Передусім варто зазначити, що для надання статусу безробітного особа, яка перебуває в пошуках роботи, подає заяву про надання статусу безробітного (зокрема засобами електронної ідентифікації) до центру зайнятості, який обирає для обслуговування.
Відповідно до ст. 43 Закону України від 05.07.2012 № 5067-VI «Про зайнятість населення» статусу безробітного може набути, зокрема, особа працездатного віку до призначення пенсії (а саме на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна розпочати роботу.
Пропонуємо до перегляду ексклюзивне відео: Як працюватимуть ВПО за сумісництвом?
Зазначимо, що внутрішньо переміщеною особою (далі — ВПО) є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити своє місце проживання з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Плакати та шпаргалки для роботи відповідального за ведення військового обліку на підприємстві
0 (800) 219-977 • podpiska@mediapro.com.ua
Отже, для отримання довідки про взяття на облік ВПО така особа звертається із заявою до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (пункт 2 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік ВПО, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10. 2014 р. № 509).
Читайте також: Як розірвати трудові договори з роботодавцем, який перебуває у зоні ведення бойових дій?
Зареєстрована (взята на облік) ВПО, яка не має документів, необхідних для надання статусу безробітного, отримує статус безробітного без вимог, що застосовуються за звичайної процедури. До отримання документів та відомостей про періоди трудової діяльності, заробітну плату (дохід), страховий стаж допомога по безробіттю цим особам призначається у мінімальному розмірі, встановленому законодавством України на випадок безробіття.
ГАРЯЧА ЛІНІЯ — безоплатні консультації для передплатників журналу «КАДРОВИК.UA»
Слід наголосити, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2022 № 269 «Про внесення змін до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи» у період дії воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 № 64 «Про введення воєнного стану в Україні», ВПО для отримання довідки може звернутися до уповноваженої особи виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або центру надання адміністративних послуг.
Читайте також: Розірвання трудового договору за ініціативою працівника з роботодавцем, який перебуває в районі ведення бойових дій
Водночас уповноважена особа територіальної громади/центру надання адміністративних послуг приймає рішення та видає довідку ВПО і реєструє заяву з формуванням електронної справи з використанням інформаційних систем Мінсоцполітики для фіксування інформації про внутрішньо переміщену особу у Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб.