До онлайн-системи «КАДРИ.UA» цього тижня надійшло запитання від нашого читача щодо коректності надання днів відпочинку за час, проведений у дорозі під час відрядження.
ЗАПИТАННЯ. Якщо працівник вибув у відрядження у вихідний день (субота), йому за цей день надається день відпочинку. А якщо дорога була з суботи до неділі, чи можна вважати неділю роботою у вихідний день?
ВІДПОВІДЬ надає експерт системи «КАДРИ.UA» Вадим Будніков:
Вимоги Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженої Наказом Міністерства фінансів України 13 березня 1998 № 59 (далі — Інструкція № 59), розповсюджуються на підприємства, установи та організації (далі — підприємства), що повністю або частково утримується (фінансується) за рахунок бюджетних коштів.
В той же час інші підприємства, які не утримуються (фінансується) за рахунок бюджетних коштів, керуються внутрішніми документами, які регламентують відрядження. Своєю чергою при розробці внутрішнього документа, який регламентує відрядження, Інструкція № 59 може бути взята за основу.
Письмові і телефонні КОНСУЛЬТАЦІЇ та інші кадрові послуги експертів журналу «КАДРОВИК.UA»
Так, відповідно до Інструкції № 59 на працівника, який перебуває у відрядженні, поширюється режим робочого часу того підприємства, до якого він відряджений. Замість днів відпочинку, не використаних за час відрядження, інші дні відпочинку після повернення з відрядження не надаються.
Якщо працівник спеціально відряджений для роботи у вихідні або святкові й неробочі дні, то компенсація за роботу в ці дні виплачується відповідно до чинного законодавства.
Якщо працівник відбуває у відрядження у вихідний день, то йому після повернення з відрядження в установленому порядку надається інший день відпочинку.
Якщо наказом про відрядження передбачено повернення працівника з відрядження у вихідний день, то працівникові може надаватися інший день відпочинку відповідно до законодавства у сфері регулювання трудових відносин.
Тож Інструкцією № 59 визначено, що замість днів відпочинку, не використаних за час відрядження, інші дні відпочинку після повернення з відрядження не надаються.
Навчання для кадровиків — семінари, курси, тренінги, вебінари
Індивідуальні курси кадровиків з нуля: 0 (800) 219-977
Така ситуація може виникнути у випадку, якщо працівник прибуває у відрядження в день, коли у сторони, яка його приймає, вихідний день (адже на працівника поширюватиметься режим робочого часу того підприємства, до якого його відрядили). Днем відпочинку він не скористався, так як був у дорозі, але в такому разі інший день відпочинку йому не надається.
Нагадуємо, що ці вимоги поширюються на підприємства, які фінансуються за рахунок державних коштів.
Підприємства, які не фінансуються за рахунок державних коштів, можуть у своїх локальних актах передбачити інші норми робочого часу та часу відпочинку відряджених працівників.
Отже, час проведений у дорозі у вихідний день (неділя) не можна вважати роботою у вихідний день, але можна компенсувати іншим день відпочинку, якщо це визначено у локальному документі, який регламентує відрядження.
Спробуйте безплатний доступ до онлайн-системи «КАДРИ.UA» та отримайте готові практичні рішення для будь-якої кадрової ситуації.
Зауважимо, що за останній тиждень фахівцями системи проведено чимало консультацій, зокрема з таких тем, як-от:
- Чи потрібно подавати оперативні відомості до ПФУ в разі мобілізації працівника та його виходу на роботу після демобілізації та робити відповідні записи до трудової книжки?
- Отримання сумісником додаткової відпустки із збереженням зарплати строком 14 робочих днів (16 календарних днів) на рік відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
- Як дізнатись, чи надав попередній роботодавець скановану копію трудової книжки?
- Переведення працівника з одного підприємства на інше. Чи має бути припинення трудового договору?
- Скільки рядків потрібно пропускати від попереднього запису при заповненні трудової книжки?
- Щодо зарахування періоду військової служби за призовом під час мобілізації до стажу роботи, що дає право на щорічну відпустку.
- «Переведення» з внутрішнього на зовнішнє сумісництво.
- Щодо підвищення оплати праці окремому працівникові.
- Щодо включення охоронцю часу прийому їжі до робочого часу.
Джерело: КАДРИ.UA