...
Реєструйся

Відсторонення від роботи: що воно означає та коли його можна застосовувати?


Під час прийняття на роботу для працівника проводять потрібні інструктажі, вступні бесіди, ознайомлюють його з трудовими обов’язками. Згідно зі статтею 139 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) працівники зобов’язані працювати чесно й сумлінно, своєчасно і точно виконувати розпорядження роботодавця, додержувати трудової і технологічної дисципліни, вимог нормативних актів про охорону праці, дбайливо ставитися до майна роботодавця, з яким укладено трудовий договір.

На якість виконання працівником своїх трудових обов’язків може впливати:

  • загальний стан працівника;
  • його знання, уміння, навички, набутий досвід.

Інколи якість виконання роботи залежить й від інших чинників — проходження потрібного навчання, медичного огляду, що підтвердить здатність особи й надалі працювати.

Статтею 46 КЗпП передбачено відсторонення працівника від роботи у певних випадках.

Строк відсторонення від роботи визначає роботодавець. Законодавством не передбачено ні мінімальних, ні максимальних строків відсторонення — усе залежить від підстави застосування норм статті 46 КЗпП.

ПАМ’ЯТАЙТЕ!

  1. Відсторонення — це тимчасовий захід, якого роботодавець змушений ужити з метою уникнення негативних наслідків, що можуть настати у разі, коли працівник або група працівників продовжуватимуть виконувати трудові обов’язки.
  2. Відсторонити працівника від виконання трудових обов’язків має право роботодавець. У деяких випадках відсторонення відбувається на вимогу третьої сторони.
  3. Відсторонення не є звільненням з роботи, адже воно не пов’язане з припиненням трудового договору. Застосування такого заходу на практиці не передбачає проведення остаточних розрахунків з працівником чи здійснення будь-яких додаткових виплат.
  4. Відсторонення може застосовуватися як до одного працівника, так і до кількох працівників або ж до цілого структурного підрозділу тощо.
  5. Для оформлення відсторонення згоди працівника не потрібно.

 

Відсторонення працівника від роботи в установлених випадках дає змогу продовжувати забезпечувати підтримання трудової дисципліни, уникнути та запобігти виникненню травматизму в трудовому колективі. Статтею 153 КЗпП передбачено, що на всіх підприємствах, в установах, організаціях (далі — підприємство) створюються безпечні й нешкідливі умови праці. При цьому забезпечення безпечних і нешкідливих умов праці покладається на роботодавця, крім випадків укладення між працівником та роботодавцем трудового договору про дистанційну роботу. На роботодавця покладається обов’язок проведення інструктажу (навчання) працівників з питань охорони праці, протипожежної безпеки.

Отже, відсторонений від роботи працівник продовжує перебувати у трудових відносинах, але його правове становище змінюється.

 

Щодо правомірності відсторонення від роботи працівника, який не пройшов медичного огляду — читайте в журналі «КАДРОВИК.UA»

Які підстави та умови відсторонення працівника від роботи?

У частині першій статті 46 КЗпП визначено підстави, за яких допускається відсторонення роботодавцем працівників від роботи.

Підстави відсторонення працівників від роботи:

  • поява на роботі в нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп’яніння;
  • відмова або ухилення від обов’язкових медичних оглядів;
  • відмова або ухилення від навчання, інструктажу і перевірки знань з охорони праці та протипожежної охорони;
  • інші випадки, передбачені законодавством.

Читати статтю повністю

Далі у статті:

  • Як оформити відсторонення
  • Чи потрібно видавати наказ про допуск працівника до роботи після відсторонення
  • Зразок наказу про відсторонення працівника від роботи
  • Зразок наказу про допуск працівника до роботи
  • Чи зберігається за працівником заробітна плата у разі відсторонення від роботи?
  • Чи може працівник оскаржити незаконне відсторонення від роботи

Наталія Киріченко, фахівець з питань трудового законодавства та кадрового діловодства

Письмові і телефонні КОНСУЛЬТАЦІЇ та інші кадрові послуги експертів журналу «КАДРОВИК.UA»

Джерело: журнал «КАДРОВИК.UA»

Передплата

Матеріали до теми


Кейс для кадровика. Чи можна заборонити працівнику бути фізичною особою — підприємцем?
СИТУАЦІЯ Керівник наполягає включити до колективного договору пункт, що працівники підприємства не можуть бути ФОП. Чи правомірна така вимога? Чи ...
Кейс для кадровика. Чи можна здійснювати бронювання за військовим квитком з «Резерв+?»
Теоретично так, проте є деякі нюанси. Спробуймо їх розглянути. Якщо у роботодавця є копія військово-облікового документа працівника у паперовій формі, ...
Чи можна перевести працівника на іншу посаду під час його перебування у щорічній оплачуваній відпустці?
З 24 березня 2022 року діє Закон України від 15 березня 2022 року № 2136-ІХ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі — ...
Відпустка для догляду за дитиною до 3 років: деякі особливості надання
Надання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку (далі — відпустка для догляду за дитиною до 3 років) є ...