...
Реєструйся

Правомірність оголошення простою в закладі освіти


СИТУАЦІЯ

У закладі освіти оголошено простій. У документах про оголошення простою, тобто в актах і наказі, як причини простою зазначено: «у зв’язку з відсутністю організаційних умов діяльності та зменшення навантаження на фонд оплати праці». Чи правомірним є оголошення простою з таких причин тоді, коли відбувався процес завершення навчального року? Хто саме має повноваження видавати наказ про оголошення простою в закладі освіти: начальник відділу освіти чи директор закладу? Чи має право педагогічний працівник у письмовій формі висловити незгоду з оголошенням простою?


РІШЕННЯ

Щодо підстав для оголошення простою

Відповідно до статті 34 Кодексу законів про працю України простій — зупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами.

У документах, які стосуються оголошення простою, має бути зазначено конкретну організаційну причину, яка перешкоджає виконанню робіт. За умов періоду воєнного стану це можуть бути:

  • проведення активних бойових дій у місцевості, де розташований заклад;
  • окупація території, де розташований заклад;
  • знищення або руйнування приміщення закладу внаслідок бойових дій;
  • завершення навчального процесу й неможливість надати педагогічним працівникам роботу за умов обмеження тривалості щорічної відпустки;
  • відсутність технічних умов для виконання робіт (відсутність електропостачання, зв’язку тощо). Така підстава, як зменшення навантаження на фонд оплати праці, не може бути причиною простою, оскільки не належить ані до організаційних, ані до технічних умов роботи.

Щодо видання наказу про простій

Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки від 28 березня 2022 року № 274 «Про деякі питання організації здобуття загальної середньої освіти та освітнього процесу в умовах воєнного стану в Україні» органи управління у сфері освіти місцевих органів виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, зокрема в підпорядкуванні яких перебувають заклади загальної середньої освіти та установи освіти, мають забезпечити й організувати оплату праці працівників закладів освіти та установ освіти незалежно від їхнього поточного місця проживання (перебування) в Україні чи за її межами, у т. ч. шляхом прийняття рішення (розпорядження, наказу) про оголошення простою в закладах освіти, що не можуть здійснювати освітню діяльність унаслідок збройної агресії російської федерації.

Отже, за наявності причин для оголошення простою відділ освіти може своїм рішенням його оголосити.

Щодо незгоди працівника з оголошенням простою

Рішення щодо оголошення простою приймає роботодавець. Працівник у разі незгоди із цим рішенням має право його оскаржити до суду, комісії з трудових спорів, а також подати скаргу до органів Державної служби з питань праці (далі — Держпраці).

Для ефективного захисту своїх прав працівник може спочатку написати скаргу до територіального органу Держпраці, а вже за матеріалами відповіді звернутися до суду.

Ця стаття є частиною Живого журналу «КАДРОВИК.UA» № 7. Оформити передплату на журнал із подарунками на 2023 рік можна за посиланням.

Замовляйте ексклюзивну добірку «Простій у воєнний час: оформлення й оплата» від редакції журналу «КАДРОВИК.UA».

Тетяна Жакун
Тетяна Жакун
перший заступник директора департаменту правової політики та якості Херсонської міської ради

Матеріали до теми


Кейс для кадровика. Чи можна заборонити працівнику бути фізичною особою — підприємцем?
СИТУАЦІЯ Керівник наполягає включити до колективного договору пункт, що працівники підприємства не можуть бути ФОП. Чи правомірна така вимога? Чи ...
Кейс для кадровика. Чи можна здійснювати бронювання за військовим квитком з «Резерв+?»
Теоретично так, проте є деякі нюанси. Спробуймо їх розглянути. Якщо у роботодавця є копія військово-облікового документа працівника у паперовій формі, ...
Відпустка для догляду за дитиною до 3 років: деякі особливості надання
Надання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку (далі — відпустка для догляду за дитиною до 3 років) є ...
Кейс для кадровика. Чи має право на щорічну додаткову відпустку за ненормований робочий день працівник, який працює дистанційно?
Так, має. Відповідно до частини першої статті 602 КЗпП дистанційна робота — це форма організації праці, за якої робота виконується ...