Допомога у зв’язку з вагітністю та пологами для незастрахованих ФОПів — пояснення від Мінсоцполітики


Міністерство соціальної політики України (далі — Мінсоціполітики) підготувало серію матеріалів із роз’ясненнями про надання допомоги майбутнім батькам для вчасного оформлення документів та підготовки до пологів.

Важливим стало надати точні пояснення щодо питання про право не застрахованих в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування вагітних жінок на оформлення допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами.

Не застрахованими в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування вважаються жінки:

  • військовослужбовці;
  • жінки, звільнені з роботи у зв’язку з ліквідацією підприємства, установи та організації;
  • непрацюючі жінки або зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні;
  • аспірантки, докторантки, клінічні ординатори, студентки закладів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти;
  • жінки, зареєстровані як суб’єкти підприємницької діяльності, які не беруть участі в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами надають жінкам, зареєстрованим як суб’єкти підприємницької діяльності, у розмірі 25 % розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатної особи, з розрахунку на місяць.

Куди звернутися для отримання державної допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами? 

Заяву та документи приймають посадові особи виконавчого органу або центру надання адміністративних послуг (ЦНАП). 

Призначення і виплата державної допомоги сім’ям з дітьми здійснюються органами соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання або місцем проживання заявника.

Які потрібно надати документи:

  • заява (за формою, затвердженою Мінсоцполітики);
  • довідка встановленого зразка (видається лікувально-профілактичним закладом).

Допомога у зв’язку з вагітністю та пологами призначається, якщо звернення надійшло не пізніше ніж через 6 місяців з дня закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, і виплачується за весь період відпустки.

Яка тривалість декретної відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами?

Тривалість такої відпустки становить 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей — 70) календарних днів після пологів. А жінкам, віднесеним до 1–4 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, допомога виплачується за 180 календарних днів зазначеної відпустки (90 — до пологів і 90 — після пологів).

Джерело: за матеріалами Мінсоцполітки

Матеріали до теми


Держпраці відповіла, чи має право батько двох дітей скористатися додатковою соціальною відпусткою на дітей до 15 років
Так! Враховуючи зміни, пов’язані з набуттям чинності Закону України від 15 квітня 2021 року № 1401-IX «Про внесення змін до ...
«Лікарняний» під час попередження про звільнення за власним бажанням
Згідно зі статтею 38 Кодексу законів про працю (далі — КЗпП) працівник має право розірвати трудовий договір, укладений на невизначений ...
Середньоденний розмір допомоги за листками непрацездатності: як він змінився за пів року
Середньоденний розмір допомоги по тимчасовій втраті працездатності за підсумками липня становить 438,54 гривні — на 37,52 грн більше, ніж у ...