...
Реєструйся

Які відпустки може отримати працівник після звільнення з військової служби


Після повернення до роботи після військової служби до роботи у працівника можуть виникати питання щодо того:

  • чи може він піти у щорічну основну відпустку відразу;
  • чи зараховувався стаж, що дає право на щорічну відпустку під час несення служби;
  • чи є право на додаткові відпустки.

Отже, розглянемо їх.

Чи зараховується до стажу, що дає право на щорічну відпустку період військової служби

У період проходження військової служби працівники не набувають права на щорічну основну відпустку у роботодавця, в якого вони увільнені від виконання обов’язків, передбачених трудовим договором. На практиці це означає, що період проходження військової служби з 19 липня 2022 року не зараховується до стажу роботи для щорічної основної відпустки. Цією датою були внесені зміни до законодавства і наразі період військової служби за призовом під час мобілізації не зараховують до часу, що дає право на щорічну основну відпустку.

Відпустки у зв’язку з навчанням: тривалість, порядок та умови надання — читайте в журналі «КАДРОВИК.UA»

Важливо! Ці норми не поширюються на працівників, які вступили до добровольчих формувань територіальних громад та педагогічних та науково-педагогічних працівників, оскільки щодо них зберігається виплата середнього заробітку на місці роботи.

Також, звертаємо увагу, якщо працівник був мобілізований до 19 липня 2022 року, то ці періоди (мається на увазі період до 19 липня 2022 року) будуть враховані до стажу, що дає право на щорічну основну відпустку.

Які інші види відпусток можуть отримати працівники, які увільнялись від роботи на період військової служби

Учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни, статус яких визначений Законом України від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі — Закон № 3551), можуть отримати додаткову оплачувану відпустку тривалістю 14 календарних днів на рік. Задля отримання такої відпустки, як і інших видів відпустки, працівник пише заяву, подає відповідні підтверджуючі документи щодо свого статусу, а роботодавець видає наказ. Право на таку додаткову відпустку повної тривалості не залежить від відпрацьованого часу в тому чи іншому календарному році. Цей вид відпустки не підлягає поділу на частини чи перенесенню на інший період. Під час звільнення з роботи за неї не надається компенсація.

Зміни у розрахунку компенсації за невикористані дні відпустки — читайте в журналі «КАДРОВИК.UA»

Також учасники війни можуть брати відпустку без збереження заробітної плати в обов’язковому порядку тривалістю до 14 календарних днів щорічно.

 

Особи, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, статус яких встановлений відповідно до Закону № 3551, мають право на відпустку без збереження заробітної плати тривалістю до 21 календарного дня щорічно.

Чи передбачені інші пільги та гарантії для таких працівників щодо відпусток?

Так, щорічні відпустки за бажанням працівників в зручний для них час надаються ветеранам війни та особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною.

Військовий облік: методика ведення. Спецвипуск № 2, 2023
Замовити за вигідною ціною

Також щорічні відпустки повної тривалості до настання шестимісячного терміну безперервної роботи у перший рік роботи на даному підприємстві за бажанням надаються особам, звільненим після проходження строкової військової служби, військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, військової служби за призовом осіб офіцерського складу або альтернативної (невійськової) служби, якщо після звільнення із служби вони були прийняті на роботу протягом трьох місяців, не враховуючи часу переїзду до місця проживання.

Надія Йолкіна

Джерело: Трудові ініціативи

Щорічні відпустки: планування і надання. Спецвипуск № 4, 2023

Матеріали до теми


Форма посвідчення, яке повинні пред’являти працівники ТЦК, затверджена Кабміном
Представники ТЦК повинні надавати посвідчення, що підтверджує їх повноваження виписувати повістки Нагадаємо, що 18 червня Кабінет Міністрів України прийняв зміни ...