...
Реєструйся

Відсторонення від роботи: що воно означає та коли його можна застосовувати?


Під час прийняття на роботу для працівника проводять потрібні інструктажі, вступні бесіди, ознайомлюють його з трудовими обов’язками. Згідно зі статтею 139 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) працівники зобов’язані працювати чесно й сумлінно, своєчасно і точно виконувати розпорядження роботодавця, додержувати трудової і технологічної дисципліни, вимог нормативних актів про охорону праці, дбайливо ставитися до майна роботодавця, з яким укладено трудовий договір.

На якість виконання працівником своїх трудових обов’язків може впливати:

  • загальний стан працівника;
  • його знання, уміння, навички, набутий досвід.

Інколи якість виконання роботи залежить й від інших чинників — проходження потрібного навчання, медичного огляду, що підтвердить здатність особи й надалі працювати.

Статтею 46 КЗпП передбачено відсторонення працівника від роботи у певних випадках.

Строк відсторонення від роботи визначає роботодавець. Законодавством не передбачено ні мінімальних, ні максимальних строків відсторонення — усе залежить від підстави застосування норм статті 46 КЗпП.

ПАМ’ЯТАЙТЕ!

  1. Відсторонення — це тимчасовий захід, якого роботодавець змушений ужити з метою уникнення негативних наслідків, що можуть настати у разі, коли працівник або група працівників продовжуватимуть виконувати трудові обов’язки.
  2. Відсторонити працівника від виконання трудових обов’язків має право роботодавець. У деяких випадках відсторонення відбувається на вимогу третьої сторони.
  3. Відсторонення не є звільненням з роботи, адже воно не пов’язане з припиненням трудового договору. Застосування такого заходу на практиці не передбачає проведення остаточних розрахунків з працівником чи здійснення будь-яких додаткових виплат.
  4. Відсторонення може застосовуватися як до одного працівника, так і до кількох працівників або ж до цілого структурного підрозділу тощо.
  5. Для оформлення відсторонення згоди працівника не потрібно.

 

Відсторонення працівника від роботи в установлених випадках дає змогу продовжувати забезпечувати підтримання трудової дисципліни, уникнути та запобігти виникненню травматизму в трудовому колективі. Статтею 153 КЗпП передбачено, що на всіх підприємствах, в установах, організаціях (далі — підприємство) створюються безпечні й нешкідливі умови праці. При цьому забезпечення безпечних і нешкідливих умов праці покладається на роботодавця, крім випадків укладення між працівником та роботодавцем трудового договору про дистанційну роботу. На роботодавця покладається обов’язок проведення інструктажу (навчання) працівників з питань охорони праці, протипожежної безпеки.

Отже, відсторонений від роботи працівник продовжує перебувати у трудових відносинах, але його правове становище змінюється.

 

Щодо правомірності відсторонення від роботи працівника, який не пройшов медичного огляду — читайте в журналі «КАДРОВИК.UA»

Які підстави та умови відсторонення працівника від роботи?

У частині першій статті 46 КЗпП визначено підстави, за яких допускається відсторонення роботодавцем працівників від роботи.

Підстави відсторонення працівників від роботи:

  • поява на роботі в нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп’яніння;
  • відмова або ухилення від обов’язкових медичних оглядів;
  • відмова або ухилення від навчання, інструктажу і перевірки знань з охорони праці та протипожежної охорони;
  • інші випадки, передбачені законодавством.

Читати статтю повністю

Далі у статті:

  • Як оформити відсторонення
  • Чи потрібно видавати наказ про допуск працівника до роботи після відсторонення
  • Зразок наказу про відсторонення працівника від роботи
  • Зразок наказу про допуск працівника до роботи
  • Чи зберігається за працівником заробітна плата у разі відсторонення від роботи?
  • Чи може працівник оскаржити незаконне відсторонення від роботи

Наталія Киріченко, фахівець з питань трудового законодавства та кадрового діловодства

Письмові і телефонні КОНСУЛЬТАЦІЇ та інші кадрові послуги експертів журналу «КАДРОВИК.UA»

Джерело: журнал «КАДРОВИК.UA»

Передплата

Матеріали до теми


Зразок наказу про надання пояснень щодо причин відсутності на роботі
Встановлення правил поведінки на підприємствах, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, та/або на об’єктах чи операторах критичної ...
Виробнича практика учня: що каже ДПС про повідомлення?
Для проходження виробничої практики слухачами професійно-технічних закладів (далі – ПТНЗ) ці заклади освіти укладають відповідні договори із підприємствами, установами та ...
Експерт КАДРИ.UA консультує: «Повідомлення про прийняття працівника на роботу у разі продовження контракту»
До онлайн-системи «КАДРИ.UA» цього тижня надійшло запитання від кадрової служби одного з підприємств. ЗАПИТАННЯ. Чи повідомляти ДПС про прийняття працівника у ...