До онлайн-системи «КАДРИ.UA» цього тижня надійшло чергове запитання від фахівця кадрового відділу одного з підприємств щодо моніторингу листків непрацездатності, зокрема про те, що саме кадровик виконує, коли здійснює цей моніторинг.
ЗАПИТАННЯ. Що означає «моніторинг листків непрацездатності»? Що саме кадровик виконує, коли здійснює цей моніторинг?
ВІДПОВІДЬ надає експерт системи «КАДРИ.UA» Вадим Будніков:
Закон України від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі — Закон № 1105) визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообов’язкового державного соціального страхування, гарантії працюючим громадянам щодо їх соціального захисту у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, у разі нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, охорони їхнього життя та здоров’я.
Відповідно до частини 3 статті 22 Закону № 1105 рішення про призначення страхової виплати приймається страхувальником або уповноваженими ним особами. Страхувальник або уповноважені ним особи здійснюють контроль за правильністю нарахування і своєчасністю здійснення страхових виплат, приймають рішення про відмову в призначенні або припинення страхових виплат (повністю або частково), розглядають підставу і правильність видачі документів, які є підставою для надання страхових виплат.
Письмові і телефонні КОНСУЛЬТАЦІЇ та інші кадрові послуги експертів журналу «КАДРОВИК.UA»
Отже, безпосередньо роботодавець або уповноважені ним особи:
- здійснюють контроль за правильністю нарахування і своєчасністю проведення страхових виплат;
- ухвалюють рішення про відмову в призначенні або припинення страхових виплат (повністю або частково);
- розглядають підставу і правильність видачі документів, які є підставою для надання страхових виплат.
Частиною 1 статті 24 Закону № 1105 визначено, що роботодавець або уповноважені ним особи мають розглянути документи для призначення:
- допомоги по тимчасовій непрацездатності — не пізніше 10 робочих днів із дня їх надходження;
- допомоги по вагітності та пологах — не пізніше 3 робочих днів із дня їх надходження.
Ідеться про «лікарняні», які мають статус «Готовий до сплати».
За результатами розгляду відповідних документів роботодавець (уповноважена особа) ухвалює рішення про призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах або відмову у її призначенні. Повідомлення про відмову в призначенні допомоги із зазначенням причини відмови видається або надсилається працівникові не пізніше 5 днів після ухвалення відповідного рішення. При цьому у такому повідомленні, окрім причини відмови, також має бути вказано спосіб та порядок оскарження відповідного рішення.
Закон № 1105 не визначає таке поняття як «моніторинг листків непрацездатності».
Натомість постановою правління Пенсійного фонду України 19 жовтня 2023 року № 45-1 затверджено Порядок проведення моніторингу електронного реєстру листків непрацездатності (далі — Порядок № 45-1).
Порядок № 45-1 визначає процедуру проведення ризик-орієнтованого моніторингу електронного реєстру листків непрацездатності (далі – моніторинг).
ГАРЯЧА ЛІНІЯ — безплатні консультації для передплатників журналу «КАДРОВИК.UA»
Сформовані програмними засобами результати автоматизованого моніторингу аналізуються фахівцями структурних підрозділів, що забезпечують реалізацію функцій з перевірки обґрунтованості видачі листків непрацездатності, територіальних органів Пенсійного фонду України (далі — ПФУ). За результатами аналізу складається звіт, який має включати висновок щодо необхідності проведення перевірок обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності та документів, що є підставою для їх формування.
Рішення щодо проведення перевірки обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності приймається територіальним органом ПФУ відповідно до Порядку проведення особами, уповноваженими правлінням Пенсійного фонду України, перевірок обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 березня 2023 року № 185.
Узагальнення результатів моніторингу щоквартально здійснює структурний підрозділ ПФУ, що забезпечує реалізацію функцій з організації перевірок обґрунтованості видачі листків непрацездатності.
Як бачимо, такий моніторинг здійснюється виключно ПФУ.
Що стосується порядку дій уповноваженої особи, кадровика та бухгалтера підприємства у відношенні до електронних листків непрацездатності, то такий порядок має визначити роботодавець. Це стосується і «моніторингу» листків непрацездатності в кабінеті страхувальника на вебпорталі електронних послуг ПФУ.
Навчання для кадровиків — семінари, курси, тренінги, вебінари
Індивідуальні курси кадровиків з нуля: 0 (800) 219-977
Якщо звернутися до інформації ПФУ, яка розміщена на інформаційній сторінці вебпорталу ПФУ 17 червня 2024 року під назвою «Алгоритм здійснення виплати за лікарняним», то алгоритм виплати за листком непрацездатності такий:
- Застрахована особа звертається до лікаря, щоб встановити факт тимчасової непрацездатності.
