...
Реєструйся

Додаткова відпустка учасникам бойових дій: як надавати та чи компенсувати в разі звільнення


Додаткова відпустка учасникам бойових дій надається незалежно від стажу роботи.

Види щорічних відпусток передбачені пунктом 1 частини 1 статті 4 Закону України від 15 листопада 1996 року № 504/96-ВР «Про відпустки» (далі — Закон № 504). До них належать: щорічна основна відпустка, додаткова відпустка за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці, додаткова відпустка за особливий характер праці, інші додаткові відпустки, передбачені законодавством.

Надання учасникам бойових дій, інвалідам війни, статус яких визначений Законом України від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі — Закон № 3551), додаткової відпустки зі збереженням заробітної плати тривалістю 14 календарних днів на рік передбачено статтею 77-2 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП), статтею 16-2 Закону № 504 та пунктом 12 статті 12 Закону № 3551.

Відпустки особам з інвалідністю — читайте в журналі «КАДРОВИК.UA»

Згідно зі статтею 83 КЗпП, статтею 24 Закону № 504, грошова компенсація за невикористану відпустку може бути стягнена на вимогу працівника за всі дні невикористаної ним основної й додаткової щорічної відпустки та додаткової відпустки для працівників, які мають дітей або повнолітню дитину – особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, тільки в разі звільнення його з роботи, а під час трудової діяльності – лише за частину цих відпусток за умови, що тривалість наданих йому при цьому щорічної й додаткової відпусток становить не менше 24 календарних днів та що працівник не є особою віком до 18 років. Інші, крім зазначених, відпустки надаються лише за призначенням і грошовою компенсацією замінюватись не можуть.

Тривалість щорічних відпусток залежно від категорії працівників — читайте в журналі «КАДРОВИК.UA»

Додаткова відпустка учасникам бойових дій, що визначена статтею 77-2 КЗпП, статтею 16-2 Закону № 504, не належить до категорії щорічних відпусток та до додаткової відпустки працівникам, що мають дітей, а отже, на неї не поширюються вищезазначені норми стосовно грошової компенсації.

Додаткова відпустка учасникам бойових дій надається у календарному році, а не за робочий рік, тобто незалежно від стажу роботи. Оплата такої відпустки здійснюється за рахунок підприємства, а для її отримання статус працівника має бути підтверджений відповідним посвідченням учасника бойових дій або інваліда війни.

 

Деякі особливості надання «чорнобильської» відпустки у разі звільнення працівника — читайте в журналі «КАДРОВИК.UA»

У разі невикористання зазначеної додаткової відпустки її не можна перенести на наступний календарний рік, не можна подовжити у разі хвороби працівника та не можна ділити на частини. Отже, законодавством не передбачено можливості заміни зазначеної додаткової відпустки грошовою компенсацією.

Добровільні виплати мобілізованим працівникам: як рахувати стаж — читайте в журналі «КАДРОВИК.UA»

Текст: Судово-юридична газета

Джерело:  Південне міжрегіональне управління Держпраці

Курс підвищення кваліфікації «Кадрова справа для професіонала»

Матеріали до теми


Вдосконалено військовий облік осіб до 25 років, які вступають до вишів
Уряд вдосконалив військовий облік осіб до 25 років, які вступають до вишів. Відповідну постанову ухвалено на засіданні Кабінету Міністрів України. ...
Графік відпусток має бути на підприємстві незалежно від чисельності працівників: інспекція Держпраці
Cкладання графіка відпусток встановлено для всіх роботодавців, незалежно від чисельності працівників, — Закон України від 15 листопада 1996 року № 504/96-ВР ...