...
Реєструйся

Рекомендації щодо безпеки бізнесу на 2023 рік


«В управлінській думці війна, як основна метафора,
що вказує на шлях розподілу цінностей в економіці» (с)

Вважається, що найвище вираження конфлікту — воєнні дії. І тому потрібно обов’язково вивчати закони ведення війни. Досліджувати війну не тоді, коли розпочалася, а завчасно готуватися до можливих агресій, коли йдеться про наявність спірних цінностей.

Начебто, очевидні речі, проте початок воєнного конфлікту на території країни став аварійним випробовуванням (crash test) для українського бізнесу.

Виявилося, що в когось був запас фінансової міцності більше ніж 6 місяців, а хтось перестав проводити будь-які виплати вже на 3–4 тижні. Хтось відновився через місяць, а хтось перестав виконувати зобов’язання, незважаючи на відсутність причинно-наслідкового зв’язку з війною.

Перевірка на стійкість торкнулася всіх. Швидкість адаптації залежала від моральних, вольових, розумових, фінансових й організаційних якостей кожного. Суттєво змінився і ландшафт ділових зв’язків: хтось випав із комунікації, хтось занурився в особисті переживання, хтось ввімкнувся по максимуму в активну діяльність.

Отже, які характерні ситуації мали місце у 2022-му з точки зору безпеки бізнесу й на чому варто зосереджувати увагу цьогоріч.

Відсутність контролю

У перші тижні військової агресії чимало власників бізнесу мали змогу виїхати за межі країни. У кращому разі управління здійснювалося віддалено, у гіршому — ніхто не виходив на зв’язок. Усе це спричиняло дезорганізацію в компаніях, навіть тоді, коли очевидна загроза окупації суттєво послабилася. Відсутність адекватного зворотного зв’язку й контролю призводить до самопливу процесів, інертності співробітників і, врешті, до відтоку клієнтів і суттєвого касового розриву.

Мета кожного підприємства — отримання системного прибутку. Досягається завдяки збільшенню доходів, зменшенню витрат й ефективному управлінню. Один із дієвих способів підвищення ефективності — використовувати систему контролингу, як постійний процес.

Контроль — це не про підозрілість, недовіру, критику чи покарання. Сучасний контроль — це передбачливість, процес забезпечення досягнення цілей, усунення невизначеностей, адаптація.

Саме тому допустити повторні помилки у 2023 році буде неприпустимим, а для деяких підприємств — фатальним. Контролинг збереже напрацювання, активи, інформацію, бази даних, персонал і дасть можливість планувати діяльність.

Вибір контрагента

Як зазначали, за період війни відбулася зміна ландшафту ділових зв’язків. У когось відбулося падіння виробництва й триватиме в поточному році. Хтось, навпаки, підсилив свою активність завдяки збільшенню попиту на товари / послуги. Це спровокувало появу нових гравців на будь-якому ринку.

Ситуація з надійністю і порядністю контрагентів і до війни вимагала ретельної роботи по їхньому вивченню, а зараз і поготів. Фактично було б доцільно визначити у внутрішніх процесах і культурі компанії, що перевірка контрагента не право, а обов’язок.

Зазвичай те, що можемо побачити в реєстрах і відкритих даних — лише верхівка айсберга. Наразі потрібно вивчати чи не весь ланцюг постачі товару. Аналізувати не лише прямого контрагента. Об’єктивно визначені очікування по оплаті усувають проблемну заборгованість.

На переконання автора, як комплаєнс офіцера, будь-яку угоду потрібно підписувати повільно. Що це означає?

Забезпечити договір. Юридично, фінансово, майном, страховкою, технічними засобами тощо. Оцифруйте ризики наперед. Доказувати правоту в судових засіданнях — не найефективніший варіант.

Окрім даних у реєстрах (історію, скільки років на ринку, попередні види діяльності, суди, борги, ліцензії, засновники), не полінитися, за можливості, перевірити й фактичний стан. Виїзд на місце дасть об’єктивне розуміння про потужності, активи, кількість робочих місць, відгуки, партнери, неявні зв’язки.

Накопичення достатніх даних дасть чіткіше розуміння про співпрацю з потенційним партнером. Якщо є суттєві ризики — ставимо інші умови договору, шукаємо варіанти додаткового забезпечення договору, здійснюємо більш поглиблену перевірку, відмовляємося від угоди. Залежно від ступеня ризику.

Фінансовий моніторинг

Якщо промоніторити всі фінансові операції фізичних осіб по карткових рахунках майже не можливо (принаймні обробити операції), то на представників бізнесу вистачить і часу, і ресурсів у державних органів. Незважаючи на воєнний стан, суб’єкти первинного фінансово моніторингу та Держфінмоніторинг продовжують активно виявляти порогові й підозрілі фінансові операції. Як не потрапити в зону ризику фінансового моніторингу — окрема тема обговорення.

Відмова в обслуговуванні, замороження коштів на рахунках, блокування операцій — усе це стало звичною практикою навіть у теперішніх реаліях воєнного стану. Очевидно, що під особливий приціл попали імпортно-експортні операції, оскільки така діяльність пов’язана із запровадженими валютними обмеженнями після 24 лютого 2022 року.

Банківські установи будуть не менш скрупульозно ставитися до джерел походження коштів, валютних операцій, використанню рахунків як транзитних, і всього, що потенційно може бути пов’язано з фіктивністю операцій / діяльністю чи відмиванням коштів.

Не додати собі клопоту з фінансовим моніторингом — цілком реально, якщо фахово підійти до надання пояснень і документів, які зажадав банк у разі підозри на легалізацію незаконно отриманих коштів.

Отже, першочергові завдання на 2023 у частині безпеки бізнесу:

  • Адекватна оцінка діяльності компанії та контроль над основними напрямками бізнесу.
  • Керування ризиками підприємства. Все передбачити важко, проте важливо не перевищити «критичну масу» недоліків.
  • В основу прийняття управлінських рішень покласти ризик-орієнтований підхід. Фінансова звітність, інтереси стейкхолдерів, горизонт планування — насамперед.

Замовляйте курс лекцій у форматі PDF «ОРГАНІЗАЦІЯ ЗАГАЛЬНОГО ДІЛОВОДСТВА» за вигідною ціною.

Автор: Віктор Шульга,
Compliance officer «Hard Skills Consulting»

Джерело: ЛІГА:ЗАКОН Бізнес

Матеріали до теми