- Лікар за результатами огляду створює в Реєстрі медичних висновків електронної системи охорони здоров’я медичний висновок про тимчасову втрату працездатності застрахованої особи, на підставі якого в Електронному реєстрі листків непрацездатності формується листок непрацездатності у разі наявності інформації про застраховану особу в Реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.
- Роботодавець в кабінеті страхувальника на вебпорталі електронних послуг ПФУ отримує листок непрацездатності в день його створення. На цьому етапі листок непрацездатності виконує лише інформаційну функцію.
Листок непрацездатності набуває статусу «Готовий до сплати» через 7 днів після дати його закриття (для листків непрацездатності по вагітності та пологах — через 7 днів після дати відкриття). Роботодавець може працювати з листками непрацездатності.
Кадрова служба або уповноважена особа роботодавця визначає кількість днів непрацездатності, які підлягають оплаті. Роботодавець розглядає документи для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності не пізніше 10 робочих днів з дня набуття статусу «Готовий до сплати» (для допомоги по вагітності та пологах — не пізніше 3 днів) та приймає рішення про призначення виплати, на підставі якого бухгалтерія підприємства нараховує допомогу.
Плакати та шпаргалки для роботи відповідального за ведення військового обліку на підприємстві
0 (800) 219-977 • info@mediapro.com.ua
Важливо!
Оплата перших 5 днів тимчасової непрацездатності за загальним захворюванням здійснюється за рахунок коштів роботодавця. Якщо період непрацездатності триває понад 5 днів — з 6-го дня страхову виплату фінансує ПФУ.
Допомога по вагітності та пологах, по догляду за дитиною або іншим членом сім’ї надається застрахованій особі за рахунок страхових коштів з першого дня тимчасової непрацездатності.
У випадку тимчасовій непрацездатності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання роботодавцем за рахунок коштів підприємства оплачуються перші 17 днів тимчасової непрацездатності. ПФУ здійснює фінансування страхової виплати з 18-го дня.
Для фінансування листка непрацездатності за рахунок страхових коштів роботодавець не пізніше 5 робочих днів з дати прийняття рішення про призначення виплати формує в кабінеті страхувальника на вебпорталі ПФУ заяву-розрахунок щодо сплати за листком / листками непрацездатності та направляє до Пенсійного фонду.
- ПФУ опрацьовує заяву-розрахунок за листком непрацездатності та приймає рішення щодо фінансування страхової виплати.
- Не пізніше трьох робочих днів після надходження заяви-розрахунку ПФУ і здійснює фінансування виплати на окремий рахунок страхувальника
- Роботодавець, отримавши кошти на рахунок, як правило, не пізніше найближчого дня, встановленого для виплати заробітної плати, здійснює виплату допомоги застрахованій особі.
Отже, як бачимо, ПФУ визначає, що кадрова служба або уповноважена особа роботодавця визначає кількість днів непрацездатності, які підлягають оплаті.
Крім того, до дій кадровика можна віднести такі:
- Перегляд кабінету страхувальника на вебпорталі електронних послуг ПФУ щодо отримання (наявності) листків непрацездатності.
- Табелювання відсутності працівника у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю.
- Визначення страхового стажу працівника та наявності пільг.
- Визначення кількості днів непрацездатності, які підлягають оплаті.
- Надання відповідної інформації роботодавцю (уповноваженій особі), бухгалтерії.
Спробуйте безплатний доступ до онлайн-системи «КАДРИ.UA» та отримайте готові практичні рішення для будь-якої кадрової ситуації.
Система працює 24/7 та доступна кожному користувачу за наявності функціонування інтернету. Користувачів системи консультують кращі фахівці у сфері трудового законодавства, представники державних органів, юристи та кадровики-практики.
Зауважимо, що за останній тиждень фахівцями системи проведено чимало консультацій, зокрема з таких тем, як-от:
- Прийняття рішення щодо оплати листка непрацездатності: чи можна використовувати скріншот електронного листка непрацездатності з сайту ПФУ?
- Чи може працівник надіслати заяву на відпустку електронною поштою?
- Направлення у відрядження працівника з дистанційною формою організації праці
- Додаткова відпустка у зв’язку з навчанням у закладі вищої освіти: надавати чи відмовляти?
- Чи потрібно нумерувати та прошивати журнал обліку результатів перевірки стану військового обліку?
- Що є заміною довідки МСЕК?
- Поділ щорічної відпустки на частини у разі приєднання її до відпусток у зв’язку з вагітністю та пологами
- Щодо стажу роботи, який дає право на щорічні додаткові відпустки за особливий характер праці
- Чи зберігається для працівника ОМС, прийнятого по строковому трудовому договору раніше, набуті вислуга та ранг?
Джерело: КАДРИ.UA