...
Реєструйся

Військовослужбовець зник безвісті: як у такому разі припинити ФОП


Якщо родичі зниклої безвісті особи бажають визнати таку особу померлою раніше ніж через два роки з моменту закінчення бойових дій, у тому числі для припинення ФОП зниклої особи, то варто ознайомитися із цією статтею.

Законом визначено лише 2 варіанти для припинення ФОП:

  • Подання до реєстратора заяви про припинення ФОП такою особою (або особою за довіреністю, або подання такої заяви за допомогою електронного підпису в «Дії»).
  • Подання зацікавленими особами копії свідоцтва про смерть такої особи (ч. 4 ст. 18 Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань»).

Якщо ФОП був мобілізований і зник на полі бою, то починається «квест» зі збирання документів і визнання юридичних фактів.

Якщо відсутні відомості щодо місця перебування військовослужбовця понад 15 днів (окрім самовільного залишення військової частини або місця служби), то таку особу визнають зниклою безвісти (ч. 2 постанова Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2016 року № 884 «Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення сім’ям військовослужбовців, захоплених у полон або заручниками, а також інтернованих у нейтральних державах або безвісно відсутніх»).

У разі зникнення безвісті особи родичам треба отримати в Територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (військкомат) відповідне сповіщення про зникнення безвісті військовослужбовця.

Надання особі статусу зниклої безвісти за особливих обставин не позбавляє її родичів або інших осіб права звернення до суду із заявою про визнання такої особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою в порядку, передбаченому законодавством (ч. 3 ст. 4 Закону України від 12 липня 2018 року № 2505-VIII «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин»).

Фізична особа, яка пропала безвісти у зв’язку з воєнними діями, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше від спливу шести місяців (ч. 2 статті 46 Цивільного кодексу України; далі — ЦКУ).

Заява про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою подається до суду за місцем проживання заявника або за останнім відомим місцем проживання фізичної особи, місцеперебування якої невідоме, або за місцезнаходженням її майна (ст. 305 Цивільного процесуального кодексу України; далі — ЦПКУ).

Цю заяву може подати родич такої особи, представник військового формування, орган державної влади, орган місцевого самоврядування, громадське об’єднання або будь-яка інша особа, якій стало відомо про зникнення.

У заяві про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою повинно бути зазначено:

— для якої мети необхідно заявникові визнати фізичну особу безвісно відсутньою або оголосити її померлою;

— обставини, що підтверджують безвісну відсутність фізичної особи, або обставини, що загрожували смертю фізичній особі, яка пропала безвісти, або обставини, що дають підставу припускати її загибель.

У такому разі, після спливу 6-місячного терміну з моменту отримання підтвердження особи зниклої безвісті, зацікавлені особи мають право звернутися до суду із заявою про оголошення особи, яка пропала безвісти, померлою.

Виходячи зі змісту положень статей 43, 46 ЦКУ, статей 305, 306 ЦПКУ, у разі, якщо особа, яка несла військову службу, пропала безвісти у зв’язку з воєнними діями, зокрема внаслідок вогневого впливу незаконних збройних формувань, такі обставини можуть виступати підставою для оголошення судом особи померлою на підставі частини другої статті 46 ЦКУ, а не визнання фізичної особи безвісно відсутньою (про яку немає відомостей про місце її перебування в місці її постійного проживання) на підставі частини першої статті 43 ЦКУ. (Постанова Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду)

Після отримання рішення суду, яке задовольняє таку заяву, необхідно отримати в органі державної реєстрації актів цивільного стану за останнім місцем проживання померлого свідоцтво про смерть.

Після цього можна звернутися до реєстратора задля припинення ФОП.

Отримане свідоцтво про смерть дає право на відкриття справи про спадщину з певними обмеженнями щодо розпорядження майна оголошеного померлого.

Автор: Леонід Вікторов, адвокат

Джерело: ЛІГА:ЗАКОН Бізнес

Матеріали до теми


Кабмін готує електронне бронювання від мобілізації через «Дію»
Кабінет Міністрів повернувся до ідеї електронного бронювання військовозобов’язаних через «Дію», яка обговорювалася восени минулого року. Головна відмінність такого підходу – ...
Закон № 3633 діє з 18 травня, оновити дані у ТЦК треба протягом 60 днів
Як ми вже повідомляли, Президент України Володимир Зеленський 16 квітня підписав Закон України від 11 квітня 2024 року № 3633-ІХ ...