...
Реєструйся

Як розірвати трудові договори з роботодавцем, який перебуває у зоні ведення бойових дій?


У випадку коли роботодавець (підприємство, установа, організація) фактично знаходяться в зоні ведення бойових дій, або ж на тимчасово окупованій території (не були евакуйовані), а працівник був вимушений переміститися до безпечних територій складається ситуація за якої:

  • з однієї сторони працівник не має змоги продовжувати роботу з незалежних від нього причин;
  • з іншої сторони роботодавець не може забезпечити працівника роботою згідно умов трудового договору (у т. ч. забезпечити безпечні умови праці).

Навчання для кадровиків — семінари, курси, тренінги, вебінари
Індивідуальні курси кадровиків з нуля: 0 (800) 219-977

Таким чином внутрішньо переміщена особа, яка не мала можливості припинити трудовий договір (інший вид зайнятості) у зв’язку з неможливістю продовження роботи за таким трудовим договором (іншого виду зайнятості) за попереднім місцем проживання, для набуття статусу безробітного та отримання допомоги по безробіттю і соціальних послуг за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням на випадок безробіття має право припинити такий трудовий договір в односторонньому порядку, подавши до центру зайнятості за місцем проживання внутрішньо переміщеної особи заяву на ім’я роботодавця про припинення трудового договору.

ГАРЯЧА ЛІНІЯ — безоплатні консультації для передплатників журналу «КАДРОВИК.UA»

Тобто працівнику, який бажає звільнитися та є особою працездатного віку (не є пенсіонером), достатньо звернутися до центру зайнятості із заявою, адресованою на ім’я роботодавця із проханням припинити трудовий договір.

Після цього, трудовий договір вважатиметься припиненим із дати, вказаної у заяві, а працівник буде взятий на облік, як безробітний.

Письмові і телефонні КОНСУЛЬТАЦІЇ та інші кадрові послуги експертів журналу «КАДРОВИК.UA»

Джерело: Державний центр зайнятості

Курс підвищення кваліфікації «Кадрова справа для професіонала»

Матеріали до теми


Заява на звільнення за угодою сторін/ власним бажанням отримана цінним листом пізніше дати, зазначеної працівником в заяві як дата звільнення
ЗАПИТАННЯ Працівник направив цінним листом заяву на звільнення за угодою сторін. Дата написання заяви 2 вересня 2024 року. У заяві ...