...
Реєструйся

Відрядження у межах України: оформлення та оплата


Відрядження є одним із важливих елементів діяльності підприємства, установи, організації (далі — підприємство).

Відрядження — це поїздка працівника за розпорядженням роботодавця на певний строк до іншого населеного пункту для виконання службового доручення поза місцем постійної роботи працівника (за наявності документів, що підтверджують зв’язок службового відрядження з основною діяльністю підприємства). Такі службові поїздки можуть здійснюватися як у межах України, так і за кордон.

Службові поїздки працівників, постійна робота яких проходить у дорозі або має роз’їзний (пересувний) характер, не вважаються відрядженням, якщо інше не передбачено законодавством, колективним договором, трудовим договором (контрактом) між працівником і роботодавцем.

 

Правове регулювання питань відрядження

Питання щодо направлення у відрядження працівників державних органів, а також підприємств, які повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів, регулюються Інструкцією про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 13 березня 1998 року № 59 (далі — Інструкція № 59). Підприємства приватної форми власності можуть брати за основу Інструкцію № 59 під час розроблення власних положень про відрядження.

Останні законодавчі зміни торкнулися й питань відряджень, зокрема змінився порядок звітування витрат на відрядження. Так, 1 квітня 2023 року набув чинності Закон України від 12 січня 2023 року № 2888-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо платіжних послуг». Зміни було внесено, зокрема, до пункту 170.9 статті 170 Податкового кодексу України (далі — ПКУ), яким визначено порядок оподаткування суми надміру витрачених коштів/електронних грошей, отриманих платником податку на відрядження або під звіт, не повернутої у встановлений строк. Відповідно до підпункту 164.2.11 пункту 164.2 статті 164 ПКУ сума надміру витрачених коштів, отриманих платником податку на відрядження або під звіт та не повернутих у встановлені законодавством строки, включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку.

Відрядження та «лікарняний» — читайте в журналі «КАДРОВИК.UA»

Пунктом 170.9 статті 170 ПКУ також установлено строки, у які подається звіт про використання коштів/електронних грошей, виданих на відрядження або під звіт, за наявності оподатковуваного доходу з метою розрахунку суми податку та використання платником податку готівки понад суму добових витрат (включаючи отриману із застосуванням платіжних інструментів).

 

Оформлення відрядження

Направлення працівника у відрядження оформляється наказом (розпорядженням) роботодавця.

У наказі (розпорядженні) про відрядження зазвичай зазначають:

 • мету відрядження;
 • пункт призначення (місто або міста призначення, інші населені пункти, найменування підприємства, куди відряджається працівник);
 • строк відрядження;
 • іншу інформацію, особливості відрядження — за потреби (наприклад, може зазначатися докладний маршрут пересування в обох напрямах).

Читайте також: Відрядження дистанційного працівника: як оформляти та подавати авансовий звіт

Під час відрядження можуть виникнути непередбачувані ситуації, які можуть вплинути на його тривалість, мету тощо. Зокрема, може змінитися місце прибуття. Подібні ситуації можуть виникнути й напередодні дня відрядження. У такому разі до наказу (розпорядження) про відрядження потрібно внести відповідні зміни, які слід оформити новим наказом (розпорядженням). При цьому зазначаються причини внесення змін (доповнень). За потреби попередній наказ (розпорядження) може бути скасовано.

Інформацію про відрядження вносять до журналу реєстрації відряджень.

Читати статтю повністю

Далі у статті:

 • Зразок наказу про відрядження
 • Як правильно оформити наказ про відрядження?
 • Про строк відрядження
 • Який день вважається днем відбуття у відрядження і днем прибуття з відрядження
 • Як визначити розмір добових?
 • Чи оплачується «лікарняний» за період відрядження?
 • Документи, якими може бути підтверджено понесені працівником витрати під час відрядження
 • Гарантії та компенсації при відрядженні
 • Категорії працівників, яких заборонено направляти у відрядження
 • Категорії працівників, які можуть бути направлені у відрядження лише за їхньою згодою

Наталія Киріченко, фахівець з питань трудового законодавства та кадрового діловодства

Джерело: журнал «КАДРОВИК.UA»

Передплата

Матеріали до теми


Дві доплати одному працівникові: можливо чи ні?
Ситуація Одному працівникові планують встановити і доплату за суміщення посад, і доплату за виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника. Чи буде це правомірним?   ...
Кейс для кадровика. Чи може бути головою профспілки медичний директор лікарні?
Закон України від 15 вересня 1999 року № 1045-XIV «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» (далі — Закон ...
Кейс для кадровика. Допомога по вагітності та пологах: як її виплата впливає на страховий стаж?
СИТУАЦІЯ Допомогу по вагітності та пологах виплачено в одному місяці. Як нараховувати страховий стаж?   РІШЕННЯ Оплачувана відпустка у зв’язку з ...