...
Реєструйся

Виклик працівників до ТЦК та СП: кадровий облік та оплата праці


У зв’язку з військовою агресією рф проти України та повномасштабного вторгнення російських військ в нашу країну з метою забезпечення оборони держави був підписаний Указ Президента України від 24 лютого 2022 року № 65/2022 «Про загальну мобілізацію», який був затверджений Законом України від 03 березня 2022 року № 2105-ІХ, що передбачає призов до лав Збройних Сил України та інших силових структур шляхом вручення повісток.

Насамперед під мобілізацію можуть потрапити чоловіки віком від 18 років до 60 років, які військовозобов’язані та ВЛК визнав придатними за станом здоров’я.

Із 01 жовтня 2023 року на військовий облік зобов’язані стати жінки віком від 18 років до 60 років, які мають медичну чи фармацевтичну спеціальність.

Журнал обліку результатів перевірки стану військового обліку
Формат (розмір): 210×297 мм • Обсяг: 60 с.

 

Що таке повістка

Повістка – це виключно письмовий документ-розпорядження, де вказано прізвище та ім’я конкретної особи для прибуття в термін до Територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі – ТЦК та СП).

В цій повістці, відповідно до Додатку № 11 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487 (далі — Порядок № 1487), вказується така інформація:

  • П. І. Б. військовозобов’язаного;
  • місце проживання/реєстрації військовозобов’язаного;
  • номер повістки;
  • номер і дата розпорядження ТЦК та СП;
  • дата, час і адреса прибуття до відповідного ТЦК та СП;
  • посада, П. І. Б. керівника ТЦК та СП, його підпис, дату видачі і мокру печатку.

 

Хто має право вручити повістку

Видається повістка під особистий підпис військовозобов’язаного, а не по телефону, смс-повідомленням чи в інший спосіб усного повідомлення.

Вручати повістки можуть:

  • уповноважені представники ТЦК та СП;
  • виконавчі органи міських, сільських, селищних рад і керівники підприємств, установ, організації по місцю роботи військовозобов’язаного на підставі відповідного розпорядження ТЦК та СП.

Послуги з військового обліку • Письмові і телефонні КОНСУЛЬТАЦІЇ
Для довідок: 0 (800) 219-977

 

Які є види повісток

Види повісток:

  • для уточнення облікових даних (місце роботи, стан здоров’я, склад сім’ї тощо);
  • для призвання на навчальні збори;
  • для проходження військово-лікарської комісії (медичне обстеження) на придатність, обмежену придатність чи не придатність до військової служби;
  • мобілізаційне розпорядження, яке видається після проходження медкомісії з висновком про придатність до військової служби.

У повістках старого зразка була вказана мета виклику до ТЦК та СП, а в нових зразках відповідно до Додатку № 11 до Порядку № 1487 цієї мети не вказують, тому військовозобов’язаний дізнається вже подробиці після прибуття до ТЦК. Незважаючи на те що мета виклику відсутня в повістці, необхідно увільнити працівника від роботи. Вручення повістки – це не означає 100 % мобілізації.

Виклик до ТЦК та СП і призов на військову службу оформляється в обов’язковому порядку працівником відділу кадрів відповідною документацією. Розглянемо та розберемо це далі.

 

Дії кадровика в разі виклику працівника до ТЦК та СП

Дії кадровика в разі виклику працівника у ТЦК та СП для уточнення облікових даних:

  1. Працівник повідомляє відділ кадрів про вручення повістки і надає особисто чи надсилає її електронним засобом зв’язку при неможливості фізично надати. Але в такому разі на підприємстві повинен бути обов’язково попередньо запроваджений наказ про використання електронного документообігу.
  2. Кадровик готує наказ про увільнення від роботи на підставі повістки.
  3. В табелі обліку робочого часу слід проставити позначку «ІН» (код 22 – Інший невідпрацьований час, передбачений законодавством (виконання державних і громадських обов’язків, допризовна підготовка, військові збори, донорські, відгул і т. ін.).
  4. На період увільнення працівника зберігається посада, робоче місце і середній заробіток (оскільки це не призов на військову службу, а виклик для уточнення даних).

Військовий облік: методика ведення. Спецвипуск № 2, 2023
Замовити за вигідною ціною

Дії кадровика в разі виклику працівника у ТЦК та СП на навчальні збори:

  1. Працівник надає повістку до відділу кадрів.
  2. Видається наказ про увільнення від роботи на весь період зборів зі збереженням посади, робочого місця і середнього заробітку. Якщо ці збори збігаються з відпусткою працівника, тоді ця відпустка переноситься.
  3. В табелі обліку робочого часу ставимо позначку «ІН».

Дії кадровика в разі виклику працівника у ТЦК та СП для проходження військово-лікарської комісії:

  1. Працівник, який проходить медичне обстеження в лікувально-профілактичному закладі за направленням ТЦК та СП, надає роботодавцю повістку і довідку з засвідчену підписом завідуючого відділення і печаткою закладу. І це є підставою для збереження середнього заробітку працівнику.
  2. Видається наказ про увільнення від роботи.
  3. В табелі відмічаємо позначкою «ІН».

Аудит з питань військового обліку — комплексний аналіз кадрової документації та перевірка її відповідності вимогам законодавства

 

Працівника призвали до військової служби під час мобілізації

Якщо працівника призвали до військової служби під час мобілізації, то в такому випадку дії кадровика повинні бути такими:

  1. Працівник надає повістку до відділу кадрів з ТЦК та СП про призов на військову службу.
  2. Видається наказ про увільнення працівника зі збереженням посади і робочого місця на період військової служби. Середній заробіток в такому разі не зберігається. З цим наказом ознайомлюємо працівника під особистий підпис.
  3. В табелі обліку робочого часу проставляємо позначку «І».

Отже, можна виснувати: якщо працівник надав повістку з ТЦК та СП, то роботодавець зобов’язаний в будь-якому разі видати наказ про увільнення від роботи на період перебування у ТЦК та СП. Єдине, що середній заробіток не зберігається мобілізованим працівникам, а в разі виклику для уточнення даних, навчальні збори, проходження ВЛК – середній заробіток зберігається.

 

Олеся Кирилуша, керівник КА “Кирилуша і Партнери”

Джерело: БУХГАЛТЕР.UA

Курс «Підвищення кваліфікації з військового обліку»

Матеріали до теми


Що робити, якщо працівник, який виїхав за межі території України, по закінченню 90 календарних днів відпустки без збереження зарплати не стає до роботи?
Працівник, який використав 90 календарних днів відпустки на підставі частини 4 статті 12 Закону України від 15 березня 2022 року ...
Комітет з питань організації державної влади рекомендує Раді прийняти за основу законопроєкт щодо забезпечення гідних умов оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування
Комітет з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування розглянув проєкт Закону про внесення змін до Закону ...
Кабмін готує електронне бронювання від мобілізації через «Дію»
Кабінет Міністрів повернувся до ідеї електронного бронювання військовозобов’язаних через «Дію», яка обговорювалася восени минулого року. Головна відмінність такого підходу – ...