розширити) відповідно до Примітки 2 Додатка В до КП, наприклад, «Менеджер з організації культурно-дозвільної діяльності», «Менеджер з надання ритуальних послуг» тощо.

Експрес-курс «Облікові документи кадрової служби та порядок їх ведення»
0 (800) 219-977 • E-mail: podpiska@mediapro.com.ua

Також у КП міститься і інша узагальнена професійна назва роботи «Менеджер (управитель)» з кодом КП 1231, яка відповідно належить до професійного угруповання 1231 «Керівники фінансових, бухгалтерських, економічних, юридичних та адміністративних підрозділів та інші керівники». Тому, наприклад, якщо відповідний працівник спеціалізується на зв’язках із ключовими клієнтами, можна також утворити такі відповідні розширені професійні назви роботі, як це зазначено у таблиці 5.

Таблиця 5

Приклади розширених назв посад для працівників по роботі з ключовими клієнтами

Приклад розширеної назви посади У яких випадках застосовується
1231 — Менеджер (управитель) по роботі з ключовими клієнтами Якщо відповідний працівник е керівником структурного підрозділу по роботі з ключовими клієнтами
1499 — Менеджер (управитель) по роботі з ключовими клієнтами Якщо відповідний працівник є керівником робочої групи по роботі з клієнтами, яку не виокремлено в окремий структурний підрозділ
3439 — Фахівець по роботі з ключовими клієнтами Якщо відповідний працівник виконує роботу не керівного, а технічного характеру, наприклад, щодо збору та аналізу інформації про ключових клієнтів, її обробки на комп’ютерах, обліку, документуванні, систематизації тощо

Також слід зазначити, що згідно із практикою застосування КП, що склалася, посади менеджерського спрямування з кодом КП 1231, як правило, використовуються у тих випадках, коли відповідні менеджери є керівниками «офіційно оформлених» структурних підрозділів. Інші же менеджери (з кодами КП, які починаються з «14») переважно використовуються у тих випадках, коли групи працівників, якими керує відповідний менеджер, «офіційно» не об’єднані в окремі структурні підрозділи (так звані «робочі групи» працівників певного напрямку діяльності) або працюють у різних структурних підрозділах з різних напрямків діяльності, керівництво якими здійснюють відповідні «начальники» («завідувачі» тощо) цих структурних підрозділів.

Джерело: КАДРИ.UA

Курс «Підвищення кваліфікації з військового обліку»

Олександр Клименко
Олександр Клименко
консультант із соціально-трудових відносин

Матеріали до теми


Чи повідомляти ТЦК та СП про бронювання, оформлене засобами Порталу Дія?
Підприємство бронює працівників засобами Порталу Дія. Чи повідомляти про ТЦК та СП?   На сьогодні у Порядку бронювання військовозобов’язаних на ...