...
Реєструйся

Щодо перерахунку пенсій: роз’яснення ПФУ


На сайті Уряду оприлюднено постанову від 23 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійний і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі — Постанова № 185), якою передбачено проведення індексації пенсій, підвищення розмірів мінімальних пенсій по інвалідності колишнім військовослужбовцям та постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, збільшення рівня мінімальних пенсійних виплат окремим віковим категоріям пенсіонерів.

Коефіцієнт індексації – 1,0796.
Дата проведення індексації – з 1 березня 2024 року.
Індексації підлягають пенсії, призначені до 31 грудня 2023 року включно.

 

Читайте також: Дещо про надбавку до пенсії непрацюючим пенсіонерам

 

Індексація, передбачена Постановою № 185

Постановою № 185 передбачено індексацію:

  1. Показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсій, призначених відповідно до:
  • Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі — Закон № 1058);
  • Закону України від 28 лютого 1991 року № 796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі — Закон № 796);
  • Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі — Закон № 2262) — особам з числа військовослужбовців строкової служби.

Правила проведення індексації визначено постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році».
До пенсій, призначених відповідно до Закону № 1058, розмір яких після індексації не підвищується, встановлюється щомісячна доплата в розмірі 100 грн.

 

Читайте також: Призначення дострокової пенсії матері, що має дитину з інвалідністю

  1. Розмірів пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262 (крім осіб з числа військовослужбовців строкової служби), з урахуванням розмірів індексації, встановлених з 1 березня 2022 року та 1 березня 2023 року.
  2. Мінімальних розмірів пенсій по інвалідності особам з інвалідністю з числа військовослужбовців — абзаци другий та третій статті 22 Закону № 2262.
  3. Мінімальних розмірів пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи — частина третя статті 54 Закону № 796.
  4. Пенсії за особливі заслуги перед Україною, встановленої реабілітованим борцям за незалежність України у XX столітті в розмірі 4 200 грн.
  5. Розмірів пенсій, призначених відповідно до:
  • Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу»;
  • Закону України від 7 червня 2001 року № 2493-III «Про службу в органах місцевого самоврядування»;
  • Закону України від 17 листопада 1992 року № 2790-XII «Про статус народного депутата України»;
  • Закону України від 26 листопада 2015 року № 848-VIII «Про наукову і науково-технічну діяльність».

Читайте також: Про оцифрування трудової книжки: коментарі ПФУ

 

Постанова № 185 передбачає додаткові гарантії мінімальних пенсійних виплат

Розмір пенсії непрацюючих пенсіонерів, які досягли віку 65 років та отримують пенсію, призначену відповідно до Закону № 1058, мають страховий стаж 35 років чоловіки та 30 років жінки, не може бути нижче 3 370 грн.

У пенсіонерів, яким виповнилося 80 років та які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону № 1058, мають страховий стаж 25 років чоловіки та 20 років жінки, розмір пенсійної виплати (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсаційної виплати, щомісячної компенсації у разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не може бути нижче 3 370 грн.

У пенсіонерів віком від 70 до 80 років, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону № 1058, мають страховий стаж 35 років чоловіки та 30 років жінки, розмір пенсійної виплати (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсаційної виплати, щомісячної компенсації у разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не може бути нижче 3 240 грн.

Читайте також: Чи зараховується до стажу період догляду за особою з інвалідністю I групи

Пенсіонерам, яким виповнилося 70 років, але їх страховий стаж менше 35 років у чоловіків та 30 років у жінок, мінімальна пенсійна виплата обчислюється в розмірі, пропорційному до набутого страхового стажу, виходячи з розміру мінімальної виплати 3 240 грн. При цьому розмір пенсійної виплати за наявності страхового стажу не менше ніж 25 років у чоловіків і не менше ніж 20 років у жінок із числа осіб у віці від 75 до 80 років не може бути меншим ніж 3 240 грн.

У пенсіонерів віком до 70 років, які мають страховий стаж 35 років чоловіки та 30 років жінки, у осіб з інвалідністю І групи, які отримують пенсії, призначені відповідно до Закону № 1058, розмір пенсійної виплати (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсаційної виплати, щомісячної компенсації у разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), не може бути нижче 2 980 грн.

Читайте також: Вид пенсії за віком: коли призначається

У інших категорій пенсіонерів, які не працюють (незалежно від віку та закону, відповідно до якого призначено пенсію), розмір пенсійної виплати (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсаційної виплати, щомісячної компенсації у разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) та щомісячної державної адресної допомоги, встановленої відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 року № 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян») не може бути нижче 2 725 грн.

Важливо! Розмір збільшення пенсії в результаті вищезазначених перерахунків не може бути меншим за 100 грн та більшим за 1 500 грн.
Перерахунок пенсій з 1 березня 2024 року буде проведено без додаткових звернень пенсіонерів, за матеріалами пенсійних справ.

 

Джерело: Урядовий портал


Комплект «Особові картки та особові справи працівників: оформлення, облік, зберігання»

До комплекту входять:

  • Добірка матеріалів «Особова картка й особова справа: інструкція до застосування»
  • Експрес-курс «Облікові документи кадрової служби та порядок їх ведення»

тел.: 0 (800) 219-977
Е-mail: podpiska@mediapro.com.ua

Матеріали до теми


Пенсія в разі втрати годувальника – військовослужбовця. Особливості призначення для батьків та дружини (чоловіка)
Питання призначення пенсії в разі втрати годувальника за загиблих/померлих військовослужбовців врегульоване Законом України від 9 квітня 1992 року № 2262-XII ...
Алгоритм подання роботодавцями трудової книжки на оцифрування
Роботодавці подають трудові книжки працівників на оцифрування на порталі portal.pfu.gov.ua Першочергово подаються відомості про осіб, які найближчим часом набувають права ...